Obezite Cerrahisi Sonrası En Sık Yapılan Hatalar


Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme alışkanlıkları

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Her Gün Tartılmak

Mide küçültme ameliyatı sonrası ilk birkaç ay hızlı kilo kaybı meydana gelmektedir. Uzun yıllar yüksek kilolar ile mücadele eden kişiler, mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrasında her ay hızlı ve sürekli kilo kaybı bekleyebilirler. Ancak zaman zaman kilo kaybı duraksayabilir bunun nedeni hızlı kilo kaybı sonrası vücudun kendini korumaya almasıdır. Hatta bazı günler tartı kilo kaybı göstermeyebilir. Bunun pek çok nedeni olabilir; kabızlık, ödem, yemek sonrası tartılma vb. Bu nedenle her gün tartıya çıkmak doğru değildir. Gün içerisinde tüketilen besinler metabolize edildikten ve atıklar atıldıktan sonra tartılmak doğru olacaktır. Haftada bir ya da iki haftada bir kere tartılmayı tavsiye ediyoruz. Tartım sabah aç karına tuvalet sonrası mümkün oldukça en ince kıyafetler ile yapılmalıdır.

Hedefiniz Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Hızlı Kilo Vermek Değil, Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Geri Kilo Almamak Olmalı

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı sonrası hızlı kilo kaybı söz konusudur. Ancak her zaman için hedefiniz hızlı kilo vermek değil, mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımını engellemek olmalıdır. Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmeye dikkat ettiğiniz sürece tartı genelde eksiyi gösterir, zaman zaman duraksayabilir ancak hedeflediğiniz kiloya ulaşacaksınızdır. Tüp mide ameliyatı sonrası hızlı kilo vermek en başta sağlığınız için sakıncalıdır. Unutmayın hedeflediğiniz kilo kas kütlesinden değil yağdan gitmelidir. Bunun için mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme planı yaşam tarzınız haline gelmelidir. Sağlıklı beslendiğiniz, yeterli miktarda su tükettiğiniz, gerekli fiziksel aktivite veya sporu yaşamınıza dahil ettiğiniz bir düzen kurmalısınız. Obezite cerrahisi sonrası erken dönemde yaşam tarzı değişikliği yapan ve bunu alışkanlık haline getiren kişiler uzun dönemde daha başarılı olmaktadır ve mide küçültme ameliyatı sonrası kilo alımı engellenebilmektedir.

Kendinizi Mide Küçültme Ameliyatı ile Kilo Verenler ile Kıyaslamak

Mide küçültme ameliyatı olanlar ister istemez kendilerini forum siteleri, destek grupları vb. pek çok topluluğun içinde bulabiliyorlar. Motivasyon amacıyla kurulan pek çok grup, doğru kullanılmadığında bazı hastaları demoralize edebiliyor. Özellikle sosyal medya bu konuda etik çerçeveler dahilinde kullanılmadığında bilgi kirliliğine neden olabiliyor. Kendinizi başka diğer mide küçültme ile kilo verenler ile kıyaslamayın, verdiğiniz kiloları yarıştırmayın. Herkesin yaşı, cinsiyeti, metabolizma hızı, uygulanan ameliyat türü, başlangıç kilosu farklıdır. En basitinden 150 kg ile ameliyata giren hastanın ilk bir ayda vereceği kilo farklı iken 110 kg ile ameliyata giren hastanın ilk bir ayda vereceği kilo farklıdır.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Protein Tozu İçerek Daha Hızlı Zayıflayabileceğini Düşünmek

Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası ilk bir ay özel bir beslenme planı uygulanmaktadır. İlk iki hafta sıvı besinlerin ağırlıklı olduğu bu beslenme planında ihtiyaç olan protein miktarından geri kalmamak adına tüp mide ameliyatı sonrası protein tozu desteği başlanmaktadır. İlk bir ayını tamamlayan hastalar diyetisyenleri ile görüşüp dengeli ve sağlıklı beslenme programına geçmektedir. Ancak bazı hastalar sadece sıvı tüketerek veya sadece protein tozu içerek hızlı kilo veriminin devam edeceği düşüncesi ile katı gıdaya geçmemektedir. Bu yanlış bir algıdır, tüp mide ameliyatı sonrası birinci aydan sonra yumuşak katı gıdaya başlanmalıdır. Uzun süre tokluk sağlayamayacağından dolayı ana öğünler çorba veya içeceklerle geçiştirilmemelidir.

Bariatrik Diyetisyeninizle Düzenli Görüşememek

Eşiniz, dostunuz, akrabanız, konu komşunuz kısacası herkesin verdiğiniz kilolar ve ne yemeniz konusunda mutlaka bir fikri vardır. Çoğu zaman bu geri dönüşler verdiğiniz kilolar nedeniyle olumlu olur. Ancak bazı yorumların ise canınızı sıkmasına izin vermeyin. “Sen az kilo verdin, falancanın kızı da bu ameliyatı oldu şu kadar zamanda şu kiloya geldi, ameliyat oldun sürekli birşeyler yiyorsun, sence de çok sık beslenmiyor musun, hala acıkman normal mi? acaba ameliyatında bir sorun mu var…” gibi sonu gelmeyen yorumlar sizin motivasyonunuzu düşürebilir. Bu konuda doğru bilgiye ulaşacağınız kaynak; doktor ve diyetisyeninizdir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenmenin ayrı bir bilgi birikimi ve tecrübe gerektirdiği unutulmamalıdır. Bu alanda bilgi sahibi olanlar diyetisyenler; bariatrik diyetisyen olarak anılmaktadır.

#Obezitecerrahisisonrası #Mideküçültmeameliyatı #Tüpmideameliyatısonrası #kilokaybı #mideküçültmeameliyatısonrasıkilo #Tüpmideameliyatısonraskilo #tüpmidesonrasıbeslenme #mideküçültmeameliyatıilekiloverenler #mideküçültmeameliyatıolanlar #Tüpmideameliyatısonrasıproteintozu #proteintozu #bariatrikdiyetisyen

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square