Obezite ve Cilt Hastalıkları


Obezite ve cilt hastalıkları

Cildimiz vücudumuzdaki en büyük organ olduğu için obezitenin getirdiği olumsuzluklardan da çok etkileniyor. Fazla kiloların getirdiği aşırı terleme ve cilt katlantı bölgelerinin sürekli nemli kalması bunların sıklıkla görüleni. İntertrigo denilen bu rahatsızlıkta cilt kıvrım yerlerinde tahriş ve kaşıntı görülür. Kaşıntı sonrası enfeksiyon ve iltihap da eşlik edebilmektedir. Önlem olarak hastalara kilo vermelerini ve bu bölgeleri kuru tutmaları ve gerekirse cildiye doktorları ile görüşmelerini tavsiye ederiz.

Obez kişilerde boyun ve koltuk altı gibi sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde ciltteskin tag” adı verilen çıkıntılar görülebilir. Bunlar tamamen iyi huylu olsalar da sürtünmeye bağlı ağrı ve kanama görülebilir. Skin tag kolaylıkla alınabilmektedir.

Ciltte koyulaşma ve genital bölgede cilt beyazlatması popüler bir konu. Fakat bunların nedenin öncelikle araştırımlası gerektiği unutulmamalı. Ciltte koyulaşma probleminiz varsa bir cildiye ve endokrin doktoru ile görüşmenizi öneririm. Ense, koltuk altı ve bacak arası bölgede yoğunlaşan ciltte koyulaşma problemleri Akantozis Nigrikans olarak adlandırılan bir problem konusunda uyarıcı olmalıdır. Obez kişilerdeki fazla yağ dokusunun insülin direncine sebep olması nedeniyle vücutta fazla insülin salgılanmasına sebep olur. Fazla olan insülin miktarı cilde rengini veren melanin pigmentlerinin artmasına ve ciltte koyulaşmaya sebep olur. Akantozis Nigrikans şeker hastalığı konusunda uyarıcı bir belirtidir ve zayıflamakla şikayetler geriler. Bu bulgular mevcutsa endokrin dokturunuz, obezite cerrahınız ve cildiye doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Obez kişilerde fazla olan yağ dokusu vücutta iltihabi bir durum varmışçasına bağışıklık sistemini çalıştırır. Bu yüzden bağışıklık sistemi ile ilgili rahatsızlığı olanların fazla kiloları nedeniyle hastalık bulguları şiddetlenir. Sedef hastalığı (Psöriazis) bağışıklık sisteminin etkilendiği hastalıklardandır. Obez kişilerde sedef hastalığı bulgularının alevlendiği, zayıfladıktan sonra ise hastalığın gerilediği bilimsel çalışmalarla ortaya konulmuştur.

Kilo alıp vermekle cildin esneklik ve dayanıklılığından sorumlu kollajen lifler kırılır ve sonuçta obez kişiler bunu cilt çatlakları yani “strialar” olarak görürler. Cilt çatlakları kırmızı yada beyaz renkte olabilirler. Genellikle uzun süredir bulunan cilt çatlakları beyaz, daha yeni olanlar kırmızı renktedirler. Cilt çatlakları tedavisi zor cilt rahatsızlıklarındandır. Bu yüzden sık kullanılan kremler yerine cildiye doktorunuz ile görüşmenizi tavsiye ederiz.

Görüldüğü gibi obezite birçok hastalığı beraberinde getirmektedir. Sıkça gündeme getirdiğim gibi obezite tüm hastalıkların anası mıdır? sorusu gündeme geliyor. Fakat gözümüzü korkutmamalıyız çünkü zayıflamakla obezitenin getirdiği çoğu hastalık ortadan kalkmakta.

Dermatolog (Cildiye Doktoru) Sn. Dr. Şenay Sarıtaş ile yaptığımız TV programımız Renklerle Barışma Zamanında konuyla ilgili detaylı bilgileri bulabilirsiniz.

Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#cilt #obez #kilo #cildiye #skintag #genitalbölgebeyazlatması #cilttekoyulaşma #ciltbeyazlatma #endokrin #akantozisnigrikans #insülindirenci #insülin #sedefhastalığı #psöriazis

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square