Stres ve Kilo Alımı


stres ve kilolar

Stres, hayatımızın her döneminde ve her alanında etkin rol oynayan bir çeşit motivasyon kaynağıdır. Stres, vücuttaki adrenalini arttırdıkça hayata aslında daha sıkı sarılmamızı sağlar. Ancak ileri derecedeki stres ve travmatik sonuçlar doğuran olaylar karşısında vücudumuzun verdiği tepki biraz daha farklı olur. Aşırı uyku ya da uyumamak, bitkinlik ya da aşırı hareketlilik gibi belirtilerin yanında çoğunlukla aşırı yeme ya da hiç yememe görürüz. Bunların sonucu olarak da strese bağlı kilo alımı yada beslenme bozuklukları görülebilmektedir.

Aç olmadığınız halde kendinizi özellikle sağlıksız atıştırmalıklar yerken bulduğunuz oldu mu? Cevap ‘evet’ ise o an ya çok stresli bir dönemden geçiyorsunuzdur ya da anlık olarak sinirlendiğiniz/üzüldüğünüz bir olay yaşamışsınızdır. Yediklerimizin bize fazla kilolar olarak dönmemesi için bu duygusal yeme davranışından kaçınmamız gerek. Bu obeziteden korunmada önemli bir adımdır.

Genelde mutluyken yemeğe saldırmayız çünkü ruhsal mutluluk ve tatmin bedene de yansır. Vücut, kapatacağı bir eksiklik olmadığı için açlık hissetmez. Ancak mutsuz, üzgün, sinirli, stresli durumlarda ruhsal bir tatminsizlik yaşadığımız için bunu aşırı miktarda çikolata, pasta, hamurlu yiyecekler gibi yüksek kalorili gıdalar tüketerek kapatmayı tercih ederiz. Bu da maalesef fiziksel olarak yağlanmanın yani obezitenin, ruhsal olarak da depresif semptomların artmasına neden olur.

Peki duygusal yeme davranışı ile nasıl mücadele edeceğiz? Bu gibi durumlarda yapılması gerekenler aslında basittir ancak birkaç uygulamadan sonra beyin davranışı değiştirmeyi kabul eder. Öncelikle stres kaynağınızı ortadan kaldırmak için neler yapabileceğinize odaklanmalısınız. İlk başta çözüm bulamasanız bile çözüme odaklanıyor olmak da önemli bir adımdır. İkinci olarak, kötü hissettiğiniz zaman odağınızı sağlıksız bir yiyecekten başka bir aktiviteye çevirebilir ya da bir uzman görüşüyle daha sağlıklı atıştırmalıklarla bu döneminizi atlatabilirsiniz. Böylece sadece duygusal yeme davranışı nedeniyle tüketeciğimiz aşırı kalorili gıdaların obeziteye sebep olmasının önünü de almış olabiliriz. Unutmamlıyız ki zindelik ruhsal ve fiziksel bir bütünlük sürecidir. Duygusal yeme davranışımızı kontrol altına aldığımızda bunun vücudumuza da olumlu olarak yansıdığını göreceğiz.

#stres #aşırıyeme #fazlakilolar #obezite #duygusalyeme

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square