Obezite bir engel midir?

obezite bir engelliliktir, mide küçültme ameliyatı ile zayıflayabilirsiniz

Sağlıklı beslenerek ve spor yaparak kilo vermek mümkün. Aşırı kiloların getirdiği sağlık sorunları kilo vermekle düzelmekte. Peki tarifi bu kadar kolay olan bir tavsiyenin uygulaması neden bu kadar zor? 3-5 kilo fazlası olanların bu kilolardan diyet ve egzersizle kurtulmaları nispeten kolay. 30- 40 kilo fazlası olanlar için ise maalesef diyet ve egzersiz sonuçları o kadar yüz güldürücü olmuyor. Aşırı kilolu kişiler dönem dönem yaptıkları diyetlerle 15-20 kilo verip uzun dönemde bunları tekrar almaktalar. Buna Yo-yo etkisi denilmekte.(1) Aşırı kiloluların diyetle kilo vermesi ve verilen kiloyu geri almadan sağlıklı bir yaşam sürdürmesi 3-5 kilo fazlası olanlara göre çok daha zordur. Bilimsel çalışmalar aşırı kilolularda uzun dönemde diyetin başarı şansının %3 olduğunu ortaya koydu (2).

Obez olmak bir tercih meselesi değildir, aksine obezite ciddi sağlık sorunlarına yol açan bir hastalıktır. Toplumsal önyargılarından uzaklaşarak obez insanların günlük hayatta karşılaştıkları güçlüklere karşı anlayış gösterebiliriz.

Aşırı kilolu kişiler için obezitenin mide balonu gibi ameliyatsız zayıflama yöntemleri tedavisi ve mide küçültme ameliyatı gibi tedavileri mevcut. Obezite cerrahisinde kilo verme miktarı daha fazla ve hızlıdır. Burada unutulmaması gereken obezite cerrahisi herkes için değildir, aşırı kiloları nedeniyle hastalıkların baş gösterdiği küçük bir hasta grubu ve çok aşırı kilolu kişiler için bir çözüm seçeneğidir. Her halükarda aşırı kilolu kişilerin de en az 6 aylık bir diyet döneminden geçmesi gerekmektedir. Diyete ve spora rağmen zayıflayamayanlarda obezite cerrahisi gündeme gelebilir. Şunu özellikle vurgulamak istiyorum ki maalesef obezite cerrahisinden sonra kilo alımı görülebiliyor. Mide küçültme ameliyatı gibi ameliyatlardan sonra kilo almamak için diyetisyen ve psikoloğun obezite cerrahı ile birlikte çalıştığı bir obezite cerrahisi ekibinin uzun süreli takibi gerekmekte (3). Sıkça söylediğimiz gibi mide küçültme ile zayıflama ameliyat ile başlar, kişilerin uzun dönemde ince ve zinde kalmaları için onlara destek olacak kuvvetli bir obezite cerrahisi ekibi size destek olmalı.

Sanılanın aksine obezitenin tedavisinde az yeme iradesi göstermek ve daha çok spor yapmak yeterli olmuyor. Obezite genindeki bozukluğun etkilerini göstermek üzere yapılan bir deneyde iki kobay aynı miktarda ve aynı kaloride beslenmesine rağmen, obezite geninde bozukluk olan diğerinin 2,5 katı ağırlığa ulaşmıştır (4). Obezitenin kalıtsal geçişini inceleyen aile çalışmaları, obezitenin yaklaşık %50 oranında genetik geçişli olduğunu göstermiştir (5). Bu oran, meme kanserinin genetik geçişinin %25-56 (6-7), kalp hastalıklarının %34-53 (8) oranında olduğu ile kıyaslanırsa gerçekten korkutucudur.

