Kışın Nasıl Beslenmeliyiz?


mide küçültme ameliyatı sonrası kış beslenmesi

Mevsim geçişleri, hava durumundaki ani değişimler gibi nedenlerden dolayı içinde bulunduğumuz kış aylarında vücudun direnci biraz düşmektedir. Nasıl önlem almalıyız? Kışın nasıl beslenmeliyiz, ne yemeliyiz, nasıl çabuk iyileşiriz, diye düşünüyorsanız yapmanız gereken bağışıklık sisteminizi güçlü tutmaktır.

Kış aylarında kilo almayalım diye uğraşırken, yeterli ve dengeli beslenmeyi ihmal etmemiz gerekiyor. Bu yüzden kışın kilo verme çabalarımızda biraz daha esnek olmamız gerektiğini, kışın vücudun kendisini koruması için yaklaşık 2-3 kilo almanın normal olduğunu hatırlatlatmak isterim. Aşırı kilolu ve obez kişilerin bu kilo alımlarından sakınmaları gerekmekte, fakat obez kişilerin de kışın kilo verme hedeflerini biraz esnetmeleri daha gerçekçi olacaktır.

Kış Dönemi ve Bağışıklık Sistemimiz

Özellikle kış döneminde soğuk havanın da etkisiyle bağışıklık sistemi oldukça zayıf düşer. Bağışıklık sistemi dediğimiz sistem vücudun kendini zararlı organizmalara karşı savunmasını ve bu organizmalara karşı direnç göstermesini sağlayan vücuttaki olaylar bütünüdür. Yani vücudun kendini hastalıklardan koruma mekanizmasıdır. Eğer çok sık hasta oluyorsanız vücut ısınızı arttırmanız gerekmektedir. Bunu da metabolik hızı arttırarak yapabilirsiniz. Artan enerji ihtiyacına karşı en önemli noktamız yeterli ve dengeli beslenmektir.

Bağışıklık sistemini güçlendirmek, bu dönemlerde hasta olma ihtimallerini en aza indirmek için beslenme düzeni oldukça önemlidir. Özellikle vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller açısından zengin gıdalarla beslenen kişilerin hastalığa yakalanma riskleri oldukça azalır.

Enfeksiyon hastalıklardan korunmak ve hastalık sırasında belirtileri en aza indirip bu süreyi daha rahat geçirmeyi sağlamak beslenme düzenindeki ufak değişikliklerle mümkün olacaktır.

Gün içerisinde meyve, sebze, et, balık, tavuk ve süt, yoğurt tüketiminiz yeterli olursa savunma sisteminiz de çok daha güçlü olacaktır. Özellikle kış aylarında meyve tüketimi hepimizin bildiği gibi C vitamini alımı açısından oldukça önemlidir. C vitamini bu dönemlerde iyi bir savunma sistemi oluşturmak için oldukça gereklidir. Vücutta depo edilemediği için de her gün narenciye türü C vitamininden zengin meyveler tüketmek gerekmektedir.

Tüm bunlara rağmen bağışıklık sisteminin engelleyemediği ve sonuçta hastalığın ortaya çıktığı durumlar elbette olacaktır.

Soğuk Algınlığında Beslenme

Vücut bir mikropla hastalığı yenmek için mücadele ederken normalden fazla enerji harcamaya başlar. Dolayısıyla bu dönemde enerji ihtiyacı artar yani besinlerin daha kaliteli seçilmesinin ve vücudun aç kalmamasının önemi artar.

İnsan vücudunun büyük bir bölümü sıvı olduğu için yeteri kadar sıvı alımına dikkat edilmelidir. Sıvılar vücuttaki toksinlerin temizlenmesi için gereklidir. Yeteri kadar sıvı alımı sağlandığında kusma, ishal, yüksek ateş gibi vücudun sıvı kaybına yol açmasına engel olacaktır. Bu sebeple evde taze sıkılmış meyve suları, ayran, süt gibi sağlıklı sıvıların tercih edilmesi gerekmektedir. Olabildiğince fazla su, ıhlamur çayı gibi sıvılarla bu toksinlerin vücuttan daha hızlı atılmasına destek olacaktır.

Obezite cerrahisi ameliyatı geçirmiş olan kişilerin de özellikle günlük sıvı ihtiyaçlarını karşılayacak kadar sıvıyı mümkün olduğunca kalorisi düşük içeceklerle gidermeleri gerekmekte. Şunu belirtmekte fayda var, çok kalorili bir kahve karışımı yerine, kalorisi az olmasa da vücudumuz için çok daha faydalı olan taze sıkılmış meyve suları tüketmenizi tavsiye ederiz. Mide küçültme ameliyatlarından sonra mide hacmi azalacağı için küçük midenizi sağlıklı gıdalarla doldurmanızı tavsiye ediyoruz.

Doktorunuz tarafından gerekli görülen vitamin takviyeleri ya da ilaçlar dışında bir takviye ya da ilaç kullanmamanız oldukça önemli. Bilinçsiz kullanacağız takviyeler uzun vadede istenmeyen etkiler doğurabilir. Mide küçültme ameliyatı olanların da diyetisyen ve doktor kontrollerine uyup, mide küçültme ameliyatı sonrası kontrol tahlillerini yaptırmaları önem arz ediyor.

İdeal Kilo ve Kışın Zindelik

Kışın da olsa ideal kiloda olmanız bağışıklık sisteminiz açısından faydalı olacaktır. İdeal kilodayken vücudunuz daha verimli çalışır. Zindelik, ideal kilo ile ilgili bir kavramdır. Obez ve aşırı kilolu olanların kışın kilo verme çabalarına devam etmelerini fakat sağlıklı ve yeterli beslenmelerini ihmal etmemelerini öneriyoruz. Bunun için en uygunu diyetisyen ve doktor gözetiminde zayıflamanız olacaktır.

Son olarak kışın bağışıklık sistemimizi güçlendirmeye yardımcı olacak birkaç besinden bahsedelim. Özellikle bazı besinler var ki bağışıklık sistemi üzerinde mucizevi etki gösteriyor.

Zencefil: Vücut direncini arttıran besinlerin başında gelen zencefil, hem yemeklerde hem de çayını demleyerek kullanabiliriz. Vücut direncini arttırmada her gün 1 bardak taze zencefilli çay öneririm.

Kefir: Vücudun bağışıklık sisteminin büyük çoğunluğunu bağırsaklar oluşturur. Probiyotiklerden zengin bir içecek olan kefir, bağırsak sağlığımız için çok önemli. Gerek bağırsak sağlığı gerek bağışıklık sitemi güçlenmesi için her gün 1 bardak kefir tüketimini öneririm.

Çörekotu: Zengin antioksidan içerikli çörekotu, bağışıklığı destekliyor, bakteri ve mikroplarla savaşıyor. Salatalarınızı çörekotu ile zenginleştirin.

Ayva: Kışın hastalanmamak için bağışıklığınızı kuvvetlendiren, A ve C vitamininden yüksek bir meyvedir. İçeriğindeki pektin yüksektir ve sindirim sisteminizi düzenler, bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Potasyumu yüksek olduğu için kan basıncını düşürür ve yüksek tansiyonu düzenlemeye yardımcıdır.

#kışınbeslenme #kiloalma #kiloverme #obez #bağışıklık #dengelibeslenme #obezitecerrahisi #mideküçültmeameliyatısonrası #idealkilo #zindelik

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square