Obezite Kalbinizi Nasıl Etkiler?

mide küçültme sonrası kalp hastalıkları

Obeziteyi basitçe vücuttaki aşırı yağlanma olarak tanımlayabiliriz. Kişi ideal kilosunun üzerine çıkınca; kireçlenme, safra kesesi hastalıkları, karaciğer yağlanması, akciğer hastalıkları, kanser, damar sertliği, yüksek tansiyon ve kalp hastalıkları baş gösteriyor. Aşırı kiloların beraberinde getirdiği hastalıkların çoğu da kilo vermekle ortadan kayboluyor.

İdeal kilom nedir?

Vücut kitle indeksi: 25 civarındaysa ideal kilodasınız demektir. Bunu kabaca kilonuzun boyunuzdan en fazla 10 birim fazlası olarak da tanımlayabiliriz. Örnek olarak 160 boyunda olan bir kişinin ideal kilosu yaklaşık olarak 70 kilonun altında olmalıdır. İdeal kilodayken kan dolaşımı daha rahat, vücut sıvıları daha dengeli ve şeker, kalp hastalıkları, kanser riski daha azdır. Vücut kitle indeksi (VKİ )> 30 ise obezite söz konusudur. Ayrıca bel çevresi erkeklerde> 102 cm, kadınlarda > 88 ise yine obezite mevcuttur.

İşte obezite ile birlikte gelen yüksek tansiyon, insülin direnci ( Hatta şeker hastalığı), damar sertliğine de yol açarak kalp krizi ve inme riskini artırmakta (1). Fazla yağ dokusu damar duvarında tehlikeli kolesterolün birikerek damar tıkanıklarına sebep olmaktadır. Aşırı yağlanma ve obezite kalp hastalıklarını artırır, fakat en tehlikeli olanı bel çevresinin kalınlaştığı karın içi yağlanmadır. Karın içi yağlanma artışının kalp hastalıklarını en çok artıran yağlanma tipi olduğu gösterilmiştir (2).

Aşırı kilolar ve obezite yüksek tansiyon hastalığını beraberinde getirir. Erkeklerin %78, kadınların da %65’ inde yüksek tansiyon hastalığının sebebi obezitedir (3). Vücut ağrılığımızın her 10 kiloluk artışı, tansiyon değerimizi yaklaşık 3 birim yükseltmektedir (4).

Obez kişilerde karın içi ve boyun bölgesindeki yağlanmanın bir etkisi olarak ortaya çıkan uyku apnesi de yüksek tansiyon hastalığına zemin hazırlar (5).

Peki Obezitenin Kalp Yetmezliğine Etkisi Var mı?

Obezite kalp yetmezliği ile doğrudan ilişkilidir. Hatta şeker hastalığı ve obezite, kalp yetmezliğinin ana risk faktörleri olarak sayılmaktadır. Obezite yüksek tansiyona yol açarak, kalp kaslarında büyümeye sebep olmakta, bunun sonucunda da kalp yetmezliği görülebilmektedir. Hatta buna bağlı olarak ani ölüm riskini de artırmaktadır. Obezite, kalp yetmezliğini erkeklerde yaklaşık 1,5 kat, kadınlarda ise 2,8 kat artırmaktadır (6). VKİ >35 olduğunda kalp kasının kalınlaşarak hastalanması (Kardiyomyopati) riski artmaktadır. Bu kalp kasından alınan parçaların incelenmesi ile ortaya koyulmuştur (7). Ayrıca obezite uyku apnesine sebep olarak, kalbin iş yükünü artırarak da kalp yetmezliğine sebep olmaktadır.

Karamsar olmaya gerek yok. Obezite kalp hastalıklarında değiştirilebilir bir risk faktörü olarak kabul edilmekte. Fakat kalp hastalığı yaparak ömrü kısalttığı da gösterildi. Obezite değiştirilebilir bir risk faktörüdür demek, kilo verildiği zaman buna bağlı riskler ortadan kalkıyor demektir. Obezite cerrahisi ( Mide küçültme/ Tüp mide, mide baypası, SADI, şeker hastalığı ameliyatı) sonrası yüksek tansiyon düzelince kalp yetmezliği riski azalmakta ve şeker hastalığının düzelmesi ile damar sertliği riski ortadan kalkmaktadır. Bunu destekleyen ve hatta obezite cerrahisinin kalp hastalıklarına bağlı ölümleri azalttığını gösteren çalışmalar mevcuttur (8-9).

Kaynakça:

 1. Isomaa B, Almgren P et al. Cardiovascular morbidity and mortality associated with the metabolic syndrome. Diabetes Care 2001; 24: 683-9.

 2. Ding J, Visser M et al. The association of regional fat depots with hypertension in older persons with white and African American ethnicity. Am J Hypertens 2004; 17: 971-6.

 3. Garrison RJ et al. Incidence and precursors of hypertension in young adults; the Framingham Offspring Study. Prev Med 1987; 16; 235-51.

 4. Vasan RS, Larson MG et al. Assesment of frequency of progression to hypertension in non-hypertensive participants in the Framingham Heart Study: a cohort study. Lancet 2001; 358: 1682-6.

 5. Hargens TA, Nickols- Richardson SM et al. Hypertension research at sleep apnea. J Clin Hypertans (Greenwich) 2006; 8: 873-8.

 6. Circulation: Body mass index and vigorous physical activity and the risk of heart failure among men. S.Kenchaiah et al. 119/ 2009 p: 44-52.

 7. American Journal of Cardiology: Cardiomyopathy of obesity. EK.Kasper et. Al. 1992. 70/ 9

 8. Eur J Endocrinol: Obesity related cardiovascular risk factors after weightloss. D.Hofso et.al. Nov 2010, 163 p: 735-745.

 9. American Journal of Cardiology: Cardiovascular risk after bariatric surgery for obesity. J.A. Batsis et. Al 2008 Vol 102/7 p:930-937

#obezite #idealkilo #yüksektansiyon #kalphastalıkları #kilo #vücutkitleindeksi #insülindirenci #uykuapnesi #kalpyetmezliği #şekerhastalığı #obezitecerrahisisonrası #mideküçültme #tüpmide #midebaypası #SADI #şekerhastalığıameliyatı

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square