Mide Küçültme Ameliyatı Kaç Saat Sürer?


Obezite Cerrahı/ Bariatric Surgeon

Mide küçültme ameliyatı ile zayıflamak, hastalar için zor bir karardır. Obezite cerrahisi adaylarına ameliyat öncesi ve sonrası hakkında detaylı bilgi almaları konusunda ısrarcı olmalarını tavsiye ederim. Her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatı süresini konuşurken sadece hastanın ameliyat masasında geçirdiği süreyi değil, ameliyat öncesi ve sonrası sürece değinmek lazım. Her ameliyatta olduğu gibi mide küçültme ameliyatları da ciddi hazırlıklar gerektiren süreçlerdir.

Hastalarımızın yapılan tetkik sonuçlarına göre risk değerlendirmesinden sonra hastane yatışları gerçekleşiyor. Ameliyat hazırlığı ve hastanın. Böylelikle mide küçültme ameliyatı risklerini en aza indirmek için önlem alınır. Ameliyat hazırlığı ilgili birkaç branştan doktorun hastayı ameliyat öncesi riskleri en aza indirmek için bir araya gelerek değerlendirmesi ile başlar. Tabi ki mide küçültme ameliyatında da hastalar ilgili branşlardan doktorlar tarafından değerlendirilerek ameliyata hazırlanmaktadır. Obezite cerrahisi öncesi hazırlıklarda belirlenmiş dünya standartları mevcut. Böylelikle mide küçültme ameliyatındaki riskleri en aza indirilmiş oluyor. Bunlar; kan tahlilleri, mide endoskopisi, akciğer filmi, EKG ( Kalp şeridi) tahlilleridir. Hastalarımız diyetisyen, psikolog, obezite cerrahı, kalp doktoru anestezi ve gereğinde solunum fonksiyon testi ile göğüs hastalıkları doktoru ile değerlendiriliyor.

Mide küçültme ameliyatlarımızda hastalarımızın ameliyathaneye inmesi ile odasına geri dönmesi iki buçuk saat kadar sürmekte. Ameliyat öncesi anestezi ve ameliyat masası hazırlığını, mide küçültme ameliyatının süresi ve ameliyat sonrası derlenme odasında geçirilen sürenin tamamı, bu süreyi oluşturmakta.

Günümüzde mide küçültme ameliyatları farklı tekniklerle yapılabilmekte. Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır sözünü sıkça kullanıyoruz. Mide küçültme ameliyatının safhalarında mide çevre yağ dokularından ayrıldıktan sonra otomatik zımba atıcı (Stapler) ile kapatılıp, kesilir. Bu yaklaşık yarım saat kadar sürer. Dünyadaki çoğu cerrah ameliyat sonrası kaçak riskini azaltmak için güvenlik dikişi tekniğini benimsemiş durumda. Bizlerde uzun zamandır ameliyatlarımızı güvenlik dikişi tekniği ile yapmaktayız. Bizim kullandığımız bu güvenlik dikişi tekniğinde midedeki zımba hattı boydan boya kapalı (Laparoskopik) dikiş yöntemi ile dikilmekte. Ameliyat süresi yarım saat kadar daha uzar fakat mide küçültme ameliyatı sonrası kaçak (Sızıntı) riski azalmaktadır. Sonuç olarak ameliyat masasında geçirdiği süre yaklaşık bir buçuk saat olmakta.

Obezite cerrahisinde, ameliyat sonrasında her zaman olmamak kaydıyla dren yerleştirebiliyoruz. Fakat burun (Nzaogastrik tüp) yada idrar sonrası yerleştirmemekteyiz. Bunlar hastaların konforunu artırmak için yaptığımız tercihlerdir.

Hastlarımız ameliyat sonrası odalarına çıktıktan, 4 saatte sonra yürüyerek , personelimiz yardımıyla kendi ihtiyaçlarını karşılamaktalar.

Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#mideküçültmeameliyatı #obezitecerrahisiadayı #mideküçültmeameliyatısüresi #mideküçültmeameliyatıriski #obezitecerrahisiöncesi #obezitecerrahı #kaçakriski #güvenlikdikişi #mideküçültmeameliyatısonrasıkaçak

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square