Mide Küçültme Ameliyatı Riskleri ve Güvenli Mide Küçültme


mide küçültme ameliyatı riskleri ve güvenli mide küçültme

Her ameliyat kendine has riskler taşısa da, ameliyat risklerinin çoğu anestezi ile gelen riskler olduğu için birçok ameliyatın riskleri benzerdir. Bu yüzden ameliyat risklerinin en aza indirilerek önlenmesi iyi bir anestezi ekibi ve donanımlı hastane şartları gerektirir. Bu obezite cerrahisi gibi özellikli bir ameliyat grubu için daha da elzemdir.

Mide Küçültme Ameliyatı Kimlere Uygulanmalı?

Obezite cerrahisinin aşırı kilolu olan hasta grubundan belirli kriterlere göre seçilmiş bir hasta grubuna uygulanması gerekir. Yani kısaca mide küçültme ameliyatları herkes için değildir.

Obezite cerrahisi ( Mide küçültme/ tüp mide, mide baypası, şeker hastalığı ameliyatı) adayı olanlar: Vücut kitle indeksi ≥ 40 olan, yada ideal kilodan 45 kilo ve daha fazlası olanlar.

Vücut kitle indeksi ≥ 35 olan ve ek olarak obezitenin yol açtığı şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, kireçlenme, kolesterol yüksekliği, sindirim sistemi problemleri ve kalp hastalıkları gibi diğer hastalıkları bulunanlar.

Zayıflama yöntemlerinin belirli bir müddet uygulanmasına rağmen sağlıklı bir şekilde kilo verilememiş olanlardır.

Bu kriterler hastaların obezite cerrahisinden fayda görme durumları, hastaların önceki ilaç masrafları gibi değişkenler göz önünde bulundurularak tıbbi veriler doğrultusunda kabul edilen kriterlerdir.

Son yıllarda tüp mide ameliyatı olanlar ve sonuçlar göz önünde bulundurularak şeker hastalarında vücut kitle indeksi 30- 35 olanlara da obezite cerrahisi önerilmeye başlanmıştır.

Bu koşullara sahip olmayan hastalar, yani aşırı kilolu olmayan, aşırı kilo nedeniyle sağlık problemi yaşamayan hastaların mümkün olduğunca diyet ve egzersizle zayıflamalarını öneririm. Obezite cerrahisi öneriler grup zaten bu koşullara göre, yani diyet ve egzersizden zayıflamak adına fayda göremeyen grup olarak belirlenmiştir. Kişi aşırı kiloluysa bile ilk denenecek yöntem bir diyetisyen kontrolünde diyet yapmak olmalıdır. Yani obezite cerrahisi ilk seçenek olmamalıdır.

Biraz da obezite cerrahisi düşününen hastalarımızın gözünden bakmaya çalışalım. Mide küçültme ameliyatı olmak isteyenler bu kararı güçlükle almaktadır. Hem toplumun az ye ve zayıfla baskısı, hem de diyet yapıyorum kilo veremiyorum başarısızlık duygusu ile uğraşmaktadırlar. Az yemekle zayıflanamayacağı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Herhangi bir ameliyata karar vermek hasta için çok zordur. Bu süreçte bizlere düşen onların yanında olarak destek olmaktır.

Mide Küçültme Ameliyatının Riskleri Nelerdir?

Her ameliyatın kendine has riskleri vardır. Mide küçültme ameliyatı riskleri: Anesteziye bağlı riskler, nefes darlığı, enfeksiyon, ölüm, safra kesesi taşları, beslenme bozukluğu, kan pıhtısı, damar tıkanması, kanama, kaçaklar (Karın içi iltihap), kusma, fıtık olarak sayılabilir. Genellemek gerekirse bu riskler karın içi ameliyatların hepsinde ortaktır. Şunu da vurgulamak isterim ki safra kesesi ameliyatı sonrası sorun görülme ihtimali güvenli mide küçültme ameliyatı risklerinden daha fazladır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Neden Ölüm Görülüyor?