Obezite bir hastalıktır (9), toplumda bir kişi şeker hastası olduğu için nasıl yadırganmamlı ise, obez olduğu için de yadırganamaz. Obezite kalp hastalıkları, şeker hastalığı, kolesterol yüksekliği, yüksek tansiyon, safra kesesi taşları, karaciğer yağlanması, reflü hastalığı, idrar kaçırma, kireçlenme gibi eklem rahatsızlıkları ve kanserlerin de arasında bulunduğu 30 dan fazla sağlık sorununa sebep olarak, hareket kısıtlılığına yol açar (10). İşte bu yüzden obezite bir engellilik halidir.

Avrupa Birliği Adalet Divanı 2014 yılında, çocuk bakım hizmetlerinde görevli obez bir kişinin işten obez olduğu gerekçesiyle çıkartılması sonucu açılan davada; obeziteyi sağlık sorunlarına yol açarak engelliliğe sebep olan bir durum olarak niteledi. Benzer sorunlar seyahat konusunda da yaşanıyor. Yurtdışında obez kişilerden çift koltuk parası talep edilebiliyor. Seyahat kuruluşları morbid obeziteyi (Ölümcül hastalıklara sebep olacak kadar obez olmak) bir engellilik kabul ederek fazla ücret talep edilemeyeceğini ifade etmeye başladılar.

Obezite salgın düzeyinde artmakta. Obezitenin bir engel olduğu geniş çapta kabul edilmeye başlanmasıyla sinema, restoran, hastane, okul ve hatta hapishane gibi toplu kullanılan mekanların obez kişilere uyumu için daha geniş koridor ve sandalye gibi altyapı düzenlemeleri yapılmaya başlanması öngörülüyor.

Bu bilgiler ışığında hepimizin toplumdaki obez kişilere daha az yargılayıcı ve daha çok yardım eder şekilde yaklaşmamız gerektiğini vurgulamak istiyorum. Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

Kaynakça

 1. I Amigo, C Fernández. Effects of diets and their role in weight control. Psychology, health & medicine, 2007; 12(3): 321-327.

 2. J Karlsson, L Sjöström & M Sullivan. Swedish obese subjects (SOS) – an intervention study of obesity. International Journal of Obesity, 1998; vol 22, p113–126.

 3. Magro DO, Geloneze B, Delfini R, Pareja BC, Callejas F, Pareja JC. Long-term weight regain after gastric bypass: a 5-year prospective study. Obes Surg. Jun 2008;18(6):648-651.

 4. Speakman J, Hambly C, Mitchell S, Krol E. Animal models of obesity. Obes Rev 2007; 8(Suppl.1) 55-61.

 5. Bray GA, Bouchard C. Handbook of obesity : epidemiology, etiology, and physiopathology. 3rd ed. Boca Raton: CRC Press; 2014.

 6. Czene K, Lichtenstein P, Hemminki K. Environmental and heritable causes of cancer among 9.6 million individuals in the Swedish Family-Cancer Database. Int J Cancer. May 10 2002;99(2):260-266.

 7. Schildkraut JM, Risch N, Thompson WD. Evaluating genetic association among ovarian, breast, and endometrial cancer: evidence for a breast/ovarian cancer relationship. Am J Hum Genet. Oct 1989;45(4):521-529.

 8. Katzmarzyk PT, Perusse L, Rice T, et al. Familial resemblance for coronary heart disease risk: the HERITAGE Family Study. Ethn Dis. Spring-Summer 2000;10(2):138-147.

 9. Obesity as a Disease. 2013; http://www.ama-assn.org/ama/pub/news/news/2013/2013-06-18-new-ama-policies-annual-meeting.page. Accessed January 5, 2015.

 10. Vincent HK, Vincent KR, Lamb KM. Obesity and mobility disability in the older adult. Obes Rev. Aug 2010;11(8):568-579.

#beslen #kilo #kilover #diyet #egzersiz #yoyoetkisi #obez #midebalonu #ameliyatsızzayıflama #mideküçültmeameliyatı #obezitecerrahisi #obezitecerrahisindensonrakiloalımı #diyetisyen #psikolog #obezitecerrahı #obezitecerrahisiekibi #zayıflama #obezitegeni #morbidobezite

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
 • Facebook Basic Square
 • Twitter Basic Square
 • Google+ Basic Square