Yaz Diyetleri ve Sağlıklı Beslenme Önerileri


Yaz diyetleri ve zayıflama

Yaz aylarında tatil sezonu ile birlikte kilo verme çabaları da artış gösteriyor. Zayıflamak isteyen herkese önerimiz kısa süreli şok diyetler yerine sağlıklı beslenme alışkanlıklarını hayatınıza dahil ederek kilo vermeniz ve bu ideal kilonuzu uzun süre korumak için çabalamanız olacaktır.

Su Tüketimi

Yaz diyetlerinde dikkat edilecek en önemli kısım, vücudun sıvı dengesini korumaktır. Sıcak havalarla birlikte terleme ile sıvı kaybedilir. Bu kaybedilen sıvıyı yerine koyarak vücudu dehidratasyondan yani susuz kalmasından önlemiş olursunuz. Su, kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar ve vücutta ödem oluşmasını önler. Su bizim için hayati önem taşımaktadır ve bunun için gün içinde susuzluk hissi olmasa bile günde 2.5-3 litreye kadar su tüketilmelidir. Unutmayın! Yağ metabolizmasında su elzemdir.

Beslenme Düzeni

Yaşam tarzı değişikliklerinin hayatınızın genelinde yardımcı olacağını düşünürsek bazı ufak değişiklikler sizlerin hayatında büyük farklar yaratacaktır.

- Yaz dönemi bol kalorili, ağır, yağlı kızartılmış, hamurlu yemekleri tercih etmemek gerekir. Vücudun ihtiyacı olan proteini daha çok balıktan ve baklagillerden almaya çalışın. Yazın rengarenk sebze ve meyvelerine beslenmenizde yer vermek ihtiyacınız olan vitamin ve minerali karşılamada oldukça önemlidir. Kan şekerini hızla yükselten ve hızlı düşüren basit karbonhidratlı besinler (Şeker ve şekerli gıdalar) yerine; tahıllı ekmek, bulgur gibi lifli kompleks karbonhidratları tercih etmeye özen gösterin. Kurubaklagiller diyet lifi oranı yüksek, uzun süre tok tutan, kan şekerini dengede tutan, glisemik indeksi düşük bir besindir. Glisemik indeks; besinlerin içerisindeki yapıtaşlarının vücudumuzda şekere dönüşme miktarını gösterir. Gıdaların glisemik indeksi ne kadar yüksekse, o kadar çok şekere dönüşür ve pankreasımızı o kadar çok yorar. Haftada mutlaka en az 1-2 kez kurubaklagil tüketmeye özen gösterin.

- Yemekten sonra beyni tokluk sinyali geç gittiği için mutlaka yemeklerinizi yavaş yiyin. Lokmalarınızın arasında 20 saniye kadar bekleyin. Kaşığı veya çatalı masaya bırakıp tekrar alana kadar geçen süre bile yeterlidir.

- Yaz meyvelerine gelince, hepsi aslında bizim için çok önemli ve farklı işlevleri olan meyvelerdir. Her gün en az 3-4 porsiyon farklı meyve tüketmeliyiz ki farklı vitamin mineral alalım. Bizim için önemli olan porsiyonudur, 1 porsiyon taze meyve pratik olarak yumruğunuz kadar kuru meyve ise elinizi sıktığınızda avucunuzun içi kadardır. Yaz meyveleri zengin antioksidan kapasitesine sahip olduğu için çok değerlidir.

- Beslenmenizde öğün atlamamaya çalışın. Ara öğünler kurt gibi acıkmamak ve daha fazla kalori yakmamız için gereklidir. Metabolizma hızını arttırmak, kan şekerini dengede tutmak ve bir sonraki öğünde kontrolünüzü kaybetmemek için 2-3 saat aralıklarla beslenin.

- Sebze ve kurubaklagil yemeklerinizi daha az yağ ile pişirin. 1 kg yemeğe 2 çorba kaşığı sıvı yağ yeterlidir.

- Günlük 2-3 fincan kahve tüketimi yeterlidir. Ekstra krema, şurup ve eklenti şekerden uzak durun. Süt tozu yerine sütü tercih edin.

- Yaşamınızda fiziksel aktiviyete daha çok yer verin. Haftada 3 gün yapacağınız yürüyüş, yüzme, egzersiz metabolizmanızı hızlandırır, kendinizi daha dinç hissetmenize yardımcı olur.

#diyet #kiloverme #zayıflamak #sağlıklıbeslenme #idealkilo #yazdiyeti #dehidratasyon #susuzluk #metabolizma #yaşamtarzı #yaz #kalori #protein #kanşekeri #lif #toktutan #glisemikindeks #antioksidan #öğün #egzersiz #aktivite

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square