Obezite Cerrahisi Herkes için Değildir
Obezite cerrahisinin sihirli değnek değildir ve bu şekilde düşünen hastalarda sonuçlar yüz güldürücü olamamaktadır. Diyet ve egzersiz ile zayıflamanız tercihimiz.

Mide küçültme/tüp mide ameliyatlarından örnek verecek olursak; mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme de en az diyet kadar önemlidir. Bu beslenme süreci aslında sağlıklı beslenme alışkanlıkları kazanmak ile ilgilidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası hiç bir hastamız bir kibrit kutusu kadar peynir ve iki zeytin ile beslenmez. Bu da alışılagelmiş diyetlerden farklı olduğu için sadece obezite cerrahisi konusunda deneyimli diyetisyenler tarafından düzenlenir.

Unutulmaması gereken bir diğer nokta ise, obezite cerrahisinin aşırı kilolu kişilere saklanması gerektiğidir. Aşırı kilolular diyetten çok daha az fayda görmektedirler. Fakat kaç kilo olursa olsun, herkesin öncelikle bir diyetisyen kontrolünde diyet yapması gerektiği unutulmamalıdır.

Nasıl Zayıflarım?

Önceliğin diyet ve egzersize verilmesi gerekir. Diyet ve egzersize rağmen kilo vermem durdu yada verdiğim kilodan daha fazlasını geri aldım diyenlerde ise ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden mide balonu bir çözüm olabilir. Mide balonu obez kişilerde ( VKİ> 30) önerilir. Örneğin boyu 165 cm, kilosu 82 olan kişilere uygulanabilir. Balon ile zayıflamak isteyen ve VKİ< 30 olanların diyetisyen takibinde olup, obezite doktoru gözetiminde olmaları halinde de uygulanabilir.

Mide balonu uygulaması esnasında yapılan endoskopi esnasında midede ülser gibi yara bulunalara, kan sulandırıcı kullananlara, mide ilacı kullanamayanlara yapılması önerilmez.

Mide balonu taktıranlar fazla kilolarının yaklaşık % 20'sini verebilmektedirler. Klinik çalışmalar mide balonu ile 6 ayda ortalama 5 kilo, balon çıkartıldıktan sonraki 3 ayda ise yaklaşık 4 kilo daha verdiklerini göstermiştir. Bu şu demektir ki; mide balonu taktıran kişinin 20 kilo vermesi de, hiç kilo verememesi de mümkündür. Bu aşamada motivasyon ve diyetisyen takibi önem kazanmaktadır.

Mide balonu uygulaması endoskopi ile anestezi altında yapılmaktadır. Mide balonu uygulamsı tecrübeli ellerde yaklaşık 15- 20 dakika sürer. Bu süre zarfında mide kamera yardımıyla kontrol edilir ve ayarlanabilir mide balonu mideye yerleştirilir. Son teknoloji mide balonları kişinin kilo verme ihtiyacına göre daha az yada daha çok sıvı ile şişirilerek ayarlalanıp, mide balonu malzemesine göre 6 ay ile 1 yıl arası midede kalabilmektedir. İşlem sonrası ilerleyen saatlerde hastaneden çıkıp ev istirahatine geçmek mümkündür. Mide balonu uygulaması sonrasında yaklaşık 3 günlük bir alışma dönemi gereklidir. Bu dönemde genellikle bulantı ve şişkinlik görülür. Mide balonu ile zayıflayanlar bu dönemin genellikle kolay geçtiğini ifade etmekteler.

Obez ve Aşırı Kilolular Ne Yapmalı?

Diyet, egzersiz ve mide balonuna rağmen kilo veremeyen aşırı kilolu kişilerde ise gündeme obezite cerrahisi geliyor. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olacağına obezite cerrahınızla görüşek karar vermeniz en doğrusu olacaktır. Kimler mide küçültme/ tüp mide ameliyatı olabilir sorusunun cevabı olarak obezite cerrahisi endikasyonları sayılabilir.

Bunlar:

Vücut kitle indeksinin ≥ 40 olması, yada ideal kilodan 45 kilo ve daha fazlasının olması.

Vücut kitle indeksinin ≥ 35 olması ve ek olarak obezitenin yol açtığı şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, kireçlenme, kolesterol yüksekliği, sindirim sistemi problemleri ve kalp hastalıkları gibi diğer hastalıkların bulunması.

Zayıflama yöntemlerinin belirli bir müddet uygulanmasına rağmen sağlıklı bir şekilde kilo verilememiş olması.

Son yıllarda tüp mide ameliyatı olanlar ve sonuçlar göz önünde bulundurularak şeker hastalarında vücut kitle indeksi30- 35 olanlara da obezite cerrahisi önerilmeye başlanmıştır.

Her hasta için tek bir reçete olmadığı gibi, zayıflamak için tek bir çözüm yolu yoktur. Kişiye özel çözümler başarı şansını artırır. Hangi yöntemin sizin için en uygun olacağına karar vermek için; diyetisyen, psikolog, obezite cerrahı ve plastik cerrahı bünyesinde bulunduran ekibimizle görüşmenizi öneririm. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#obezitecerrahisi #diyetveegzersiz #mideküçültme #tüpmideameliyatı #mideküçültmeameliyatısonrası #diyetisyen #aşırıkilo #zayıfla #ameliyatsızzayıflama #midebalonu #midebalonutaktıranlar #midebalonuilezayıflayan #kiloveremeyen #vücutkitleindeksi #obezitecerrahi

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square