Mide Balonu ile Zayıflama


mide balonu taktıranlar

Obezitenin toplumda yaygınlaştıkça incelmek için etkili çözümler aranmaya başlanmıştır. Herkese diyet ve egzersizle zayıflamayı denemelerini tavsiye ederiz. Aşırı kilolu olup da diyet ve egzersize rağmen zayıflayamayanlar için obezite tedavisinde çoğumuzun bildiği mide küçültme ameliyatları gibi, ameliyat edilecek kilolarda olmayanlar için ameliyatsız zayıflama yöntemleri de mevcuttur. İşte endoskopik mide balonu yöntemi de bunların etkisi kanıtlanmış ve en sık kullanılanıdır. Aslında mide balonu ile zayıflama yönteminin geçmişi Amerika Birleşik Devletlerinde yaklaşık 30 yıl önceye dayanmaktadır. Sağlık konusunda dünyaca kabul gören önerileri bulunan Amerikan Gıda ve İlaç Komisyonu (FDA), mide balonu uzmanlarca yapıldığı zaman zayıflamak için etkili ve güvenilir bir yöntemdir diyerek onay vermiştir.

Mide balonu uygulama işlemi endoskopi ile anestezi altında yapılmaktadır. Mide balonu uygulamsı tecrübeli ellerde yaklaşık 15- 20 dakika sürer. Bu süre zarfında mide kamera yardımıyla kontrol edilir ve ayarlanabilir mide balonu mideye yerleştirilir. Mide balonları ayarlanabilir ve sabit hacime sahip olanlar olarak ikiye ayrılır. Ayarlanabilir mide balonları kişinin kilo verme ihtiyacına göre daha az yada daha çok sıvı ile şişirilerek 6 ay ile 1 yıl arası midede kalabilmektedir. İşlem sonrası hastaneden çıkıp ev istirahatine geçmek mümkündür. Mide balonu taktıranların tarif ettiği gibi işlem sonrasında yaklaşık 3 günlük bir alışma dönemi gereklidir. Bu dönemde haifif bulantı ve şişkinlik görülebilir. Mide balonu ile zayıflayanlar bu dönemin genellikle kolay geçtiğini ifade etmekteler.

Kimler Mide Balonu ile Zayıflayabilir?

Mide balonu obez kişilerde ( VKİ> 30) önerilir. Örneğin boyu 160 cm, kilosu 77 olanlarda uygulanabilir. Mide balon ile zayıflamak isteyen ve VKİ< 30 olanların diyetisyen takibinde olup, obezite doktoru gözetiminde olmaları halinde de uygulanabilir.

Mide balonu uygulanmadan önce mide endoskopi ile incelenerek midede ülser gibi yara gibi olumsuz bir durum varsa mide balonu uygulanmaz. Ayrıca kan sulandırıcı kullananlara, mide ilacı kullanamayanlara mide balonu uygulaması yapılması önerilmez.

Mide balonu taktıranlar fazla kilolarının yaklaşık % 20'sini verebilmektedirler. Klinik çalışmalar mide balonu ile 6 ayda ortalama 5 kilo, balon çıkartıldıktan sonraki 3 ayda ise yaklaşık 4 kilo daha verdiklerini göstermiştir. Bu şu demektir ki; mide balonu taktıran kişinin 20 kilo vermesi de, hiç kilo verememesi de mümkündür. Bu aşamada motivasyon ve mide balonu uygulaması sonrası diyetisyen takibi önem kazanmaktadır.

Zayıflamak için ne yapmalı? diyenlerin ilk tercihlerinin diyet ve egzersiz olmasını öneririz. Diyet ve egzersize rağmen kilo vermem durdu yada verdiğim kilodan daha fazlasını geri aldım diyenlerde ise ameliyatsız zayıflama yöntemlerinden mide balonu yada mide küçültme ameliyatı gibi obezite cerrahisi yöntemlerinden biri uygun olabilir. Hangi seçeneğin sizin için en uygun olacağına obezite cerrahınızla görüşerek karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

#obezite #diyet #zayıflayamayan #mideküçültme #ameliyatsızzayıflama #midebalonuilezayıflayan #vki #diyetisyen

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square