Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Diyet Gerekli mi?


Tüp mide ameliyatı öncesi diyet

Obezite cerrahisi öncesi ve sonrası kişilerin beslenme durumu değerlendirilmelidir. Mide küçültme ameliyatlarından önce ve sonra da daha iyi sağlık kontrolü sağlamak için hastaların beslenme durumunu ortaya koymak gerekmektedir. Obez bireylerin aşırı enerji depoları olmasına rağmen çoğunda var olan beslenme yetersizlikleri ve yanlış beslenme alışkanlıkları söz konusudur. Obezite cerrahisi adaylarına, mide küçültme ameliyatı öncesi ve sonrası ile ilgili yiyeceklerin besin değerlerini, besinleri hazırlama tekniklerini ve diyet kurallarını alanında uzman diyetisyen tarafından kişilerce anlatılmalıdır.

Ameliyat ile birlikte obezite cerrahisine aday kişilerin beslenme düzeni önceki beslenme alışkanlıklarına göre tamamen değişmektedir. Mide küçültme ameliyatı öncesi diyet ile ameliyat sonrasındaki beslenme planına uyumu kolaylaştırmaktadır.

Obezite cerrahisine aday kişinin mide küçültme ameliyatı öncesi diyetle kilo vermesi teşvik edilir. Mide küçültme ameliyatı öncesi diyetin kalorisi düşük, protein içeriği yüksek olmalıdır. Mide küçültme ameliyatı öncesi diyet ile kişilerde elbette kilo kaybı görülmektedir faka asıl amaç; obezite cerrahisi öncesi verilen kilo ile anesteziye bağlı riskini en aza indirmede etkilidir.

Obezite cerrahisi öncesi diyet ile yağlanmaya bağlı büyüyen karaciğerde küçülme tespit edildiği görülmüştür. Mide küçültme ameliyatı öncesi kilo kaybının; karaciğeri küçültmesi ve karaciğer yağlanmasını azaltması gibi olumlu etkileri vardır. Karaciğer küçülmesi cerrahi, ameliyat sahasını genişleterek mide küçültme ameliyatı gibi obezite cerrahisinin de nispeten kolaylaşmasında etkilidir.

Obezite cerrahisi öncesinde uygulanan diyetin kalorisi düşük ve protein içeriği yüksek olmalıdır. Aynı zamanda basit karbonhidratlardan (şeker, şekerli tatlılar, şerbetli içecek ve yiyecekler) uzak bir beslenme planı izlenmelidir. Diyette yağ alımı kontrollü olmalıdır, çok yağlı yiyecekler tüketilmemelidir. Diyetin içeriği çok düşük kalorili olmamalıdır. Uygulanan diyet protein artırılarak yapılırsa, obezite cerrahisine aday bireylerin kas kitlelerini korumasına yardımcı olacaktır. Çok düşük kalorili diyetler kas kitlesini yıkacağından mide küçültme ameliyatı öncesi diyetlerde çok düşük kalori önerilmez.

Obezite cerrahisi öncesinde vereceğiniz kilo ameliyat sonrası süreci daha konforlu geçirmenize yardımcı olur. Yapılan araştırmalar gösteriyor ki obezite ameliyatları öncesi kilo kaybı, ameliyat sonrası iyileşme süreçlerinin daha iyi olmasına katkı sağlamaktadır. Bu nedenle obezite cerrahisi öncesi kilo kaybı teşvik edilmelidir.

#obezitecerrahisiöncesi #mideküçültmeameliyatıöncesi #obez #obezitecerrahisiadayı #beslenme #mideküçültmeameliyatıöncesidiyet #karaciğerdeküçülme #karaciğeryağlanması #diyet #diyetisyen #kaskitlesi

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square