Obezitesiz ve Kansersiz Yaşam

mide küçültme ile kansersiz yaşam

Sanayileşmenin hayatımıza katkıları olduğu yadsınamaz. Fakat sanayileşmenin hayatımıza olumlu olduğu kadar olumsuz getirileri de oldu. Günümüzde obezite bir salgın derecesinde artmakta. Kanser ve obezite ilişkisi göz korkutmaktadır. Obezite önlenebilir kanser nedenleri arasında sigaradan sonra ikinci sırada gelmektedir.

Vücuttaki yağlanmanın artışı ile yemek borusu, pankreas, safra kesesi, karaciğer, kalın barsak, meme, rahim ve böbrek kanseri riskinin arttığı ispatlanmıştır (1). Obez kişilerde fazla yağ dokusu bir iltihap odağı davranmaktadır. Bu süregelen iltihabi durum kanser riskini artırır. Obez kişilerdeki insülin direncinden kaynaklanan yüksek insülin düzeyleri de bu iltihabi sürece katkıda bulunur. İnsülin seviyeleri yükseldikçe insülin benzeri hormonlar da kanser öncüsü hücrelerin çoğalarak kansere dönüşmesine zemin hazırlar (2). Obezite kadınlarda daha sık olduğu için özellikle kadınlarda kanser için daha büyük risk teşkil etmektedir. Ayrıca Obez kişilerde kadınlık hormonu olan östrojen normalden yüksektir. Bu da rahim ve meme kanserine zemin hazırlar.

Obeziteden ve Kanserden Korunmak için Bilgilendirme Kampanyaları

Son dönemde popüler olan beden olumlama hareketi kampanyaları ile obezite ve kanser ilişkisini vurgulayan kampanyalar birbiri ile çatışıyor gibi algılandı ve Avrupa' da ciddi tartışmalara yol açtı.

Reklam panolarındaki ve ekranlardaki mankenlerin hem giderek sıfır beden olacak kadar incelmesi, hem de fotoğraflardaki mankenlerin photoshop ile gerçeklikten uzaklaşacak kadar inceltilmesi toplumdaki güzellik algısını etkiliyor. İnsanlar giderek kendi görünüşlerinden daha az memnun olmaya başlıyorlar. Bunlara karşıt ve haklı bir tepki olarak beden olumlama hareketi ortaya çıktı.

Burada vurgulamamız gereken herkesin kendiyle barışık yaşaması sağlık için çok önemli bir adımdır. Obezite ile mücadelede, obezitenin estetik sonuçlarından çok sağlık konusundaki olumsuz etkilerini vurgulamak gerekmekte. Sağlıklı olan güzel görünür. Bunun bir kilo olarak karşılığı sorgulanacak olursa, şu cevap verilebilir. İdeal kilodayken vücut çok daha verimli ve sorunsuz çalışmaktadır. İdeal kilomuz vücut kitle indeksimizin 18,5- 25 arasındaki halidir. Bir örnek verecek olursak: 160 cm boyundaki bir kişi 48 kiloyken de, 63 kiloyken de aslında ideal kilosuna yakındır. Hedefimiz hayatımızı bu sağlıklı kilo aralığında idame ettirmek olmalı.

Kilolar arttıkça, ideal kilodan uzaklaşıyor aşırı kilolu ve obez gruba yaklaşılıyor. Obezite ile birlikte birçok sağlık sorunu ve maalesef kanser de birlikte geliyor.

Kanserden Nasıl Korunabiliriz?

Bunlar göz korkutucu olsa da basit önlemler alarak bu riskleri azaltmak mümkün. Yapılan araştırmalar kanseri önlemek için kilo vermenin önemini vurgulamakta. Günlük aldığımız kalori miktarını azaltmak ve hatta oruç tutmanın yüksek insülin miktarını ve insülin benzeri kanseri tetikleyen hormonların miktarını azaltmaktadır (2).

Hayatımızdan kanseri uzaklaştırmak için; ideal kilomuzu korumalı (Vücut Kitle İndeksi< 25), günde 30- 60 dakika orta düzeyde yada 30 dakika yüksek tempoda fiziksel aktivite yapmalı, bitkisel ürünlerin daha fazla, yüksek kalorili, şekerli içecek ve işlenmiş kırmızı etleri daha az tüketmeliyiz (3).

Bugün bilimsel gelişmeler ne kadar umut verici olsa da, maalesef tüm ileri medeniyet seviyesindeki ülkelerin ortak kaygısı yeni nesillerin bizden daha kısa ömürlü olabileceği korkusudur. Unutmamalıyız ki sağlıklı yaşam tarzını benimsediğimiz zaman; hareketsizlik, aşırı şekerli ve kalorili beslenme, sebze ve meyveleri yeteri kadar tüketememenin getirdiği yetersiz lif alımı gibi kanseri tetikleyen olumsuzlukların önünü alma şansımız var. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

Kaynakça

1. World Cancer Research Fund/ American İnstitute for Cancer Research. Food, Nutrition, Physical Activity and the Prevention of Cancer: A Global Perspective. Washington DC. AICR 2007.

2. Hursting SD, Lavigne JA et al. Calorie restriction, aging and cancer prevention: mechanism of action and applicability to humans. Annu Rev Med 2003; 54: 131-52.

3. Collins K. The Diabetes- cancer connection. In AICR InDepth: American Institute for Cancer Research; 2010:1-14.

#obezite #kanserveobezite #yağlanma #insülindirenci #kalori #idealkilo #vücutkitleindeksi #sağlıklıyaşam #bedenolumlamahareketi

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square