Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yemekleri Nasıl Pişirelim?


Tüp mide sonrası beslenme

Obezite cerrahisi sonrası beslenme ilkelerine uyum oldukça önemlidir. Hastalar obezite cerrahisi sonrası ilk bir aylık süreçte özel bir beslenme planı uygularlar. Bu süreçte hazırlanan gıdalar, mide küçültme ameliyatı sonrası midenin sıvılardan katılara geçişini sağlamak adına oldukça önemlidir. Hastalara obezite cerrahisi sonrası beslenme programına uygun besinlerin neler olduğu, pişirme yöntemlerinin nasıl olması gerektiği, besinlerin vitamin mineral değerleri korunarak nasıl hazırlanacağı bilgisi verilmelidir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Etleri Nasıl Pişirelim?

Mide küçültme ameliyatı sonrası 4. Hafta kıyma ile kırmızı et tüketimi başlar. Mide küçültme ameliyatı sonrası 3. Ay itibari ile kuşbaşı ve parça et tüketimi başlanabilir. Etleri pişirken çok yüksek ısıda bir miktar vitamin kaybı olur. Izgara yapılan etlerde, yüksek sıcaklık ve kaybolan su ile folik asit, B1 ve B12 vitamin kaybı olur. Yüksek ısı ile uzun süre pişen et sertleşir ve kurur ameliyat sonrası hastaların tolere etmesi zorlaşır. Bu nedenle etleri orta ısıda pişirin, sulu pişirdiğinizde suyunu dökmeyin, kendi suyunu çekmesini sağlayın.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Sebzeleri Nasıl Pişirelim?

Sebzeleri kestikten sonra bekletmeden hemen pişirin. Sebzeleri kendi suyu ile pişirin, su ilave edeceğiniz zaman fazla su ile pişirip suyunu dökerseniz yine vitamin kayıpları olur. Sebzeler tuz ile ovulup suyu sıkılırsa vitamin kayıpları olur. Sebzeleri haşlamak yerine buharda pişirme çok daha sağlıklıdır, besin değerini korur. Sebze ve meyveleri pişireceğiniz zaman kaynar suya atılmalı, soğuk suya konarak pişirilmemelidir. Domates ve salça asitli olduğu için pişme süresini uzatır, pişmeye yakın eklenmelidir.

Dondurulmuş ve çözülmüş besinleri tekrar dondurmayın. Dondurulmuş gıdalar, taze gıdalara göre daha fazla şişkinlik ve gaz yapabilir. Salataları limon ve sirkede bekletmeyin, A ve C vitamin kaybı olur. Yiyeceğiniz zaman ekleyin.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Deniz Mahsülleri

Balık ve diğer deniz ürünlerini, tavuk, hindi, yağsız et, sebzeleri ve meyveleri fırında pişirebilirsiniz. Fırında az yağ kullanarak besinleri pişirmeniz mümkün. Besinleri fırında pişirmek ekstra yağ ilave etmenize gerek olmadığı için tercih edilen bir yöntemdir. Izgara ile pişirmede önemli olan besinin iki tarafınında eşit pişmesi gerektiğidir. Besinlerin aleve temas etmemesine dikkat edin. Besinlerin yüksek ısıda ve uzun süre pişirilmemesi gerekmektedir. Izgara ve kavurma her iki yöntemde de besinden yağ dışarı atılmış olur. Soteleme yönteminde yapışmaz tava kullanırsanız ekstra yağ ilave etmenize gerek yoktur. Obezite cerrahisi sonrası besinleri kızartarak tüketmek tavsiye edilmez.

#mideküçültmeameliyatısonrasu #obezitecerrahisisonrasıbeslenme

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square