Obezite ve Kemik Erimesi


20 Ekim Dünya Osteoporoz Günü

Osteoporoz: Kemiklerden kalsiyum kaybının artması sonucunda kemiklerin delikli, zayıf hale gelerek kırık riskinin arttığı bir hastalıktır.

Obezite ve kemik kırıkları dünya genelinde sıklıkları giderek artan iki önemli halk sağlığı sorunudur. Obezite diyabet, kardiyovasküler hastalıklar, inme gibi hastalıklarla bilinen ilişkileri dışında, son yıllarda kemik kırığı riskini artırdığı yönünde giderek artan bulgular nedeniyle de dikkat çekmektedir . Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi vücut kitle indeksinin 30 kg/m2 ve üzerinde olması şeklinde tanımlamaktadır. Osteoporoz düşük kemik mineral yoğunluğu ve kemik mikromimarisinin bozulması ile karakterize, kırık riskinin artmasına yol açan sistemik bir iskelet hastalığıdır.Ülkemizde osteoporotik kırık sıklığının fazla kilolara bağlı olarak giderek artmakta olduğu bilinmektedir. Obezite kırık riski ilişkisi vücut bölgelerine bağlı olarak farklılıklar göstermektedir. Yapılan araştırmalara göre obezlerde humerus kırığı riski normal kilolulara göre üç kat daha fazladır. Araştırmaların sonuçları yüksek vücut kitle indeksinin humerus kırık riskini artırdığı yönündedir. Obezlerde kalça, omurga ve pelvis kırıklarının normal kilolulara göre daha erken yaşta oluştuğu gösterilmiştir. Bu durumun nedeni kesin olarak bilinmemekle birlikte, obezlerde fazla kilolar nedeniyle düşme sıklığının yüksekliği, artmış parathormon düzeylerine bağlı olarak kortikal düşük kemik mineral yoğunluğu değerlerinin düşük oluşu gibi faktörlere dikkat çekilmektedir.

Osteoporozdan Korunmak İçin Neler Yapmalıyız?

Sağlıklı beslenme profili için vücudun ihtiyacı olan dört besin grubundaki besinler birinci grup; süt ve süt ürünleri, ikinci grup;et –yumurta - kuru baklagiller, üçüncü grup;taze sebze ve meyveler ve dördüncü grup;ekmek ve tahıl grubu dengeli bir şekilde kişinin gereksinimine uygun olarak alınmalıdır. Böylelikle, kişinin ihtiyacı olan elzem besin öğelerinin vücuda alınması yanında besinlerden vitamin mineraller karşılanmış olup ve bir çok kronik hastalığın oluşumunun önlenmesinde etkisinin olduğu düşünülen bitkisel besinler de vücuda alınmış olacaktır.

Osteoporozu önlemek için günlük kalsiyum ve D vitamini alımı arttırılmalıdır. Kalsiyumun yeterli alınması kemik sağlığı ve vücuttaki diğer bazı fonksiyonlar (kas hareketleri, kalp atımı, normal kan pıhtılaşması gibi) için oldukça önemlidir. Sebze ve meyveler; iyi birer potasyum ve magnezyum kaynağıdır ve kemik mineral yoğunluğunu koruyucu etkisi vardır. Balık içerdiği elzem yağ asitleri(EPA,DHA) ile kemik sağlığı üzerine olumlu etkileri vardır. Bu nedenle haftada en az 2 kez balık tüketilmelidir. Osteoporozu önlemek veya yavaşlatmak için sağlıklı beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri tercih edebiliriz. Kemik mineralizasyonu için gerekli olan magnezyum, çinko, bakır, manganez gibi diğer mineraller ve K vitamini yeterli miktarlarda tüketilmelidir. Kalsiyumun en iyi kaynakları; süt ve süt ürünleridir (yoğurt, peynir, çökelek vb.). Pekmez, susam, fındık, fıstık ve benzeri yağlı tohumlar, yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller ve kurutulmuş meyveler kalsiyumun iyi kaynaklarıdır. Yeşil sebzeler, yumurta, portakal, mandalina, limon, çilek gibi besinler ise kalsiyumun orta derece kaynaklarıdır.

Yapılan araştırmalar et ve et ürünleri gibi yüksek protein içeren besinleri gereğinden fazla tüketmenin kemiklerden kalsiyum atımını arttırdığını göstermiştir. Bu nedenle protein alımını dengeli almakta fayda vardır.

Düzenli Egzersiz ve Fiziksel Aktivite ile Osteoporozdan Korunun

Düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı edinmek oldukça önemlidir. Obez kişilerin öncelikli olarak diyet ile fazla kilolarını azaltıp, ondan sonra egzersiz yapmaları daha uygun olacaktır. Böylelikle obezite ve fazla kilolar nedeniyle eklemlerinde olan baskı azalacak ve eklem rahatsızlıklarının önüne geçilmiş olacaktır. Yakın mesafeleri araba ile değil yürüyerek gitmeyi tercih edebilirsiniz, asansör yerine merdivenleri kullanabilirsiniz. Gün içerisinde fiziksel aktiviteyi arttırmak adına hobiler edinebilirsiniz(ev işleri, bahçe düzenleme vs.). Hergün en az 30 dakika egzersiz veya haftada en az 3-5 kez, 30-60 dakika süren orta şiddetli egzersiz yapılması (yüzme, bisiklet vb.) ve bu egzersizler yaşam boyu sürdürülmesi osteoporozdan korunmak için önemlidir.

#obezite #vücutkitleindeksi #osteoporoz #fazlakilolar

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square