Okul Çocukları için Beslenme Çantası Tarifleri


Çocuklarımız için her öğünün, özellikle de kahvaltının önemi büyük. Okullar açıldı, çocuklar beslenmesine okulda devam edecek.

Beslenme Çantasına Ne Koysam?

Beslenme anne karnından yaşlılığa kadar insan yaşamının her döneminde önemlidir. Oyun çağı olarak adlandırılan bu dönemde çocukların yeterli ve dengeli beslenmesi çocuğun fiziksel, duygusal ve zihinsel yaşamını doğrudan etkiler. Çocuk beslenmesinde en öncelikli amaç; çocukların ihtiyacı olan protein, karbonhidrat, yağ, vitamin, mineral dengesinin sağlanmasıdır. Çocuk beslenmesinde temel kural bütün besinlerin dengeli bir şekilde tüketilmesidir. Çocuklarımız için karbonhidrat tüketimi de gereklidir, protein tüketimi de ne çok fazla ne çok az olmalıdır. Kullandığımız yağ cinsi önemlidir ve tamamen yağsız bir beslenme olmamalıdır. Bu yaşlarda çocuğun aile ortamı ve yaşam stili çok önemlidir. Çünkü çocuk yaşama çevresindekileri taklit ederek başlar. Yapılan birçok araştırmaya göre okul öncesi dönemde ailelerin beslenme eğitimi alması doğrudan çocuğun sağlığını etkilediğini göstermektedir.

Çocukların gelişimine destek olacak besinler nelerdir?

Kahvaltı okul başarısını etkileyen unsurlardan bir tanesidir. Evde veya okulda kahvaltı yapamayan çocuğunuz için pratik bir kahvaltı hazırlamalısınız. Kolay kahvaltı alternatifleri arasında; lifli bir ekmek, peynir, yeşillik ile yapılan bir sandviç olabilir. Peynire ilave yumurta da koyabilirsiniz. Hem tok tutması hem de en iyi protein olarak yumurta çocuk beslenmesinde mutlaka yer almalıdır. İçecek olarak ise istediğimiz en iyi besin süttür. Tam buğday unu ile yapılmış krep ile peynir de olabilir. Krep ile fıstık ezmesi ve bal, çikolata yerine daha sağlıklı bir tatlı seçeneğidir. Çocuğumuz için günde 2 bardak süt tüketimi çok önemlidir, Unutmayın!

Kahvaltı sonrası günlük besinleri tamamlamak için beslenme çantasına koyabilecekleriniz; taze meyve, kuru meyve, leblebi, çiğ fındık, badem, ceviz vb yağlı tohumlar olabilir.

Eğer çocuğuz tüm gün okuldaysa, gün içinde acıktığında sağlıklı atıştırmalık olarak sandviç, evde yapılmış tam buğday ve az yağlı kek, kuru meyvelerden yapılmış meyve topları olabilir. Buzdolabı imkanı varsa eğer ayran, süt veya yoğurt yine gün içinde ara öğün olarak uygundur. Zaten çocukların günlük alması gereken kalsiyum için süt yoğurt tüketimi önemlidir.

#Çocukbeslenmesi #Beslenmeçantası #dengelibeslenme #Okulbaşarısı

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square