Bahar Yorgunluğu ve Beslenme


Bahar yorgunluğu ve beslenme

Mevsim geçişleri, değişen hava akımları hem enerjimizi hem ruh halimizi etkiler. Yorgunluktan dolayı insanların daha bitkin hissetmeleri normaldir. Yoğun iş hayatı, trafik, hava kirliliği baharı hissetmemizi engelleyen asıl faktörlerdir. Baharın gerçek etkisini görmek için açık havada bol oksijenli yürüyüşler yapılabilir.

Yediklerimiz kendimizi yorgun ve depresif hissetmemizde oldukça etkilidir. Çünkü sindirim, boşaltım sistemimiz veya vücudumuzdaki diğer sistemlerimiz, kan şekerimizin inip çıkması yediğimiz besinler ile bağlantılıdır. Besinlerden aldığımız enerji veren besin ögeleri; karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller bizim hem fiziksel gücümüzü hem ruhsal durumumuzu etkiler. Kendimizi dinç hissetmek için sağlıklı ve doğal besinler tüketmeliyiz. İhtiyacımız olan vitamin ve mineralleri yeterli miktarda almak için önemlidir. B grubu vitaminlerinin sinir sistemi üzerine etkileri oldukça önemlidir. Çoğunlukla tahıllardan alacağımız B grubu vitaminlerini eksik alırsak sinir sistemi hücrelerinin çalışmasında aksamalar olur ve bu durum stres veya depresyonu tetikleyebilir. Beslenmemizde magnezyumdan zengin besinlere az yer verirsek kas krampları oluşabilir.

Bahar yorgunluğunu üzerimizden atacak gıdalar nelerdir?

Bu dönemlerde antioksidan içeriği yüksek besinleri tercih etmeliyiz. Antioksidan, vitamin ve mineraller hücrelerde oluşan serbest radikalleri temizleyerek yorgunluğa ve strese karşı daha dayanıklı olmamızı sağlar. A, C, E vitaminleri, omega-3, beta-karoten ve likopen bahar aylarında enerjimizi arttıracak ve olası yorgunluğumuzu önleyecek başlıca besin ögeleridir. Likopenin kaynağı domates ve kırmızı meyvelerdir. Beta-karotenin en iyi kaynakları sarı, turuncu ve yeşil yapraklı sebze ve meyvelerdir. A vitamini kaynakları; süt, yeşil yapraklı sebzeler, C vitamini kaynakları; yeşil sebzelerde, portakal, çilek, kivi gibi meyvelerde bulunur. E vitamini kaynakları; yağlı tohumlar, süt ve tahıl tohumlarında bulunur.

Market ve pazar alışveriş listeleri güncellensin!

Sebze ve meyve tercihlerinde dikkat etmeniz gereken husus besinlerin mevsiminde ve taze olmasıdır. Taze balık haftada 1-2 kere tüketilmelidir. Vücudumuza antioksidan vitaminleri alabilmek için çilek, kivi, dut, kuşburnu, domates, karpuz, havuç gibi sebze meyvelere bolca yer verilmelidir. Kırmızı ve mor renkli besinlerinde antioksidan içeriği yüksektir. Alışveriş listelerinizde kırmızı lahana, ahududu, yaban mersini, pancar, böğürtlen ve kırmızı duta da mutlaka yer verilmelidir.

Yağlı tohumlardan; çiğ badem, çiğ fındık ve cevize günlük beslenmemizde yer verilmelidir.

Yeterli posa alımı kadar yeterli ve doğru karbonhidrat alımı da oldukça önemlidir. Beslenmemizde koyu renkli esmer ekmeklere yer verelim. Yulaf hem posa hem B grubu vitaminlerinden zengindir. Yulafın yoğurtla birlikte tüketimi kan şekerinin düzenlenmesinde ve tokluk hissinin oluşmasında önemlidir. Enerji verir ve bağırsakların düzenli çalışmasına yardımcı olur.

Bahar yorgunluğundan kurtulmak için uzak durmamız gereken besinler

Bahar yorgunluğunun etkilerinden kurtulmak için öncelikle şekeri hayatımızdan uzaklaştırmalıyız. Basit şeker günlük beslenmemizde çay şekeri ve şekerli yiyecekleri (tatlılar, pastalar, şerbetli tatlılar) olarak karşımıza çıkar. Bu besinleri sadece bu dönemde değil kilo koruma, kilo verme ve sağlıklı bir yaşam için çoğunlukla hayatımızdan çıkarmalıyız. Şeker basit karbonhidrat olduğu için kan şekerine etkileri kötüdür, doygunluk hissi oluşturmaz ve daha çok tatlı yeme hissini arttırır. Kan şekerinde ani yükselme ve düşmelere neden olur. Bu durum bahar yorgunluğunuzun üstüne mevcut yorgunluk, halsizlik varken şekerli yiyecek tüketerek daha çok uykunuzun gelmesine sebep olacaktır. Bu dönemde asitli içecek tüketimi, kafein alımı ve alkol tüketimi de daha kontrollü olmalıdır. Her gün en az 2 litre su tüketimi çok önemlidir. Gün içerisinde tüketilen çay ve kahve sıvı alımı olarak düşünülmemelidir. Su tek başına ya da içerisine elma dilimi, portakal dilimi, kabuk tarçın, taze nane ilave ederek aromalı sular tercih edilebilir.

Dyt. Hatice Gürgen

#bahar #yorgun #protein #vitamin #antioksidan #likopen #posa #kilo

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square