Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yıl Başı Yemeğiniz

Tüp mide ameliyatı sonrası yeni yıl yemeği

Obezite Cerrahisi sonrası birçoğu için yeni bir başlangıç, yeni bir hayat. Aslında obezite cerrahisini hayatlarında bir milat kabul ederek, sonrasında sağlıklı tercihler yapanlar uzun dönemde daha başarılı sonuçlara ulaşıyorlar. Sizlerin yılbaşı ve sonrası için sağlıklı beslenme ve yaşam motivasyonunuzu artırmak için bu yazıyı kaleme aldık.

Obezite Cerrahisi Sonrası Sağlıklı Bir Yeniyıl

Yeni bir yıl, yeni bir sen, kendin için sağlıklı kararlar almaktan çekinme. Bu yıl, yeni yıl kararı olarak “sağlıklı beslenmeyi, kilo vermeyi bir düzene oturtmayı” hedefle ve başar.

Kendinize spesifik ve gerçekçi hedefler koymaktan çekinmeyin; 2018 yılında yürüyüşe başlıyorum haftada 3 kez 30 dakika yürüyüş yapacağım deyin ve bunu gerçekleştirin.

Bu yıl kendinize yılbaşı hediyesi olarak yeni bir eşofman takımı alın; yeni kıyafetler, yeni eşyalar motivasyon arttırmada oldukça etkili. Size daha çok hareket etmeniz gerektiğini hatırlatacak ve kendinizi iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı sonrası spor yaparken nabız sayısını takip etmeyi unutmayın. Bunun için akıllı saatler sizlere yardımcı olacaktır.

Yeni yıla hazırlık aşamasında ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Bu yıl diğerlerinden farklı bir alışverişe çıkın. Mide küçültme ameliyatı sonrası yeni hayatınız, yeni ve sağlıklı besinleri tercih edeceğiniz bir alışveriş olsun. Gereksiz kalori veren yiyeceklerden bu akşamda uzak durun (şekerli ve basit karbonhidrat içeren gıdalar) yeni midenizi ve yeni hayatınızı hayal edin ve hayatınızın kontrolü 2018’in başından beri sizin elinizde olsun. Daha önce denemediğiniz tatları keşfetmek size heyecan verebilir aynı zamanda sağlıklı gıda tercihi sizi olumlu anlamda motive edecektir. Obezite cerrahisi sonrası elbette ilk önceliğimiz protein içeriği yüksek gıdalar. Tercihinizi; fırında veya ızgara yapacağımız güzel bir somon, önceden marine edilmiş ızgara biftek veya protein içeriği yüksek kinoa salatasından yana yapabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrasındaki Beslenme

Obezite cerrahisi sonrasındaki beslenmede ana hedefinizin çok yağlı ve şekerli besinleri beslenme programınızdan çıkarmak olduğunu unutmayın.

Yılbaşı yemeği algısı bir akşamda hazırlanan yiyecekleri sırasıyla yemek olsa da siz buna uymayın. Mide küçültme ameliyatı sonrası minik midenizi yılbaşı sofrasında zorlamayın. Menünüze sadık kalın, çevrenizdeki ısrarları dinlemeyin ve porsiyon kontrolünü sağlayın. Besinleri küçük lokmalar halinde, iyi çiğneyerek tüketin ve lokmalar arasında beklediğinizden emin olun. Yemek yeme sürenizin en az 20 dk olduğunu unutmayınız. Tatlı olarak; diyabetik sütlü tatlı veya chia tohumu ile hazırlanan meyveli puding hafif bir tatlı tercihi olabilir. Obezite cerrahisi sonrası basit karbonhidrat önermiyoruz bu yüzden dikkatli olmalısınız.

Obezite Cerrahisi Sonrası Dehidratasyondan Korunun

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı sonrası su tüketimi günde ortalama 6-8 bardak olmalıdır. Dehidratasyonu (Vücudun susuz kalması) önlemek için öğün aralarında su yudumlamayı unutmayın. Su yemek sırasında değil, yemekten 30 dk önce veya sonra içilmelidir kuralı bu akşamda geçerli. Katı besinler ile sıvı almayınız. Su tüketmekte zorlanırsanız 1 bardak suya 1 dilim limon veya portakal ilave ederek su içmeyi keyifli hale getirebilirsiniz. Obezite cerrahisi sonrası gazlı içecek tüketmesini önermiyoruz. Gazlı içecekler yerine bu akşam tercihiniz en çok tercih edilmesini önerdiğim içecek olan ayran olabilir. Obezite cerrahisi sonrası alkolü hiç bir dönemde tavsiye etmiyoruz. Ancak kişi kendi tercihi ile tüketmek isterse ilk 2 ayını doldurmuş olmasını öneriyorum.

Gecenin ilerleyen saatleri için atıştırmalıklara siz karar verin; çeşitli peynir tabakları, porsiyon kontrolü olan yağlı tohumlar ve kuru meyveler, proteinli cipsler, ev yapımı fit kurabiyeler ve protein barlar tercih edebilirsiniz.

Herkese şimdiden mutlu ve sağlıklı yıllar diliyorum.

#mideküçültmeameliyatısonrası #obezitecerrahisi #obezitecerrahisisonrası #sağlık #sağlıklıbeslenme #kiloverme #dehidratasyon #obezitecerrahisisonrasıalkok

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square