Mide Küçültme Sonrası Kurban Bayramında Beslenme


Mİde küçültme sonrası beslenme

Obezite cerrahisi sonrası hastaların günlük beslenme planlarında protein içeriği yüksek besinler ağırlıktadır. Kurban bayramı ise yılın en çok et tüketilen zamanıdır. Kırmızı et protein içeriği zengin bir besindir.

Mide Küçültme Ameliyatı Olanlar Kurban Bayramında Et Tüketirken Nelere Dikkat Etmelidirler?

Sabah kahvaltısındaki protein seçiminiz yumurta ve peynirden yana olsun. Sabah kahvaltıda kavurma tüketmek sindirim sorunları yaşamanıza neden olabilir. Mide küçültme ameliyatı sonrası protein içeriği yüksek besinlerle beslenen kişiler, mide küçültme ameliyatının 4. Haftasından sonra kıymalı yemekler ve ızgara köfteye başlayabilirler. Mide küçültme ameliyatı sonrası 6. Hafta itibariyle kuşbaşı etler veya yumuşak etler deneyebilirler.

Kurban bayramı sonrası yapılan en büyük yanlış et kesildikten sonra taze etin dinlendirilmeden tüketilmesidir. Yeni kesilen ette “Rigor mortis (Ölüm katılığı)” yani etin sertleşmesi dediğimiz durum oluşur. Kesildikten sonra dinlendirilmeden hemen tüketilen et midede şişkinlik ve hazımsızlık yapabilir. Mide ameliyatı olan hastaların eti, kesilir kesilmez dinlenmeden tüketmemesi gerekmektedir. Et kesildikten sonra buzdolabında 24 saat dinlendirilmelidir. Et yemeklerinin yanında salata veya sebze tüketmek günlük alınan lif dengesini sağladığı için bağırsak hareketlerine de yardımcı olur. Bonfile, biftek ve rosto gibi yağsız ve kaslı etleri mide küçültme ameliyatının ilk dönemlerinde tüketmek çabuk tıkanmalara ve sindirim açısından zorluk yaşanmasına neden olabilir. Tüp mide/ mide küçültme ameliyatı sonrası yumuşak orta yağlı etler tercih edilmeli ve mümkün oldukça yavaş yenip iyice çiğnenmelidir.

Kurban Bayramında Etleri Nasıl Pişirmeliyiz?

Etlerin pişirilme yöntemleri oldukça önemlidir. Etler mikrobiyolojik açıdan çiğ veya az pişmiş tüketilmemelidir. Obezite cerrahisi sonrası hastalar çok iyi pişmiş eti hazmetmekte sıkıntı yaşayabilirler bu nedenle tüp mide/ mide küçültme ameliyat sonrası hastalar iyi pişmiş yumuşak etleri tercih etmelilerdir. Pişirme yöntemi olarak; haşlama, fırında pişirme, ızgara tercih edebilirler. Ancak yağda kızartma ve kavurmalardan uzak durmaları gerekmektedir. Etlere dışarıdan tereyağı, kuyruk yağı eklenmemeli etler kendi suyunda kısık ateşte pişmelidir.

Kurban Etleri Nasıl Saklanmalı?

Etlerin saklanma koşulları, olası zararlı mikroorganizmalardan korunmada insan sağlığı için çok önemlidir. Etlerin hepsi hemen tüketilemeyeceğinden saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Doğru saklama yöntemleri ile besin kayıpları en aza inerken zararlı mikroorganizmaların oluşması da engellenmiş olur. Buzdolabı koşullarında 4-5 derecede kurban etinin dayanma süresi ortalama 3-4 gündür. Uzun süre muhafaza edilmek istenen etler küçük parçalara ayrılıp buzdolabı poşetlerine konularak -18 derece dondurularak saklanmalıdır. Kullanılmak istendiğinde ihtiyaç kadar dondurucudan çıkarılmalı buzdolabının alt kısmında bekletilerek çözülmelidir. Kalorifer üstünde veya sıcak su içinde çözdürme bakteri üremesine neden olduğu için oldukça yanlıştır. Çözünen et hemen pişirilmeli ve asla tekrar dondurma işlemi yapılmamalıdır.

Herkese sevdikleriyle birlikte, mutlu, huzurlu ve sağlıklı bayramlar dileriz.

#obezitecerrahisisonrası #protein #kurbanbayramı #kavurma #mideküçültmeameliyatısonrası #mideküçültmeameliyatının4haftası #midedeşişkinlik #tüpmideameliyatı

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square