Mide Küçültme Sonrası Kahve Tüketimi


Tüp mide ameliyatı sonrası kahve

Kafein Nedir?

Kafein, kahve (coffea arabica) bitkisinin tohumlarında, çay (tea sinensis) yapraklarında ve kakao (theobroma cacao) ağacının tohumlarında bulunur. Kafein, merkezi sinir sistemini uyaran bir tür maddedir. Kafein bizleri daha duyarlı, koordinasyon gücünü daha etkin hale getirir, bitkinlik ve dalgınlığı önler. Kafeinin idrar söktürücü (diüretik) etkisi vardır, sık sık idrara gitme sorununuz varsa, kafein bunu artıracaktır.

Günlük Kahve Tüketimi Nasıl Olmalıdır?

Özellikle günümüzde kahve; kişilerin damak tadına daha hitap eden ekstra kalori içeren (krema, şeker, şuruplar) ile hazırlandığında vücudumuz için birer tehlike olabiliyor. Kafeinin normal bir kişi tarafından günlük alınması gereken miktarı 300 miligramdır. Bu da yaklaşık olarak günlük 3-4 küçük fincan kahveye denk gelmektedir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kahve Tüketimi

Obezite cerrahisi sonrası ( Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı, mide baypası, şeker hastalığı ameliyatı sonrası) ‘ne zaman kahve içebilirim?’ sorusu oldukça sık karşılaştığımız sorulardan birisi. Biz beslenme uzmanları obezite cerrahisi sonrasında kafeinden özellikle en az 1 ay süreyle kaçınmamız gerektiği tavsiye etmekteyiz.

Mide küçültme/tüp mide ameliyatından sonraki ilk bir-üç aylık dönemde kafein kısıtlaması, hastaların daha rahat bir dönem geçirmesi için oldukça önemlidir.

Obezite cerrahisi sonrası ilk dönemler midenin iyileşmesi açısından çok önemlidir. Kahve midedeki asit seviyesini arttırıcı hormonları uyarmaktadır. Bu dönemde su tüketimi oldukça önemlidir ve kahve diüretik (İdrar söktürücü) olduğundan dolayı vücuttan su kaybına sebep olmaktadır. Her 200 ml’lik (Bir su bardağı) kafeinli içecek içtiğinizde, en az bir o kadar daha su içilmesini biz beslenme uzmanları önermekteyiz. Dolayısıyla mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrasında kafeinli içecek içenler, aynı zamanda da mide küçültme/ tüp mide ameliyatının etkisiyle ilk dönemlerde sıvı almakta zorluk çekiyorlarsa bu durum onlar için oldukça sıkıntılı olacaktır. İlk dönemler yasak olması bundan kaynaklıdır, ilerleyen dönemlerde beslenme uzmanınıza danışarak kafein alımını kontrol altına alabilirsiniz.

Obezite Cerrahisi Öncesi Kafein Tüketimi

Obezite cerrahisi ( Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı ve mide baypası) öncesi gün içindeki kafein tüketimiz fazla ise, ameliyata hazırlık döneminde kafein tüketiminizi kademe kademe azaltarak tüketmenizi öneriyoruz. Gün içerisinde fazla alınan kafein birden kesildiğinde kişide baş ağrılarına sebep olabileceğinden dolayı obezite cerrahisi öncesi ( Özellikle mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı öncesi) kafein tüketiminizi günden güne azaltarak tüketmenizi tavsiye ediyoruz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Kahve Alışkanlığı

Eğer obezite cerrahisi (Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatından) sonra kahve alışkanlığınızı azaltmada sıkıntılarınız oluyorsa obezite cerrahınız ve obezite cerrahisi ekibindeki diyetisyeniniz ile iletişime geçiniz. Böyle durumlarda diyetisyeniniz size decafe (kafeinsiz) kahve ve benzer ürünlerden kontrollü ve takipli olarak kullanmanızı sağlanabilir. Ancak decafe kahvelerinde mide asidini arttırıcı ve hormonları uyarıcı etkilerinin olduğu unutulmamalıdır.

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatları sonrası kahve tüketimi ile ilgili bir başka nokta ise, popüler kahve zincirlerindeki kahveli içeceklerin kalorisinin çok yüksek olması. Sevdiğiniz kahveli içeceği, mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası tüketmeden önce kalorisi konsundan obezite cerrahisi ekibindeki diyetisyenizle görüşmenizi öneririz.

#kafein #kahve #obezitecerrahisisonrasıkahve #mideküçültmesonrasıkahve #tüpmidesonrasıkahve #obezitecerrahisiöncesikahve #mideküçültmeöncesi #tüpmideöncesi #obezitecerrahı #obezitecerrahisiekibi #diyetisyen #kafeinsizkahve

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square