Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Oruç Tutabilir Miyim?


Obezite cerrahisi sonrası ramazan

Bir ramazan ayını da geride bırakmak üzereyiz. Hastalarımızdan bu ara sıkça duyduğumuz sorular arasında tabi ki: “Mide küçültme ameliyatı sonrası oruç tutabilecek miyim? İftarda ve sahurda nasıl beslenmeliyim? Nelere dikkat etmeliyim?” soruları oluşmaya başladı.

Obezite Cerrahisi Sonrası Oruç Tutulabilir mi?

Obezite cerrahisi sonrası hastaların ilk sene beslenme düzenini oturtana kadar oruç tutmalarını önermiyoruz. Bir sonraki sene (>12 ay) mide küçültme ameliyatı da dahil olmak üzere tüm obezite cerrahisi sonrası hastalar isterlerse doktorlarına danışarak oruç tutabilirler. Obezite cerrahisi sonrası uygulanan beslenme planı uzun süre aç kalmaması yönündedir. İçinde bulunduğumuz günlerde açlık süresi uzun saatleri bulmaktadır. İftar ve sahur arasında kişinin ihtiyacı olan besin ögelerini karşılayabilmesi çok önemlidir. Vücudun protein ihtiyacı ve sıvı alımı eksikliği ciddi sıkıntılar yaratabilir. Mide küçültme ameliyatı sonrası bazı önemli kuralları dikkate almak kaydıyla hekimlerine de danışarak, ilk bir yılı tamamlayan hastalar oruç tutabilirler.

Obezite Cerrahisi Geçiren Hastaların Ramazan Ayı Beslenmeleri Nasıl Olmalıdır?

Mide küçültme ameliyatı sonnrası ramazan ayı beslenmesinde en önemli konulardan birisi uzun süreli açlık sonucunda kişilerin sıvı alımından geri kalmasıdır. Hastalar dehidrate (vücudun susuz kalması) olabilirler. Bu yüzden iftar ve sahur arasında sıvı alımı obezite cerrahisi geçiren hastalar için de oldukça önemlidir. Sıvı alımı katı sıvı ayrımı göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

İftarda Beslenme

Mide küçültme ameliyatı sonrasında da iftarda orucunuzu su veya ılık bir çorbayla açabilirsiniz. Sonrasında mümkün olduğunca yarım saat kuralı gereği beslenmeye ara verilmelidir. Bu ara hem midenizi rahatlatmak hem de hızlı beslenmeyi önlemek adına önemli bir adımdır. Obezite cerrahisi sonrası midenin hacmi çok daha küçük olduğu için birden ve ara vermeden beslenmek bulantı ve kusmalara neden olabilir. Obezite cerrahisi sonrası beslenmenin temel taşı olan proteinler Ramazan ayında da büyük öneme sahip. Uzun süreli açlık sonucunda vücudun ihtiyacı olan proteini karşılaması adına iftarda et, tavuk, balık, hindi gibi yüksek proteinli besinleri tüketmenizi öneriyorum. İftar ve sahur arasında sık sık ara öğünler yapmalısınız ve tercihleriniz yine protein ihtiyacını karşılamak adına süt, ayran, kefir, yoğurttan yana olmalıdır. Mide küçültme ameliyatı sonrasında şu hususa dikkat etmeniz gerek; yemeğin üzerine yenen geleneksel tatlılar, şerbetli tatlılar dumping sendromuna neden olabilir. Bu yüzden yemeklerden hemen sonra tatlı yemeyiniz ve tatlı miktarını az tutunuz. Sindirime yardımcı olması açısından iftardan bir saat sonra yürüyüş yapmak iyi gelecektir.

Sahurda Beslenme

Özellikle obezite cerrahisi sonrası ramazanı tek öğün beslenmeyle geçirmek çok yanlıştır. Günlük kalori ihtiyacı, protein ihtiyacı, sıvı alımı, gerekli vitamin mineral alımının sağlanması için mutlaka sahur yapılmalıdır. Sahurda değerli protein kaynakları yumurta ve peynirin yanına yüksek lif içeren besinleri de ekleyin. Uzun süreli tokluk ve gün içerisindeki kan şekerinin dengeli gitmesi için kompleks karbonhidratlar tercih edilmelidir. Aşırı yağlı, tuzlu, kızarmış yiyeceklerden uzak durun. Gördüğünüz gibi mide küçültme ameliyatı gibi obezite cerrahisi ameliyatları sonrasında da sağlıklı ve dengeli beslenme esaslarına uyarak oruç tutmak mümkün. Hayırlı ramazanlar.

#mideküçültme #mideküçültmeameliyatısonrasıoruç #obezitecerrahisi #ramazan #obezitecerrahisisonrasıoruç #mideküçültmesonrasıramazan #mideküçültmesonrasıiftar #obezitecerrahisisonrasıbeslenme

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square