Mide Küçültme


Mide Küçültme Diyeti

Ortalama mide hacmi 2-4 lt kadardır. Mide kas yapısında lifli bir organdır. Obez kişilerin midesi, zayıf kişilere göre hacmen pek de büyük değildir. Beslenme durumuna göre mide küçülebilir yada büyüyebilir. Bazı psikolojik rahatsızlıklardan ötürü yedikten sonra kusan yada tıkınırcasına yemek yiyenlerde, mide hacminin aşırı büyük olduğu gösterilmiştir. Diyete alınmış hastalarda mide hacmi ölçülerek, diyet sonrasında mide hacminin belirgin olarak azaldığını gösterilmiştir. Böylelikle beslenme alışkanlıklarına göre mide genişleyebildiği gibi küçülebilmektedir de.

Mide Küçültme Ameliyatı Öncesi Diyet

Mide küçültme ameliyatının ingilizcesi: “Sleeve gastrectomy”dir. Bu terim midenin bir gömleğin kolu gibi yada kabaca bir boru şeklinde küçültülmesini tarif etmektedir. Bu yüzden Azeri lehçesinde: Midenin boru vari rezeksiyası denilmektedir. Türkçe’de ise Tüp mide ve Mide küçültme terimleri daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Tüp mide ameliyatı nedir? sorusunun cevabı da böylelikle aydınlanmış olur.

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı öncesi hastanın bir uyum sürecinden ve bir hazırlık diyetinden geçmesi gerekmektedir. Fakat bu diyetin amacı mideyi küçültmek değildir. Obezite cerrahisi öncesindeki diyetler ile mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmeye uyum kolaylaşmaktadır.

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı öncesindeki diyetin bir başka faydası ise karaciğer hacmini küçülterek, ameliyat sonrası anestezinin atılmasını kolaylaştırmakta ve cerrahi müdahale için de karın içinde daha fazla alan sağlamasıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Fiyatı Neden Farklıklık Arz Ediyor?

Mide küçültme/Tüp mide ameliyatı yapılan hastanelerin koşulları, obezite cerrahisi yapan doktorların tecrübesi, kullanılan malzemeler ameliyat maliyetlerine yansımaktadır. Unutulmamalıdır ki obezite cerrahisinde zayıflama ameliyatla başlar ama mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alma riskini obezite cerrahisi sonrası beslenme ve psikolog takibi belirgin olarak azaltmaktadır. Bu yüzden obezite cerrahisi ekiplerinin maliyetleri daha yüksektir fakat tekrar kilo alma riskleri çok daha düşüktür.

Mide küçültme/ Tüp Mide Ameliyatı Riskleri

Her ameliyatın genel anesteziye bağlı riskleri bulunur. Bunlar genellikle, geçici akciğer rahatsızlıkları ve kan pıhtısı (Emboli) oluşumu riskleridir. Obezite cerrahisinde ise ameliyat tekniğine bağlı olarak mide küçültme ameliyatı sonrası Sızıntı (Kaçak) riski bulunmaktadır.

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatının riskleri safra kesesi ameliyatı risklerinden daha fazla değildir. Ekip olarak obezite cerrahisine yoğunlaşıldığı zaman bu riskler azalmakta ve hatta ortadan kalkabilmektedir.

Zayıflama yolculuğu; obez grupta genellikle ameliyatla başlayan uzun bir süreçtir. Bizler bu sürecin her adımında ekip olarak yanınızda olarak, sizlere destek vermeye çalışıyoruz.

Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#mideküçültme #mideküçültmediyeti #midehacmi #mideküçültmeameliyatı #mideküçültmeameliyatıöncesidiyet #mideküçültmeameliyatıingilizcesi #sleevegastrectomy #boruvarirezeksiya #tüpmideameliyatı #tüpmideameliyatınedir #obezitecerrahisi #mideküçültmeameliyatıyapanhastaneler #mideküçültmeameliyatısonrasıkiloalma #tüpmideameliyatıriskleri #mideküçültmeameliyatısonrasıkaçak

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square