Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kışa Meyveler ile Hazırlanın


Turunçgiller ve Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Yara İyileşmesi

Portakal, mandalina, greyfurt tam bir C vitamini deposudur. C vitamini ise içerisinde bulunduğumuz kış aylarında, obezite cerrahisi sonrası yara iyileşmesine yardımcı olan ve bağışıklığı güçlendiren bir vitamindir. Sarı-turuncu renkli meyveler beta karotenden zengin olduğu için vücutta A vitaminine dönüşür. A vitamini de yine bağışıklığı güçlendiren ve aynı zamanda görme fonksiyonları dahil olmak üzere cilt sağlığı ve cilt güzelliği için de önemli bir vitamindir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Şifa Deposu Olan Meyveler

Nar; kırmızı renkli bir meyvedir. İçeriğinde likopen ve antosiyanin gibi fitokimyasallardan zengindir. Bu fitokimyasallar güçlü antioksidandır ve sağlık için faydalarına bakarsak vücutta oluşan serbest radikallere karşı savaşırlar yani kansere karşı koruyucudur ve kalp hastalıklarını önleyici etkileri vardır. Antioksidanlar mide küçültme/tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahisinde yara iyileşmesine olumlu katkılar sağlamaktadır. Kolesterol ve kan şekerini dengeleme de etkilidir. Kırmızı meyvelerde C vitamini ve folik asit yüksektir ve bunlar vücutta oluşan toksinleri temizler, inflamasyonu önler bu özellikleri ile sağlığı koruyucudur.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Neden Elma suyu?

Sizlerin de gözlemlediği üzere, mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası hastalara sıvı beslenme döneminde elma suyu önermekteyiz. Bunun sebebi, elma suyunun pH olarak nötrale yakın olması ve barsaklardan geçen meyve şekerinin yaraların iyileşmesini hızlandırmasıdır. Elmayı kalp sağlığı için hergün 1 tane yemenizi öneriyoruz. C vitamini ve güçlü antioksidanlar alabilmek için sarı, kırmızı ve yeşil elma fark etmez her rengini tüketin. Elmayı kabuklu yerseniz posasını arttırırsınız ve sindiriminiz rahatlar. Antioksidanı yüksek bir meyve olduğu için kansere karşı da koruyucu etkisi vardır.

Mide küçültme/ Tüp mide Ameliyatı Sonrası Tuzak Meyveler

Lifli meyveler mide küçültme ameliyatı sonrası sindirim güçlüğüne neden olmakta. Bunların en iyi örnekleri: Portakal ve ayva. Portakal özellikle asit içerikli ve çok lifli olduğu için mide küçültme/tüp mide ameliyatı olanların ilk aylarda kaçınması gereklidir.

Ayva; kışın hastalanmamak için bağışıklığınızı kuvvetlendiren, gribal enfeksiyonlara karşı koruyucu bir meyvedir. A ve C vitamininden yüksektir. İçeriğinde pektin yüksektir ve sindirim sisteminizi düzenler, bol lifli yapısıyla bağırsakların çalışmasını hızlandırır. Yüksek potasyum içeriği ile kan basıncını düşürür ve yüksek tansiyonu düzenlemeye yardımcıdır. İlk aylarda mide küçültme/tüp mide ameliyatı olanlar kaçınmalıdır.

Tüm dünyada beslenme kılavuzlarında günde en az 3-4 porsiyon meyve tüketilmesinin sağlığı koruyucu etkisi olduğu vurgulanmaktadır. Kansere karşı koruyucu, kalp sağlığı için, kolesterol ve yüksek tansiyonun düşürülmesi için, bağırsakların düzenli çalışması için, günlük ihtiyacımız olan vitaminleri alabilmemiz ve meyvelerde daha bilinmeyen birçok besin ögesinden faydalanmak için hergün düzenli meyve tüketilmelidir.

Meyve tüketiminde ne kadar renk o kadar sağlık demektir. Özellikle kış aylarında ve mevsim geçişlerinde obezite cerrahisi sonrası gribal enfeksiyonlardan korunmak için, Mide küçültme ameliyatından 3 ay sonra başlayarak hergün; 1 adet elma, 1 adet portakal veya 2 adet mandalina, yarım adet nar, 1/3 ayva tüketilebilir.

#Mideküçültmeameliyatı #Obezitecerrahisisonrası #Obezitecerrahisisonrasıyaraiyileşmesi #bağışıklık #Tüpmideameliyatı #Antioksidan #MideküçültmesonrasıElmaSuyu #Elmasuyu #Mideküçültmeameliyatısonrasısindirim #obezitecerrahisisonrası

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square