Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler


Tüp mide küçültme sonrası beslenmeye dikkat

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk ay, hastaların oldukça hızlı kilo kaybının olduğu bir dönemdir. Obezitenin tedavisi amacıyla, mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrası küçültülen mide hacmi, azalmış açlık hissi ve daha küçük porsiyonları ile kilo verme süreci ilk aylarda daha kolaydır. Bu süreçte hastalar obezite cerrahisi sonrası (Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı, mide baypasları ve şeker hastalığı ameliyatları gibi) beslenme ilkelerine uyum sağladıkları sürece başarılı bir şekilde kilo vermek mümkündür.

Obezite cerrahisi sonrası bir yılda ideal kilolarına ulaşan hastaların artık yedikleri miktarlar biraz daha artmış, daha kolay tolere edebilir hale gelmiş ve açlık hissi geri gelmiştir. Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı sonrası ideal kilolarına ulaşan hastaların uzun dönem bu kiloları korumaları gerekmektedir. Çünkü mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımı, özellikle beslenme uyumu düşük hastalarda ve bariatrik diyetisyen takibinde olmayan hastalarda görülebilmektedir.Bu süreçte kişinin izlediği beslenme düzeni oldukça önemlidir. Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatının erken döneminde oluşan beslenme alışkanlığı ve yaşam tarzı değişikliği uzun dönem başarı sağlamada oldukça değerlidir.

Mide Küçültme/ Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Kilo Alanlar Nelere Dikkat Etmeli?

Mide küçültme ameliyatı sonrası önceliğin katı gıdalarda olmasının nedeni beslenme uzmanınız (Bariatrik Diyetisyen) tarafından obezite cerrahisi sonrası size aktarılır. Bunun asıl amacı kişinin obezite cerrahisi sonrası uyum dönemini kolaylaştırmaktır. Sıvı besinler midenizi çabuk terk ederler dolayısıyla daha çabuk açlık hissine kapılırsınız. Bu durum sizi daha fazla hacimde sıvı tüketmeye yöneltebilir. O nedenle, size önerilen dönemde yani tüp mide/ mide küçültme ameliyatı sonrası ilk 2 haftalık süreçte sıvı gıdalardan püre gıdalara geçiş yapılmalıdır. Eğer kişi önerilen dönemde katı besinlere geçiş yapmazsa, sıvı hacminin giderek arttığını ve açlık hissinin daha belirgin olduğunu aynı zamanda katı gıdaya geçişin daha da zorlaştığını fark edecektir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenmede Karbonhidrat İçeren Gıdalara Dikkat

Obezite cerrahisi sonrası her zaman öncelikli tercihiniz protein içeriği yüksek gıdalardır. Beslenme uzmanınızın size tüketmenizi önerdiği zamanda ve şekilde mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede karbonhidratları diyetinize ekleyebilirsiniz. Fakat karbonhidratları diyetinize dahil etme sürecinde dikkatli olmalısınız, obezite cerrahisi sonrası beslenmede erken dönemde başlanan karbonhidratlaro tolere etmeniz güç olabilir.

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenmede bazı kişiler kahvaltıda tam tahıllı gevrek veya kepekli tost, öğle yemeğinde kepekli makarna, akşam yemeğinde de bulgur pilavı tüketmektedir. Bu beslenme düzeni obezite cerrahisi sonrası doğru olmayan bir profildir. Her ne kadar tercih edilen karbonhidratlar kompleks karbonhidrat türevlerini içerse de kişinin günlük alması gereken protein miktarından geri kalmasına neden olacaktır. Bu nedenle tercih edilen karbonhidratların hepsi aynı gün olmamalıdır. Ayrıca unutulmamalıdır ki protein ağırlıklı ve düşük karbonhidratlı beslenmek kişileri daha uzun süre tok tutacaktır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenmede Protein Kaynaklarına Öncelik Verin

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede altın kurallardan biri de; önceliğin protein kaynaklarından yana olmasıdır. Günde en az almanız gereken protein miktarı 60-80 gramdır. Bu miktarları karşılayabilmeniz için doğru beslenme planını beslenme uzmanınız size anlatacaktır ancak mutlaka en az 3 ana öğününüzde proteinlere öncelik vermelisiniz. Mide küçültme ameliyatı sonrası protein tozu kullanımı erken dönemde kas kaybı yaşamamak adına tavsiye edilmektedir. Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası hangi protein tozunun ne kadar kullanılacağı ve başlanan protein tozunun ne kadar kullanılacağı beslenme uzmanınız tarafından sizlere anlatılacaktır.

Kilo vermek için protein shake içmeliyim algısı yanlış bir algıdır. Katı gıdaya geçilen dönemde tercihleriniz her zaman protein içeriği yüksek besinlerden yana olmadır.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenmede Ara Öğünler Çok Önemli

Obezite cerrahisi sonrası uzun süreli açlık önerilmez. Sağlıklı beslenmek adına hepimizin kan şekerini dengeli tutmak için sık sık ara öğün tüketmesini tavsiye ediyoruz. Son günlerde popüler olan sağlıklı beslenmede aralıklı açlık (Intermitant fasting) konusuna diğer blog yazımızda değineceğiz.

Mide küçülte ameliyatı sonrası uzun saatler aç kalıyorsanız ve ara öğün yapacaksanız pek çok sağlıklı seçeneğe sahipsiniz. Ancak uzun süreli açlıklar çoğunlukla sizi sağlıksız ve kolay ulaşılabilen seçimlere yönlendirebilir. Dikkatli olmalısınız bu nedenle ara acıkmalar için her zaman yanınızda proteinden zengin ürünlerin olmasını tavsiye ediyoruz (Süt,kefir,ayran,atıştırmalık peynirler vb.).

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Su İçimi

Tüp mide ameliyatı sonrası erken dönemde hastalar genellikle yeterli sıvı alımında zorlanabilmektedir. Bu tüp mide ameliyatının risklerinden erken dönemde en sık karşılaşını olan dehidratasyonu (Vücutta yeterli sıvı bulunmaması) karşımıza çıkartabiliyor. Ancak vücudun ihtiyacı olan sıvının karşılanması oldukça önemlidir. Yeterli miktarda sıvı vücuda alınamazsa baş ağrısı, baş dönmesi, halsizlik ve yorgunluk hissi gözlemlenebilmekte ve tüm bunlar yaşam kalitenizi en önemlisi sağlığınızı olumsuz etkilemektedir. Bu nedenle tüp mide ameliyatı sonrası su tüketimi en az 8-10 bardak olmalıdır.

#mideküçültmeameliyatısonrasıbeslenme #mideküçültmeameliyatısonrası #midehacmi #tüpmide #kiloverme #obezitecerrahisisonrasıbeslenme #midebaypası #şekerhastalığıameliyatı #idealkilo #mideküçültmeameliyatısonrasıkiloalımı #bariatrikdiyetisyen #TüpMideAmeliyatıSonrasıKiloAlanlar #beslenmeuzmanı #açlık #protein #proteintozu #Mideküçültmetüpmideameliyatısonrasıhangipr #proteintozununnekadar #proteinshake #sağlıklıbeslenme #aralıklıaçlık #intermittantfasting #araöğün #TüpMideAmeliyatıSonrasıSuİçimi #tüpmideameliyatıriskleri

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square