Karın için ameliyatların tümünde olduğu gibi, mide ve barsak ameliyatlarının yapıldığı obezite cerrahisinde de mide ve barsakların gerek ameliyatta zarar görme gerekse dikiş yerlerinin yeterli iyileşememesinden ötürü karın içi iltihaplar görülebilir. Bu durum tüp mide ameliyatı sonrası kaçak olarak da anılmaktadır. Karın içi iltihabın erken tanı ve tedavisi ile bu sürecin hastaya zarar vermeden tedavisi mümkündür. Yani tüp mide ameliyatı sonrası kaçaklarda erken tanı ile tedavide kısa sürede iyileşme mümkündür. İşte burada devreye obezite cerrahisi doktorunuza kontrole gitme sıklığınız sorusu giriyor. Doktorunuza kolay ulaşır ve gözetim altında olursanız karın içi iltihap öldürücü değildir. Fakat yönetilmesi tecrübe gerektiren bir süreçtir. Maalesef son zamanlarda bu işin maliyetini azaltmak için güvenlik önlemleri sorgulanır olmaya başladı. Güvenlik paha biçilemezdir.

Güvenli Mide Küçültme Ameliyatı

Obezite cerrahisinin riskleri bu işleri yüksek standartlarda yapan yerlerde azalmaktadır. Peki nasıl? Bence buradaki en önemli detay obezite cerrahisi yapan doktorlara ulaşabilmenizdir. Sıkça tekrarladığım gibi mide küçültme ameliyatlarında zayıflama ile başlar, fakat doktorunuzun düzenli kontrolü, diyetisyeninizin ve hatta psikoloğunuzun kontrolü ile devam eder. Bu kontrollerin sıklığı sağlıkla incelmenizi sağlar. Oluşabilecek en ufak sorunda bile erken önlem alınmasını sağlar. El beceri gerektiren işlerde tecrübe önemlidir. Obezite cerrahisi tam zamanlı yapılması gereken bir iştir ve diğer mide ameliyatlarından teknik farklılıklar arz eder. Bu işe yoğunlaşan uzmanlar güvenlik önlemlerini artırmakta, hastalara daha çok zaman ayırmakta, mide küçültme ameliyatlarını tam donanımlı ve tecrübeli ekiplerin bulunduğu hastanelerde yapmaktadırlar. Herkes bütçesinin farklı olabileceği bir gerçektir fakat, bütün bunların da bir maliyeti olduğunu göz önünde bulundurmak gerek. İşte bu yüzden obezite cerrahisi doktorlarını seçerken, çalışmakta oldukları obezite cerrahisi yapan hastanelerin bünyesinde bulunan obezite cerrahisi diyetisyenleri ve obezite cerrahisi sonrası psikolojinizle ilgilenecek bir psikolog bulunuyor mu? Ameliyat yapılan hastaneler tam donanımlı ve ekipleri bu konuda yeterince tecrübeli mi diye mutlaka sorulmalıdır .

Mide Küçültme Ameliyatı Yapılan Hastanelerde Belirli Bir Standart Var mı?

Yurtdışında obezite cerrahisi devlet hastanesi de olsa, özel sağlık kuruluşları da olsa yeterli kalifikasyonu gösteremeyen sağlık kuruluşlarında uygulanmamaktadır. Yani hastanenin donanımı bu ameliyat için uygun . mu? Obezite cerrahisi yapan doktorun bu konudaki deneyimi yeterli mi? diye bu kuruluşlar denetlenmektedir. Böylelikle riskleri azaltmaktadır. Ülkemizde de bu standartlar gittikçe yükselmektedir ve doğru obezite cerrahisi ekibi tercihi ile dünya standartları seviyesinde hizmet alınabilmektedir.

Yakın zamanda sağlık bakanlığı obezite cerrahisi koşullarını düzenlemek için bir genelge yayınladı. Bu genelgede hastanın birçok branş tarafından değerlendirilmesi ve uygun hastane koşulu olmayan yerlerde mide küçültme ameliyatı yapılmasının önüne geçilmesi planlanıyor. Bu durum bu işe gönül veren tüm obezite cerrahları tarafından sevinçle karşılandı. Çünkü neticede hastanın aldığı hizmet kalitesi artırılmaya çalışılıyor. Bu da bizim obezite cerrahisi ekibimizle en başından beri savunduğumuz bir kavram.

Zayıflamak doğru bir karardır. Bu kararı mümkün olduğunca güven ilişkisi kurabileceğiniz, kolay ulaşabileceğiniz, sorun çıkarsa çözüm üretme konusunda yetkin ekiplerle birlikte alırsanız sonuçları herkes için mükemmele yakın olmaktadır.

#ameliyatriskleri #obezitecerrahisi #mideküçültme #mideküçültmeameliyatıriskleri #vücutkitleindeksi #zayıflama #diyet #mideküçültmesonrasıkaçak #mideküçültmeameliyatısonrasıölüm #tüpmideameliyatısonrasıkaçak #zayıflamak

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square