Mide Botoksu Nedir?

Mide botoksu ile zayıflayama etkili mi?

Zayıflama çabaları bahar aylarında artsa da, kış aylarında kilo veremiyorum diyenler çoğalıyor. Bu doğal bir gidişat. Kışın tüm canlılar vücutlarında yağ depolaya meyillidir. Kilo veremiyorum diyenler çoğaldıkça diyet alternatifi arayışlar çoğalmakta. Mide botoksu da bu alternatifler arasında oldukça gündemde.

Botoks (Botilinum toksin) sinirsel uyarıyı bloke ederek, kas hücrelerinin kasılmasını engellemekte, bir nevi felç etmektedir. Bu geçici felç durumu, estetik ve güzellik amaçlı olarak uzun yıllardır yaygınca kullanılmaktadır. Uzun yıllardır kısmını vurgulamak istiyorum.

Peki ama son günlerde bu kadar popüler olan mide botoksu nedir?

Mide botoksu uygulamasında, botoks endoskop yardımıyla mide kas tabakasına uygulanır ve geçici felç sağlanır. Böylelikle mide boşalım hızı yavaşlar ve öğünlerin arası uzar.

Mide botoksu uygulamasının kilo verdirdiği hayvan deneylerinde gösterildi. Bu denekler verilen kiloları uzun dönemde geri aldılar. İnsanlarda mide botoksu ve tuzlu su verilmesi arasında bir fark olmadığı gösterildi. Yapılan çalışmalarda mide botoksunun sonuçları kafa karıştırıcı olarak değerlendiriliyor ve uygulanacak kişilerin çok dikkatli seçilmesi gerektiği belirtiliyor (1). Yani mide botoksu ile zayıflayanlar verdikleri kiloları kısa sürede geri almaktalar. Çünkü mide botoksunun etkileri kısa süreli ve geçici. Bu yüzden bu mide botoksunun bir zayıflama yöntemi olarak kullanılması, deneysel olarak görülmekte (2). Mide botoksu ile zayıflamayı değerlendirmek üzere araştırmalar yapan uzmanlar, mide botoksu yaptıranları inceledi ve mide botoksunun uzun dönem etkilerini hayal kırıklığı olarak değerlendirdi. Aynı yayında mide botoksu yaptırılmasının obezite tedavisinde kalıcı bir çözüm olmadığı belirtilmekte (3).

Tedavi yöntemlerinin uzun süreli sonuçlarını değerlendirerek, faydalı yada kullanılabilir olup olmadığına karar veren çeşitli kurumlar mevcut. Food and Drug Administration (FDA), dünya çapında kabul gören bir Amerikan otoritesi. Gerek cerrahi, gerek girişimsel ve gerekse ilaçla tedavi yöntemleri konusunda söz sahibi bir kurum ve karar verici mercii.

Mide botoksu uygulamasının FDA onayı yok. Yani Amerikalılar vatandaşlarına uygulatmıyorlar.

Kilo veremiyorum diyenlerin arayışları devam ettikçe zayıflamak için çeşitli yöntemler mevcut olacaktır. Bir tedavi yönteminin yararlı olup olmadığını değerlendirme konusundan önemli olan, uygulanabilirliği konusunda dünya çapında kabul görmüş olması, hastaya zarar vermemesi ve etkili olmasıdır.

Mide botoksu uygulamasının zararları konusunda yayınlar çoğalmakta. 2016 yılında yapılan bir yayın şeker hastalarında mide botoksu uygulanmasının güvenli olamayabileceğini ortaya koydu. Mide botoksunun, mide boşalmasını geciktirdiği için, şeker hastalarında kan şekeri kontrolü güçleşmekte ve diyabetik ketoasidoza ( Vücutta şekerin enerji olarak kullanılamaması nedeniyle metabolizma dengesinin bozulması durumu) sebep olduğunu gösterdiler (4).

Bütün bu bilgiler ışığında biz kliniğimizde mide botoksu uygulamamaktayız. Hastalarımızdan mide botoksu nedir? Siz de yapar mısın diye soranlar çok oluyor. Biz hastalarımıza mide botoksu yaptırmamalarını öneriyoruz.

Üniversitede saygıdeğer bir Farmakoloji Hocamız’ın kulaklarımıza küpe olan bir sözü vardı. “Bir ilacı ilk kullanan yada son bırakan olmayın.” derdi. Bu tavsiye hem hekimler, hem de hastalar için geçerlidir.

Zinde, ince ve sağlıcakla kalın.

Kaynaklar

  1. “Intragastric injection of botulinum toxin for the treatment of obesity. Where are we?” D. Garcia-Compean and H. M. Garza,. World Journal of Gastroenterology, vol. 14, no. 12, pp. 1805–1809, 2008.

  1. Endoscopic Treatment of Obesity. Siergiejko.A, et al. Canadian Journal of Gastroenterology,Volume 25, Issue 11, Pages 627-633.

  1. Review Article An Update on Less Invasive and Endoscopic Techniques Mimicking the Effect of Bariatric Surgery. Verdam.J et al.Journal of Obesity Volume 2012, Article ID 597871.

  1. Case Report: Normoglycemic Diabetic Ketoacidosis Post Gastric Botulinum Toxin Injection for Weight Loss. Hammamy. R, et al. World Journal of Research and Review (WJRR) ISSN:2455-3956, Volume-3, Issue-4, October 2016 Pages 11-13

#zayıflama #kiloveremiyorum #midebotoksu #botoks #midebotoksuuygulaması

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square