Obezite Cerrahisi Sonrası İdeal Beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede başarıya ulaşmanın ilk koşulu yaşam tarzı değişiklikleridir. Mide küçültme ameliyatı bizi bazı alışkanlıkları değiştirmeye sevk ediyor. Mide küçültme ameliyatı öncesi rutininizde pek çok kez diyet yapmış olabilirsiniz, pek çok kez yeni kararlar alıp uygulayamamış olabilirsiniz. Attığınız bu yeni adım yaşam tarzı değişiklikleri ile desteklendiğinde düşünülenin aksine ideal kiloya ulaşmak o kadar da zor değil.

Proteinlerin Önemi

Obezite cerrahisi sonrası diyetteki en önemli besin proteindir. Uzun süre tokluk sağlaması, mideyi geç terk etmesi, besin değerinin yüksek olması nedeniyle protein bakımından yüksek gıdalar ameliyat sonrası önceliğimiz olmalıdır. En iyi protein kaynakları yumurta, et, balık, kümes hayvanları, peynir ve süt ürünleridir. Mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların sığır, koyun ve dana eti gibi kırmızı etleri sindirmesi zor olabilir bunun için tercihiniz but veya kıyma gibi hayvanın yumuşak kısımları tercih edilebilir. Doğru pişirme teknikleri yemeğin besin değerini korumak için çok önemlidir. Pişirme yöntemi olarak, fırın ve ızgara etlerin hazırlanması için en sağlıklı pişirme teknikleridir. Sığır eti, dana eti ve kuzu etinden oluşan yemeğinizi yağ içeriği yüksek soslar ve salçayla hazırlamaktan kaçının.

Yağlı ve Şekerli Yiyeceklerden Kaçının

Mide küçültme ameliyatı sonrasındaki beslenmede ana hedefiniz çok yağlı ve şekerli besinleri beslenme programınızdan çıkarmak olmalıdır. Yaşam kaliteniz için gerekli olan besinleri tüketmeniz hem sağlıklı yaşamanıza hem de ağırlık kaybını sağlamanıza yardımcı olacaktır. Tatlı ve şeker tüketmekten kaçının. Karnınızı doyurmadığı gibi gereksiz yere fazla kalori almış olursunuz. Şeker (Sükroz, dekstroz, fruktoz, glukoz, mısır şurubu, yüksek fruktozlu mısır şurubu, bal, akçaağaç şurubu, arpa maltı, şeker pekmezi, pirinç şurubu, kamış suyu vb.) içeren besinlerden kaçının.

Yeterli Su Tüketin

Kişilerin günlük alması gereken su miktarı kişiden kişiye değişse de günde ortalama 6-8 bardak su tüketimi olmalıdır. Mide küçültme ameliyatı sonrası açlık ortadan kalkacağı için susuzluk da pek hissedilmez. Dolayısıyla vücudun susuz kalması (Dehidratasyon) önlemek için öğün aralarında su yudumlamayı unutmayın. Su tüketmekte zorlanırsanız bir bardak suya bir dilim limon, bir kabuk tarçın, taze nane ilave ederek suyunuzu aromalandırabilirsiniz.

Egzersizin Önemi

Obezite cerrahisi sonrası yaşam tarzı değişikliklerini desteklemek için beslenme tek başına yeterli değildir. Düzenli egzersiz ve sağlıklı beslenme alışkanlıkları birleştiğinde bu sağlıklı yaşam için atmış olduğunuz en güzel adımdır. Yetişkin bireylere önerim her hafta 150 dakika egzersiz yapmalarıdır.

#obezitecerrahisisonrasıbeslenme #obezitecerrahisisonrasıdiyet #mideküçültmeameliyatı #m #mideküçültmeameliyatıöncesi #mideküçültmeameliyatısonrasıaçlık #susuzluk #dehidratasyon

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square