Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Psikolojik Destek Neden Gerekli?

mide küçültme sonrası psikoloji

Maalesef toplumda obez kişilere çok ağır önyargılar ile yaklaşılmakta. Bu ön yargılar obez kişileri sosyal hayattan soyutlayabilmektedir. Obez kişiler zamanla daha çok içlerine kapanmakta, göz önünde olmamayı seçmekte, hatta günlük hayatın içindeki kalabalık yerlerde yemek yeme, alışveriş yapma gibi aktivitelerden uzaklaşabilmekteler.

Günümüzde gittikçe yaygınlaşan mide küçültme ameliyatı gibi obezite cerrahisi ameliyatlarından sonra, obez kişiler yaklaşık 6 aylık dönemde başlangıç kilolarına bağlı olarak 50-100 kadar kilo verdiklerinde fiziksel ve ruhsal sağlık durumlarında olumlu değişiklikler görülmektedir. Yüksek tansiyon, şeker, karaciğer yağlanması, uyku apnesi, nefes darlığı ve eklem rahatsızlıkları hızla düzelirken bir yandan da özgüvenleri yerine gelerek toplum içinde zaman geçirme ve obezken keyif almadıkları alışveriş ve spor gibi aktivitelerden keyif almaya başlamaktadırlar.

Mide küçültme ameliyatları sonrası fiziksel ve ruhsal değişim çok kısa sürede gerçekleştiği için obezite cerrahisi ekibinde mutlaka bir psikolog bulunmalıdır. Mide küçültme ameliyatları sonrası ilk aylarda kalori alımı azaldığı için duygusal dalgalanmalar görülebilir, burada obezite cerrahisi ekibinin psikoloğu devreye girmelidir. Mide küçültme ameliyatları sonrası 6.ayda hızla ideal kiloya ulaşıldığından kişi yeni vücut imajını da uyum sağlarken obezite cerrahisi ekibinin psikoloğundan destek alabilir.

Mide küçültme ameliyatlarından sonra tatlılara karşı aşırı düşkünlük ortadan kalkmaktadır. Fakat gıda bağımlılığı ve duygusal aşırı yeme davranışına karşı obezite cerrahisi ekibi psikoloğumuz hastalarımıza destek vererek, onların uzun süre zinde ve ince kalmalarına yardım etmektedir.

‎İşte tüm bu başlıklar göz önünde bulundurulduğunda, obezite cerrahisi ekibinde psikologlara, doktor ve diyetisyen kadar görev düşmektedir. Bu yüzdendir ki psikolog ve diyetisyeni bünyesinde bulunduran obezite cerrahisi ekiplerinin uzun dönem sonuçları daha başarılıdır.

#obez #mideküçültmeameliyatı #obezitecerrahisi #karaciğeryağlanması #uykuapnesi #mideküçültmeameliyatısonrası #obezitecerrahisiekibi #psikolog #duygusalyeme

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square