Nasıl Zayıflamalıyız?
Herkes farklı miktarlarda gıda tüketse de bazılarımız kilo alırken bazıları almıyor, çünkü insanların harcadığı enerji miktarı değişkendir. Kişinin harcadığı enerji miktarını etkileyenler: Hareket miktarı, kilo, yaş, kas miktarı ve hormonal durumdur. İki kişi aynı yemeği yese de biri zayıflarken biri kilo alabilir. Obezite geni hasarlı olan deneklerin diğerlerine göre kilo aldıkları deneylerle ispatlandı. Burada ilginç olan, deneklerin aynı kaloride ve aynı içerikte gıdalar ile beslenmesi idi. Böylelikle Yani halk arasında sıkça söylendiği az yeyin zayıflayın söyleminin doğru olmadığı kanıtlandı.

Zayıflamak için birkaç basit hayat değişikliğine ihtiyacımız var.

Kahvaltıya önem verelim.

Kahvaltı yapanların daha ince kaldıkları ispatlandı.

Günlük hareket miktarımızı yürüyüş ile bile olsa artırmaya çalışalım.

Günlük şeker tüketimimizi azaltalım ve mümkün olduğu kadar rafine edilmemiş doğal şekerleri tercih edelim.

Tabaklarımızı renklendirelim; sebze ve meyve tüketimini artıralım. Bunları da mümkün olduğunca çiğ tüketmeyi tercih edelim.

Yemek yemek için zaman ayıralım, lokmaları iyice çiğneyelim.

Aşırı kilolu olanların ağır egzersizlerle eklemlerine zarar vermemelerini tavsiye ederim. Mümkün olduğu kadar açma germe (Örneğin pilates) ve yüzme gibi egzersizler öneririz.

Ne Zaman Kilo Vermeye Başlayalım?

Ne kadar erken zayıflama kararı alınırsa sonuçları o kadar iyi olmakta. İlk önceli diyet ve egzersizle zayıflama denenmeli. Burada söz ettiğimiz diyetisyen ve doktor kontrolünde kilo vermeniz.

Yapılan çalışmalar göstermiştir ki; diyet aşırı kilolarda maalesef işe yaramıyor. Bir örnek vermek gerekirse; boyunuzun 30-40 kilo fazlasında iseniz diyet ile zayıflama ihtimaliniz yaklaşık olarak %3. O yüzden henüz aşırı kilolara ulaşmadan diyet ve egzersizle zayıflamayı denemek gerekiyor.

Aşırı kilolara ulaşmış, diyet ve egzersiz ile zayıflayamayanlarda obezite cerrahisi gündeme gelebilir. Burada dikkat edilmesi gereken öncelikle en az 6 süreyle bir diyetisyen kontrolünde diyet denenmiş olmasıdır.

Obezite Gittikçe Artıyor

2015 itibariyle dünyada yaklaşık 700 milyon kişi obez. Ülkemizde nüfusun % 30.3 ü obez (2010).

Obezite erkeklerde bel çevresinin 102 cmden, kadınlarda 88 cmden fazla olası yada vücut kitle indeksinin ≥ 30 kg/m ² olmasıdır. Bir örnek vermek gerekirse; 160 cm boyunda bir kişi 77 kilodan fazla ise obezite sınırındadır.

Diyetler ile kilo kontrolü obezite sınırında olan bireylerde zorlaşır. Bu yüzden asıl önemli nokta daha obezite sınırına gelmeden diyet ve egzersiz ile incelmek ve zayıfladıktan sonra ideal kiloyu uzun süre korumaktır.

Obezite cerrahisi adayı olan hastalarda öncelikle diyet uyumu değerlendirilir; en az 6 ay diyet denemiş mi sorulur.

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme programında kişi 3. Haftadan itibaren günlük alışık olduğu gıdaları tüketebilmektedir. Bizler ise diyetisyenimiz ve psikoloğumuz yardımıyla hastalarımız, obezite cerrahisini hayatlarında bir dönüm noktası kabul etmeleri ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmaları konusunda teşvik etmekteyiz. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#kilo #zayıfla #beslenme #obezite #diyet #obezitecerrahisi #diyetisyen #obez #vücutkitleindeksi #mideküçültmeameliyatısonrası

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square