Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Tekrar Kilo Almayın


Mİde küçültme ameliyatı sonrası kilo alımı

Yazın gelmesi ve havaların ısınmasıyla birlikte mide küçültme ameliyatı sonrası tekrar kilo alma endişeleri canınızı sıkmasın. Dikkat edeceğiniz bir iki nokta ile yeni ve ince görünümüzü uzun süre korumanız mümkün. Obezite Cerrahisi Sonrası İdeal Kilonuzu Koruyun Obezite cerrahisi sonrası ideal kiloya düştüyseniz bu kiloyu korumak oldukça önemlidir. Bunun yolu metabolizma hızınızdan geçmektedir. Metabolizmanızı daha verimli çalıştırmak için aç kalmamanız gerektiğini bilmelisiniz. Aç kalmamaya dikkat ederek, öğünlerinizi atlamamalısınız. Çünkü aç kalmak iştahınızın daha da açılmasına sebebiyet verir ve metabolizmanızı tabiri caizse 'stand by' moduna almanıza yol açar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Sıvı Tüketiminizi Artırın Güne uyanır uyanmaz bir bardak su ile başlayın ve gün içerisinde katı ve sıvı ayrımına dikkat ederek sık sık su içmeye özen gösterin. Çünkü su, metabolizmamızı düzenlemek konusunda büyük bir öneme sahiptir. Tüketilmesi gereken su kişiden kişiye değişmekle birlikte vücudunuzun en az iki litre suya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyaç yaz aylarında ve su kaybının arttığı ( Terleme vb.) ortamlarda daha da artmaktadır.

Mide Küçültme Ameliyatları Sonrası Kahvaltılar Daha Da Önemli

Günün en önemli öğünü olan kahvaltıyı asla es geçmemeli ve sık sık sağlıklı atıştırmalıklarla beslenmelisiniz. Mide küçültme ameliyatı sonrası özellikle, sağlıklı atıştırmalıkları her zaman olduğu gibi protein içeriği yüksek besinlerle yapmalısınız. Öğününüzde kahvaltıya yer vermemeniz vücudunuzu korumak adına metabolizmanızı stand by moduna almanıza yol açar.

Yiyeceklerinizi Daha Çok Çiğneyin

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede, besinleri yavaş çiğnemek çok önemlidir. Çünkü tokluk hissi, yemek yenildikten 20 dakika sonra hissedilir. O nedenle lokmalarınızı iyice çiğneyin ve yemeğinize sık sık ara verin. Kısa süre sonra doyduğunuzu hissedeceksiniz.

Obezite Cerrahisi Sonrası Proteinden Zengin Beslenme Uzun Süre Tokluk Sağlar Protein vücudunuz için olmazsa olmazlardandır. Yeterince protein alamadığınız takdirde kas kayıpları ile karşılaşabilirsiniz. Günlük protein ihtiyacınız yaklaşık 0,8- 1,4 g kadardır. Bu nedenle mümkünse her öğün protein alın. Proteinden zengin beslenirken yeşil yapraklı sebzeleri de tabağımızdan eksik etmemeliyiz. Bu durum tok kalmanıza da katkı sağlar. Ancak aşırı derecede tüketilen her besin vücutta yağ olarak depolandığı için dikkatli olunmalıdır. Ayrıca aşırı miktarda protein tüketimi böbrekleri yorabilmektedir. Bu nedenle protein alımında denge çok önemlidir. Protein içeriği en yüksek olan besinler; yağsız sığır eti, hindi, balık, tavuk, yumurta, süt ve ürünleridir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yeterli Lif Tüketimi Önemlidir

Liflerin tok tutucu özelliği vardır. Lifler, aynı zamanda toksinlerin vücudunuzdan atılmasını da sağlar. Yağların emilimini azaltır ve kandaki kolesterol düzeyinin korunmasına katkıda bulunur. Obezite cerrahisi sonra lif alımı erken dönemde karşılaşılan konstipasyonun(kabızlık) önlenmesinde oldukça önemlidir. Sebze, meyve; tam buğday, çavdar, kepek gibi rafine edilmemiş tahıllar yoğun lif içerdiğinden bu tür besinleri tercih edebilirsiniz. Mümkün olduğunca her öğünde proteinli gıdaların yanına lifli gıdalar ekleyerek beslenme dengesini korumak önemlidir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Egzersizleri Hayatınızına Dahil Edin

Mide küçültme ameliyatı sonrası egzersiz yapmak hızlı kilo veriminin yanında vücut şeklini düzeltmekte önemlidir. Obezite cerrahisi sonrası egzersizleri yaşam şekliniz haline getirin. Uzun süre ama daha orta tempoyla yaptığınız egzersizin, hızlı tempoyla daha kısa süre yaptığınız egzersize göre daha verimli olduğunu bilmelisiniz. Obezite cerrahisi sonrası egzersiz programı için obezite cerrahınıza danışın. Obezite cerrahisi sonrası egzersizlerde kalbini zorlamaktan kaçınmanız çok önemlidir. Aktif olmaya çalışın. Örneğin arabanızı daha uzağa park edin ve yürüyün, asansörü kullanmak yerine merdivenleri tercih edin.

#mideküçültmeameliyatısonrasıkiloalımı #mideküçültmesonrası #metabolizma #obezitecerrahisisonrası #protein #günlükproteinihtiyacı #proteindenzengin #mideküçültmeameliyatısonrasıegzersizler #obezitecerrahisisonrasıegzersiz #obezitecerrahisisonrasıegzersizprogramı #obezitecerrahı

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square