Metabolik Sendrom ve Obezite cerrahisiMetabolik sendrom fiziksel ve metabolik birkaç sorunun bir araya gelip kalp ve damar hastalıkları riskini artıran sağlık sorunlarının bütününe verilen addır. Metabolik sendromu olan bireylerin koroner damar hastalığı ve inme riski 1,5- 3 kat artmıştır (1).

Bir kişide metabolik sendrom var diyebilmek için aşağıdaki 5 bulgudan en az 3’ ünün bulunması gerekir.

  1. Geniş bel çevresi; erkeklerde >102 cm, kadınlarda >88 cm.

  2. İnsülin direnci yada şeker hastalığı

  3. Yüksek tansiyon

  4. Kanda yüksek trigliserit (Kan yağı) seviyesi.

  5. Kanda düşük HDL (İyi kolesterol) seviyesi.

Bütün bunlar kan pıhtılaşmasına ve iltihabi durumlara yatkınlığa sebep olmaktadır. Kolayca fark edileceği üzere obez bireylerde metabolik sendromun tüm bulguları görülebilir. Yani obezite metabolik sendroma yol açar. Metabolik sendromun bileşenleri de kalp damar hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığa sebebiyet vermektedir. Zaten %5-7 kilo vermenin metabolik sendromun birçok bulgusunu düzelttiği ortaya konulmuştur (2).

Diyabezite

Obezitenin, metabolik sendrom ile ortak noktalarından biri de diyabettir ( Şeker hastalığı). Zaten insülin direnci ve yüksek insülin düzeyleri (hiperinsülinemi) metabolik sendromun kalbidir denilebilir. Bunlar da şeker hastalığının temelini oluştururlar. Şeker hastalığı riski Vücut kitle indeksi (VKİ) 25- 29 olan (fazla kilolu/obez olmayan) kişilerde 3 kat artarken, Vücut kitle indeksi 30` dan fazla olan (1. Dereceden obez) kişilerde bu risk 20 kattan fazla artmaktadır. Bu yüzden diyabet ve obezite artık diyabezite olarak anılmaya başlanmıştır.

Diyabezite, yüksek tansiyon, metabolik sendrom, kalp damar hastalıkları, inme, böbrek yetmezliği, eklem rahatsızlıkları, safra kesesi problemleri, uyku apnesi, kanser gibi hastalıkları belirgin olarak artırır. Diyabezitenin böbrek yetmezliği, körlük ve parmakların şeker hastalığına bağlı olarak kesilmek zorunda kalınması durumlarının çoğundan sorumludur. Az da olsa kilo vermenin (< %10) metabolik sendrom başta olmak üzere diğer hastalıkların da riski azalttığı gösterilmiştir (2).

Kanser ve obezite ilişkisi göz korkutmaktadır. Yapılan araştırmalar kanseri önlemek için kilo vermenin elzem olduğunu ortaya koydu. Obez kişilerde fazla yağ dokusu bir iltihap odağı davranmaktadır. Bu süregelen iltihabi durum kanser riskini artırır. Ayrıca Obez kişilerde kadınlık hormonu olan östrojen normalden yüksektir. Bu da rahim ve meme kanserine zemin hazırlar. Bunlar göz korkutucu olsa da basit önlemler alarak bu riskleri azaltmak mümkün. Hayatımızdan kanseri uzaklaştırmak için; ideal kilomuzu korumalı (VKİ< 25), günde 30- 60 dakika orta düzeyde yada 30 dakika yüksek tempoda fiziksel aktivite yapmalı, bitkisel ürünlerin daha fazla, yüksek kalorili, şekerli içecek ve işlenmiş kırmızı etleri daha az tüketmeliyiz (3).

Diyabeziteden korunmak için; yaşam tarzı değişiklikleri yaparak sağlıklı beslenmeli ve ideal kilomuzu korumalıyız. Egzersiz ve diyet ile %7 kilo vermenin bile diyabet riskini azalttığı kanıtlanmıştır. İdeal kilosunu diyet ve egzersiz ile koruyamayan kişilerde obezite cerrahisi önerilir.


Obezite cerrahisinin nedir? diye soracak olursak;

Fazla kilolarla gelen obezitenin tedavisine yönelik olarak geliştirilen ameliyatlardır. Obezite cerrahisi ameliyatları onlarca yıldır dünyada güvenle uygulanmaktadır. Obezite cerrahisi çeşitli ameliyatlardan oluşur. Bunlar; Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı, mide baypaslarıdır.


Obezite cerrahisi olanlarda diyabet kaynaklı sorunların %92 azaldığı (4)

, kalp ve damar hastalıklarından kaynaklanan sorunların %59 azaldığını gösteren bilimsel yayınlar mevcuttur (5). Bu yüzden obezite cerrahisi, şeker hastalığı ameliyatı olarak da anılmaktadır.

Şunu unutmamalıyız ki diyabezite salgın boyutunda denebilecek kadar sık görülen fakat tedavi edilebilen bir süreçtir. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

Kaynakça:

1) Lakka HM et al. The metabolic syndrome and total and cardiovascular disease mortality in middle-aged men. JAMA 2002;288: 2709-16.

2) Grundy SM et al. Diagnosis and management of the metabolic syndrome. Circulation 2005; 112: 2735- 52.

3) Collins K et al. The Diabetes- cancer connection. In AICR InDepth: American Institute for Cancer Research; 2010:1-14.

4) Keidar A et al,Bariatric Surgery for Type 2 Diabetes Reversal: The RisksDiabetes Care 2011 May; 34(Suppl 2): S361–S266.

5) Major P et al, Effects of bariatric surgery on cardiovascular risk factors among morbidly obese patients.Pol Przegl Chir. 2017 Feb 28;89(1):41-49.

#metaboliksendrom #kalpdamarhastalıkları #belçevresi #insülindirenci #şekerhastalığı #obez #obezite #diyabezite #diyabet #vücutkitleindeksi #kiloverme #kanser #vki

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square