Mide Botoksu mu Mide Balonu mu?


Mide balonu mide botoksundan üstün mü?

Mide Botoksu Nedir?

Zayıflama isteği ve çabaları arttıkça gündeme farklı ve sansasyonel zayıflama yöntemleri gelmeye devam ediyor. Önümüzdeki günlerde daha da sık duyacağımız mide botoksu uygulaması, dünyada obezite cerrahisi camiasını ikiye ayırmış durumda. Uzun yıllardır bilimsel olarak obezite cerrahisine gönül verenler, güncel yayınları takip edenler ve kongrelere katılanlar mide botoksuna şüpheyle yaklaşmakta.

Daha önce de belirttiğimiz gibi gerek ilaçla, gerekse cerrahi bir tedavi yönteminin yeterliliğini belirleyen kuruluşlar mevcut. Food and Drug Administration (FDA) bunlardan biri. Amerika menşeili bu kurum, dünya çapında bir otoritedir. Mide botoksu uygulamasını FDA onaylamıyor. Yani kısaca Amerikalılara yaptırılmasını istemiyor.

Mide botoksu hakkında çeşitli şüpheler mevcut. Mide botoksu yaptıranların 10 yıllık sonuçları mevcut değil. Mide botoksunun hayvan deneylerinde kısa süreli başarılı olduğu görüldü, fakat uzun dönemde etkisiz kaldığı gösterildi. Mide botoksu yaptıranlar üzerine yapılan yayınlarda en uzun takipler 4 ay kadar sürüyor. Yani mide 4 aydan sonra kilo verdirme oranı şüpheli. Şeker hastalarında mide botoksu uygulamasının tehlikeli olduğuna dair yayınlar çıkmaya başladı. Etkilerin devam etmesi için tekrar tekrar uygulama yapılması gerekiyor, bu da mide botoksunun fiyatını artırıyor.

Çoğu bilimsel yayın mide botoksuna sonuçları şüpheli ve deneysel bir yöntem olarak bakmakta. Uzun dönem sonuçlarının görmeden erken hükümlü olmak istemem fakat, birkaç yıl içerisinde hastalarımıza uygulanması taraftarı değilim.

Mide Balonu Nedir?

Mide balonu uygulaması da mide botoksu gibi endoskopik olarak yapılmakta. Mide balonu taktıranların yaptığı, mide balonu yorumlarında ilk günlerde midede hazımsızlık benzeri şikayetlerle sıkça karşılaşıyoruz. Bu geçici bir süreç olsa da hastalar için can sıkıcı olabiliyor. 10 yıl kadar öncesinin mide balonlarında, mide balonu riskleri olarak mide balonunun delinmesi ve barsaklara düşmesinden söz edilmekteydi. Mide balonu hakkındaki güncel yayınlarda ve tıbbi pratikte yeni teknoloji mide balonları sayesinde bunlara pek rastlanmıyor.

Mide balonu fiyatını belirleyen birkaç etken mevcut. Midede 12 ay kalan balonlar (Ayarlanabilir mide balonu) daha pahalı. Mide balonu uygulamasının yapıldığı hastanenin ve mide balonu takan doktorun da maliyetleri değişmekte.

Mide balonunun avantajı; midede kaldığı sürece diyet uyumunu kolaylaştırarak kilo vermeyi hızlandırmakta. Mide balonu ile zayıflayanların sonuçları, mide botoksu ile zayıflayanlar ile karşılaştırıldığında kilo verme miktarının daha fazla ve daha kalıcı olduğu hakkında yayınlar mevcut.

Daha önce de bahsettiğimiz gibi FDA mide balonunu onaylıyor. Mide balonu ile zayıflama yaklaşık 30 yıldır Amerika’ da güvenle uygulanmakta.

Mide botoksu mu? Mide balonu mu? Sorusunun cevabı; uzunca bir süre mide balonu lehine kalacak gibi görünüyor.

Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

#midebotoksu #midebotoksunedir #zayıflama #zayıflamayöntemleri #obezitecerrahisi #FDA #midebotoksuyaptıranlar #midebotoksununfiyatı #midebalonunedir #midebalonuuygulaması #midebalonu #midebalonutaktıranlar #midebalonuyorum #midebalonuriskleri #midebalonunundelinmesi #midebalonufiyatı #ayarlanabilirmidebalonu #midebalonutakandoktor #midebotoksuilezayıflayanlar

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square