Ramazanda Beslenme


Ramazanda dengeli beslenme

Ramazan, yemekleri paylaşmayı, bir lokma ekmeği bölüşmeyi, zengin fakir ayırt etmeksizin aynı çorbayı içmenin güzelliğini gösteriyor bizlere. Evlere alışverişler yapılır, ramazana özel lezzetler hazırlanır. Hurmanın en güzeli alınır, sofralar çeşitli lezzetler ile donatılır, misafirler ile birlikte ağız tadıyla iftarlar yapılır.

Ramazan Ayını Rahat Geçirmek için Nelere Dikkat Edilmeli?

Sıcak havalara denk geldiği için ramazanda oruç tutabilmek kış aylarına göre daha zordur. En çok dikkat edilmesi gereken nokta vücudun sıvı ihtiyacını karşılayabilmektir. İftar ve sahur arasının kısa olmasından kaynaklı vücudun ihtiyacı olan 2-2,5 litre suyu içmekte çoğu zaman kişiler zorlanabilmektedir. Bu nedenle iftar ve sahur arasında sıvı alımını arttıracak besinlere yönelmek en doğrusudur. İftar ve sahur arasında vücudun ihtiyacı olan su yarım saat bir saat aralıklarla içilmelidir. Yeterli ve dengeli beslenmenin Ramazan ayında da sürdürülebilmesi için en az üç öğün yapmak gerekir. İftar ve sahur iki ana öğün ve iftardan sonra en az bir ara öğün yapılarak besin ihtiyaçları dengeli olarak vücuda alınmalıdır.

İftarda Beslenme

İftarda yemek kültürü olarak zengin sofralar, çok çeşitli ve porsiyonları büyük yemekler hazırlanır. Orucunuzu açarken en sağlıklısı ara vermektir. Orucunuzu su, zeytin, hurma ile açabilirsiniz. Ilık bir çorbanın arkasından yemek yemeye 15-20 dakika ara vermelisiniz. Düşük kan şekeri sebebiyle bütün yemekleri bir anda ara vermeden yeme isteği olmaktadır. Bu durum hızlı yemek yemeye ve porsiyon olarak çok miktarda yemek yemeye neden olur. Gün boyu düşük seyreden kan şekeri bir anda vücuda besin alınmasıyla birlikte hızla yükselir ve iftardan sonra ağırlık çökmesi, uyku halinin gelmesine neden olur. İftar yemeği olarak her çeşit yemek olsun tabağınızda ama küçük porsiyonlarda Protein içeren bir yemek(et, tavuk, balık veya baklagil), ekmek türü karbonhidratlı yiyecekler(pilav, bulgur, patates, çorba vb.), salata-sebze yeşillik grubu ve yoğurt. Kaçınmanız gereken besinler hamurlu yiyecekler, kızartmalar, soslu yemekler. İftardan 1 saat sonra yapılan yürüyüşler sindirimi kolaylaştırır.

Sahurda Beslenme

Günlerin uzaması ile oruçlu olunan zamanda uzayacak bu nedenle sahura mutlaka kalkılmalıdır. Sahurda uzun süre tok tutacak ve susatmayacak besinleri tercih etmek önemlidir. Aşırı tuzlu yiyeceklerden uzak durulmalı turşu, salamura, sakatatlar, sucuk, salam gibi işlenmiş et ürünleri vb. sahurda tercih edilmemelidir. Uzun süre tokluk sağlanması ve kan şekerini daha dengede tutması sebebiyle sahurda mutlaka kepekli lifli ekmek tercih edilmelidir. Tam buğday, çavdar, kepekli ekmek ramazan ayında tüketilen pideye göre daha iyi tok tutar. Sahurda mutlaka bir adet yumurtanız olsun yanında yoğurt ve yulafta tüketirseniz tokluk hissi daha uzun olur.

“Ramazan sofralarınızdan bereketi gönlünüzden huzur eksik olmasın.”

#Ramazan #oruç #iftar #sahur #kanşekeri #protein

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square