Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaç Kilo Verilir?


mide küçültme ameliyatı sonrası değişim

Diyet, egzersiz ve mide balonuna rağmen istenilen kilolara ulaşılamadıysa, obezite cerrahisi gündeme gelebiliyor. Sizin içine en uygun seçenek için; diyetisyeniniz, dahiliye doktorunuz ve obezite cerrahınızla birlikte karar vermeniz daha doğruolacaktır. Kimler mide küçültme/ tüp mide ameliyatı olabilir diye sonralar için, obezite cerrahisi endikasyonlarını sayılabiliriz.

Obezite Cerrahisi Endikasyonları:

Vücut kitle indeksinin ≥ 40 olması, yada ideal kilodan 45 kilo ve daha fazlasının olması.

Vücut kitle indeksinin ≥ 35 olması ve ek olarak obezitenin yol açtığı şeker hastalığı, yüksek tansiyon, uyku apnesi,karaciğer yağlanması, kireçlenme, kolesterol yüksekliği, sindirim sistemi problemleri ve kalp hastalıkları gibi diğer hastalıkların bulunması.

Zayıflama yöntemlerinin belirli bir müddet uygulanmasına rağmen sağlıklı bir şekilde kilo verilememiş olması.

Son yıllarda tüp mide/mide küçültme ameliyatı olanlar ve sonuçlar göz önünde bulundurularak şeker ve tansiyon hastalığı gibi süregen hastalıkların var olduğu durumlarda vücut kitle indeksi 30- 35 olalanlara da obezite cerrahisi önerilmeye başlanmıştır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kaç Kilo Verilir?

Obezite cerrahisi ile fazla olan yağ dokusundan kilo verilmesini hedeflemekteyiz. Mide küçültme/ tüp mide ameliyatlarında falza olan yağ dokusundan yaklaşık %70, mide baypasında ise yaklaşık %80 oranında kilo verilmektedir. Böylelikle Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı, mide baypası/şeker hastalığı ameliyatları gibi ameliyatlarda toplam verilen kilo kişinin başlangıç kilosuna bağlıdır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Kilo Alımı

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatlarından sonra hızlı kilo verme dönemi yaklaşık 6 ay sürer. 6 ay sonrasında açlık hormonu ve dolaylı olarak açlık hissi geri gelmeye başlar. Bu dönemde mide küçültme ameliyatı sonrası geri kilo alımı görülebilmektedir. İşte bu yüzden obezite cerrahisi sonrası uzun dönem bariatrik diyetisyen kontrolü gereklidir. Yapılan çalışmalar uzun süre diyetisyen kontrolünün ve diyetisyen ile sık görüşülmesinin tüp mide/mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımını belirgin ölçüde azalttığını göstermiştir.

Mide küçültme ameliyatı sonrasında beslenmede yapılan yanlış yeme alışkanlıklarını değiştirmeye çalışıyoruz. Bu süreçte proteinler beslenmede öncelikli olmalı, ikinci olarak sebze son olarakta nişastalı besinler tüketmenizi öneriririz.

Mide küçültme ameliyatı sonrası yediğiniz porsiyonlar küçülecektir fakat, kalorisi zengin (tatlı, yağlı) gıdalar sizlerin tüp mide/mide küçültme ameliyatı sonrası kilo almanıza sebep olabilir.

Sağlıklı beslenmeyi obezite ameliyatı sonrası bir alışkanlık haline getirmek tekrar kilo alınmaması için önemlidir. Tüp mide/ mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme ve diyete uyumu sizin uzun süre ince ve zinde kalmanıza yardımcı olacaktır. İşte bu yüzden obezite cerrahisi ekibinizde; obezite cerrahı kadar, bariatrik diyetisyen, obezite cerrahisi sonrası psiklojik destek sağlayacak psikolog bulunması ve sizlerin bu ekiple sık sık görüşmeniz, mide küçültme ameliyatı sonrası tekrar kilo almamanız için çok önemlidir.

Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#diyet #midebalonu #obezitecerrahisi #diyetisyeniniz #mideküçültme #tüpmideameliyatı #obezitecerrahisiendikasyonlarını #Vücutkitleindeksinin #obezite #Zayıflamayöntemleri #mideküçültmeameliyatıolanlar #kilover #midebaypası #şekerhastalığıameliyatı #mideküçültmeameliyatısonrasıkiloalımı #bariatrikdiyetisyen #obeziteameliyatı #obezitecerrahisiekibi #obezitecerrahı #obezitecerrahisisonrasıpsikolojikdestek #psikolog

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square