Obezite Cerrahisi Sonrası Kuruyemiş Tüketimi

mide küçültme ameliyatı sonrası ara öğün

Kuruyemişlerin Faydaları

Yağlı tohumlar sağlık açısından oldukça faydalı besinlerdir. Amerikan Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) göre günlük 50 gram kuruyemiş tüketiminin kalp hastalıkları riskini azalttığı onaylanmıştır. Güçlü antioksidan özelliğe sahip kuruyemişler aynı zamanda bağışıklık sistemini güçlendirmede ve büyüme gelişmeyi sağlamada oldukça etkilidir. Kuruyemişlerin, gerek çalışan bireyler gerek öğrencilerin dikkatlerini arttırma ve daha kolay konsantre olmaları üzerine yapılan çeşitli çalışmalarda mevcuttur. Ara öğünlerde, kahvaltılarda, egzersiz öncesi tavsiye ettiğimiz yağlı tohum tüketimi, kronik hastalıklar ve bazı kanser türlerinin görülme olasılığını azalttığı da yapılan çalışmalarda görülmüştür. Bu yüzden mide küçültme ameliyatı gibi obezite cerrahisi ameliyatları sonrasında az miktarda kuruyemiş ile ara öğünler öneriyoruz. Badem, fındık, fıstık, ceviz, yer fıstığı, çam fıstığı sağlıklı birer yağlı tohumlardır.

Hangi Kuruyemiş Kaç Kalori ?

Kuruyemiş adı Porsiyonu Kalori (KCal) Protein (g)

Ceviz 1 porsiyon (3 adet) 78 1,7

Fındık 1 avuç (45g) 286 5,4

Fıstık 1 avuç (50g) 265 4,8

Karışık kuruyemiş 1 avuç (30g) 148 5,9

Badem – kavrulmuş 1 avuç (45g) 259 9

Badem – kavrulmamış 1 avuç (45g) 257 8,4

Beyaz leblebi 1 avuç (30g) 107 6

Ç.kavrulmuş sarı leblebi 1 avuç (30g) 115 6,5

Tuzlu sarı leblebi 1 avuç (30g) 117 6,3

Ay çekirdeği 1 avuç (20g) 118 4,9

Kabak çekirdeği 1 avuç (20g) 112 4,9

Antep fıstığı- kabuksuz 1 avuç (20g) 115 3,5

Kaju – kavrulmuş 1 avuç (40g) 238 6,5

Kaju – kavrulmamış 1 avuç (40g) 227 7

Obezite Cerrahisi Sonrası Kuruyemiş Tüketimine Dikkat!

Obezite cerrahisi sonrası kuruyemiş tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Zengin vitamin mineral içeriği ve bitkisel protein kaynağı olmasının yanı sıra kuruyemişleri tehlikeli kılan nokta %50-%60’ının yağ olmasıdır. Kuruyemişlerin her ne kadar protein içeriği yüksek olsa da, yağ oranları bu kadar yüksek olduğu için kalorileri de yüksektir. Televizyon karşısında, film izlerken tüketilen kuruyemişlerde çoğu zaman porsiyon kontrolünü sağlamak zordur. Çoğunlukla bir kase fındık, fıstık farkında olmadan kolayca tüketilebilir. Her akşam yağlı tohum tüketimi obezite cerrahisi sonrası hedeflerimizden bizi saptırabilir. Kilo vermek yerine almaya da başlayabilirsiniz. Obezite cerrahisi sonrası tavsiye edilen ara öğünler sizin günlük almanız gerek protein ihtiyacını karşılayacak besinlerden yana olmalıdır. Örneğin süt, yoğurt, ayran, kefir gibi besinler mide küçültme ameliyatı sonrası kilo kaybı döneminde daha uygundur. Yağlı tohum tüketimi diyetisyeninizin planladığı şekilde ve porsiyon kontrolü sağlanarak yapılmalıdır.

#obezitecerrahisisonrası #kuruyemiş #antioksidan #araöğün #mideküçültmeameliyatısonrası #mideküçültmeameliyatısonrasıkilo #protein #kilokaybı

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square