Masaj ve Sağlık

masaj zayıflatır mı?

Masaj yaptırmak ülkemizde sevilen fakat bir o kadar da ihmal edilen bir gereklilik. Kültürümüzün bir parçası olan hamamlar ile hayatımızda yer edinen masaj alışkanlığı, bilim ve tekniğin ilerlemesiyle çok farklı yerlere ulaştı.

Peki hangi tür masajı yaptırmalıyız?

Refleksoloji, thai, shiatsu, sıcak taş masajları olmak üzere birçok masaj türevi mevcut. En önemlisi hangisi olursa olsun uzman bir masaj terapistine masaj yaptırmak. Her masaj türü herkese önerilemeyeceği için, özellikle süregelen bir hastalığınız varsa doktorunuzdan tavsiye almanız daha uygun olacaktır.

Genel olarak masajların yapılış şekilleri farklılık arz etse de sağlık üzerine olumlu etkileri birbiriye benzerlik arz etmekte. Düzenli masajın sırt ağrılarını azaltması bilimsel olarak kanıtlanmış. Gündelik iş hayatı ve koşuşturmalarımız hepimizin duruş ve hareketlerinde olumsuz etkilere sebep olabiliyor. Özellikle ergonomik (İnsan çalışma özelliklerine göre tasarlanmış) olmayan ortamlarda fazla zaman geçirenlerde bu daha da sık görülüyor. Kendimize biraz da olsa zaman ayırarak masaj ile bu sıkıntıların daha da büyümeden önünü almak mümkün. Doğru masaj ile sırt ve bel bölgesindeki ağrılar azaltılarak, duruş bozukluklarını önlemek mümkün. Düzenli masaj yaptıranlarda migren dahil baş ağrılarının azalarak uyku kalitesinin arttığı gözlenmiştir. Kireçlenmelerde düzenli masaj ve fizyoterapinin şikayetleri azalttığı gözlenmiş. Süregelen hastalıklarla ilgi ağrıyı masaj ile kontrol altına almak mümkün. Hatta bazı hastalıklarda masajın ilaçların dozunun azaltılmasına ve böylelikle yan etkilerin önlenmesinde faydası olduğu gözlenmiş. Depresyon ve sinirsel gerginliklerin giderilmesinde de faydalı.

Masaj Yaptırmak Zayıflatır mı?

Masaj yapılan bölgedeki kan ve lenf dolaşımı artarak ödem ve şişliklerin azaltılmasında faydalıdır. Masaj yaptıran kişinin zayıflamak için kendisinin daha aktif olarak hareket edeceği, yürüyüş gibi daha çok kalori yaktıran egzersizleri tercih etmesi daha uygun olacaktır. Çünkü masajın zayıflatıcı etkisi bulunmamaktadır. Sağlıklı yaşam alışkanlıklarımızın bir parçası haline gelmesini gerektiğini tekrar vurgulayalım. Bunun sebebi zayıflatıyor olması değil, stresi ve kronik yorgunlukları azaltıp, kan dolaşımını artırıyor olmasındandır.

Çalışma stresinin günden güne arttığı günümüzde, gün sonu yorgunluğumuzu atarak, daha zinde kalmak için ergonomi ve masajı hayatımıza dahil etmemiz gerekiyor. Sağlıcakla kalın.

#masaj #zayıfla

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square