Obezite Cerrahisi Sonrası Yoga


Mide küçültme ameliyatı sonrası yoga

Obezite cerrahisinden ( Tüp mide/ Mide küçültme ameliyatı, mide baypası, şeker hastalığı ameliyatları) sonraki hızlı kilo verme süreci 6 ayda durmakta. Bu hızlı kilo verme sürecine uyum sağlamak ve sonrasında tekrar kilo almamak için hastalarımıza mide küçültme ameliyatları sonrası 1. Ayda egzersiz yapmalarını tavsiye ediyoruz.

Obezite cerrahisi sonrası pek çok egzersiz hareketi tavsiye edilmekte ise de bu dönemin bir vücut için bir alışma dönemi olduğunu hatırlatmak isterim. Mide küçültme ameliyatı sonrası 1. Ayda düşük tempolu, kalbi yormayacak fakat germe açma hareketleri ile ileride görülebilecek sarkmaları engelleyecek hareketler tavsiye etmekteyiz. Obezite cerrahisi sonrası egzersizlerin asıl faydası ise yağ dokusunun azalıp, kas dokusunun artmasına yardımcı olması ve böylelikle bazal metabolizma hızınızı yükselterek, uzun süre ince ve zinde kalmanıza yardımcı olmasıdır.

Obezite Cerrrahisi Sonrası Birinci Ayda Egzersizlere Başlayın

Mide küçültme ameliyatı sonrası 1. Aydan itibaren spor salonuna başlanabilir. Fakat spor salonunda koşu bandı üzerinde ter atmayı tavsiye etmiyoruz. Hem eklemlerinizi hem de kalbinizi koruyacak germe açma egzersizleri bu dönemde sizlere daha uygun. Bu dönemin en uygun egzersizleri, yüzme, pilates ve yoga. Bir eğitmen gözetiminde başladığınız yoga hareketlerine evinizin konforunda devam etmek için size gereken sadece bir yoga matı.

Obezite cerrahisi ( Tüp mide/ Mide küçültme ameliyatı, mide baypası, şeker hastalığı ameliyatları) sonrası hastalarımız ilk ay yaklaşık 30 kilo kadar verseler de ilk ay hala fazla kiloludurlar. İşte bu yüzden eklemleri korumak çok önemlidir. Yoga bütün vücudunuzu çalıştırırken, kaslarınızı geliştirir, esnekliğinizi ve özgüveninizi artırır. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum; yoga denilince genellikle akla incecik kadınlar geliyor fakat bu aslında bir ön yargı. Yoga eğitim programlarında kilolu insanlar için eklem ağrılarını gidermek üzerine çalışılan programlar da bulunmakta. Sonuçta kimse sizden yogaya başlar başlamaz kedi gibi esnek olmanızı beklemiyor. Aksine kendinize uygun bir yoga programı ile eklem ve sırt ağrılarınızdan kurtulmanız ve hızlı kilo vererek ideal kilonuza kavuştuğunuz dönemde yeni ve zinde hayatınızın tadını çıkartmanız mümkün olacaktır.

Hastalarımıza sıklıklar söylediğimiz gibi, mide küçültme ameliyatını hayatlarında bir milat, yeni doğum günü olarak kabul edenler uzun vadede daha başarılı olmakta. Yeni hayatlarına sağlıklı beslenme alışkanlıkları ve egzersizi dahil edenler daha uzun süre ince ve zinde kalabilmekte.

Yoganın sağlığınız üzerine olan faydalarını öğrenmek için; Sn. Meslektaşım Dr. Banu Taşçı Fresko’ nun Beynini doğru besle kitabından faydalanabilirler.

Zayıflama yolculuğunuzun her adımını destekleyerek yanınızda oluyoruz. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#obezitecerrahisisonrası #mideküçültmesonrası #tüpmidesonrası #şekerhastalığıameliyatı #midebaypası #hızlıkiloverme #Obezitecerrahisisonrasıegzersiz #zinde #yoga

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square