Obez Çocuklarda Gıda ile Boğulmalar


Obez çocuklarda gıda boğulması

Çocukluk çağında beslenme bozuklukları ve dolayısıyla obezite de artıyor. Beslenme bozuklukları ise bir çok hastalığı beraberinde getiriyor. Genellikle beslenme bozuklukları ve obezitenin uzun dönem sonuçlarını engellemek için obezite ile mücadeleyi özellikle çocuk yaş gurubunda teşvik etmek istiyoruz. Fakat beslenme bozuklukları maalesef ani ölümlere de sebep olabilmekte.

Yediğimiz gıdaların yanlışlıkla nefes yolumuza kaçması hemen hemen herkesin başına gelmiştir. Bir iki kez öksürdükten sonra genellikle bundan kurtulmuşuzdur. Fakat solunum problemi olan obez kişiler yedikleri gıdaların soluk borusuna kaçmasına daha eğilimlidir. Ayrıca ağız ve diş yapısı bozuk ve eksik dişi olan kişiler yedikleri nedeniyle boğulma durumunu daha sık yaşamaktadır. Özellikle çocuklar ağız ve diş gelişimi henüz tamamlanmadığı ve yutma güçlüklerine daha yatkın olmaları nedeniyle yemekler nedeniyle boğulmaya daha yatkındırlar. Bu boğulma olayları genellikle kısa bir öksürük nöbeti yada biri yardımıyla yutulan gıdanın çıkartılması ile sonuçlanabilse de maalesef nadiren de olsa ölümlere sebep olabilir.

Gıda ile ilgili Boğulmalar

Yemek ile ilişkili boğulma ve ölüm vakaları incelendiğinde, genellikle yutulan gıdaların yarı katı gıdalar olduğu gözlenmiş. Bu gıdalar yutulduktan sonra su ile şiştikleri için tekrar çıkartılmaları da güç oluyor. Bunlar arasında sosis- salam ve ekmek, şekerleme, fındık- fıstık, üzüm, çiğ havuç ve elma sıklıkla boğulmaya neden olmakta.

Gıda ile ilişkili boğulma olaylarını engellemek için çocuk ve ileri yaş grubunda özel önlemler almak gerekiyor. Çocuk yada yaşlı ile ilgilenen kişinin boğulmaya sebep olma ihtimali yüksek gıdaları mümkünse gözetim altında yedirmesini öneriyoruz. Ayrıca anaokulu öğretmeni, çocuk bakıcısı, ebeveynler, yaşlı bakım hizmeti veren kuruluşlarda çalışanların yabancı cisim ile boğulma vakalarını engellemek için ilk yardım öğrenmeleri gerekli.

İlk yardımın basit teknikleri ile boğulan birinin hayatını kurtarmak mümkün. Öncelikle boğulan birinin farkına varmak lazım. Boğulan kişiler genellikle konuşma güçlüğü yaşarlar. Nefes almakta zorlanır yada gürültülü şekilde nefes alırlar. Öksürürler ve dudakları yada ciltleri morarmaya başlar. Boğulma durumu uzun sürerse kişi bilincini kaybedebilir.

Boğulmakta olan birini gördüğümüzde öncelikle iyi misin? Diye sorarak durumunu tespit etmeye çalışalım. Eğer cevap veremiyor yada yardım istiyorsa kişinin arkasına geçerek sırtına hafifçe 5 kere vurabiliriz. Bu esnada çevrede başkaları varsa onlara 112’yi aramalarını söyleyelim. Sırta vurmakla yabancı cisim çıkmadıysa; kişinin arkasına geçerek bir elimizi yumruk şeklinde sıkıp kişinin göğüs kemiklerinden iman tahtası (Sternum) denilen kemiğin karın ile birleştiği yere yerleştirelim. Diğer elimizle yumruğumuzu kavrayıp, yaklaşık 5 kez hafifçe sanki kişiyi yukarı kaldırırcasına sıkalım (Heimlich Manevrası). Bu manevra büyük ihtimale ile kişinin boğazında kalan yabancı cismi çıkartacaktır. Nadiren de olsa yabancı cisim çıkmaz ise ilk yardım sertifikası olan birinin kalp masajı yapmaya başlaması gerekebilir. Çevredekilerden ilk yardım bilen varsa vakit geçirmeden yardıma çağırmak akıllıca olacaktır.

Ülkemizde ilk yardım eğitimi kurumsal şirketlerde ve okullarda verilemeye başlandı fakat her ebeveynin ilk yardım sertifikası almasını ve anaokulu, ilk okul ve yaşlı bakım evlerinde ilk yardım sertifikalı personel var mı? Diye sorgulamasını tavsiye ediyoruz.

#obezite #beslenme #obez #boğulma #boğulan #sırtavurmak #heimlichmanevrası #ilkyardım

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square