Mide Küçültme Sonrası Beslenmede Dikkat Edilmesi Gerekenler


Mide küçültme ameliyatı sonrası

Hayatınızda dönüm noktası diyebileceğiniz bir karar aldınız ve obezite cerrahisine karar verdiniz. Mide küçültme ameliyatınız başarılı bir şekilde gerçekleşti. Mide küçültme ameliyatı sonrası erken dönemi beslenme kılavuzuna uyarak bitirdiniz. Berrak sıvı gıdalar, koyu kıvamlı sıvılar, püre dönemi, yumuşak katı dönem derken yaklaşık bir ayı çok başarılı bir şekilde tamamladınız.

5. Hafta itibariyle genelde hastalarımızla normal dengeli diyet dönemine geçiş yaparız ve tüp mide ameliyatı sonrası (Mide küçültme ameliyatı sonrası) uzun dönem beslenme serüveni başlar. İlk bir ay dikkat ettiğimiz tüm kurallar bu dönemde de geçerlidir. Örneğin katı sıvı ayrımı yapmak, gazlı içecek tüketmemek, acılı baharatlı gıdalar tüketmemek gibi kurallarımız hala geçerlidir. Tüm bunların yanında rutin beslenmenizde dikkat etmeniz gereken birkaç nokta hala geçerliliğini korumaktadır. Oldukça yavaş yemek yemeniz gerekmektedir, yemek yeme süreniz en az 20-25 dakikaları bulmalıdır. Herhangi bir sorunla karşılaşmamanız için iyi çiğnemek, yavaş yemek ve rahat tolere edebileceğiniz besinleri tüketmek gerekmektedir. Unutmayın, erken doygunluk hissini anlayabilmeniz için yavaş yemek yemek çok önemlidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası yeni başlanan besinlere karşı tolerasyonu kolaylaştırmak için iyi çiğnemek gerekmektedir. Örneğin büyük parça kırmızı etleri ameliyat sonrası erken dönemde tolere etmek çok kolay değildir. Bu nedenle besinleri iyi çiğnemeli ve beslenme uzmanınızdan yardım alarak yeni gıdalara başlamalısınız.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Protein Desteği

Sağlıklı ve uzun ömürlü olan dengeli beslenme şekline erken dönemde adapte olmanız uzun vadede başarılı olmanızı sağlayacaktır. Obezite cerrahisi sonrası uzun dönem beslenme planının temel noktası protein ağırlıklı bir tabaktır. Proteinler, vücudun kendini onarabilmesi ve sağlıklı olma halini devam ettirebilmesi için birer yapı taşlarıdır. Tüp mide ameliyatı sonrası günlük 60-80 gram proteine ihtiyacınız vardır. Bu protein ihtiyacını karşılamak için de ara öğünler dahil olmak üzere tükettiğiniz besinler proteinden zengin olmalı ve sık sık beslenmeniz gerekmektedir. Gün içerisinde 3 ana öğüne ek 2-3 ara öğün yapabilirsiniz. Hacmi küçük kalorisi yüksek gıdalar, mide küçültme ameliyatı ( Tüp mide ameliyatı) sonrası önermediğimiz yiyeceklerdir. Örneğin şeker, şekerli gıdalar, hamur işleri, tatlılar vb. Atıştırma alışkanlığınız varsa bu tercihi sağlıklı yiyeceklerden yana yapmalısınız. Unutmayın, basit karbonhidrat tüketimi kan şekerinde oynamalara neden olarak sizi hızlı acıktırır ve bir tür kısır döngüye girmenize neden olur. Tüp mide ameliyatı sonrası ideal ara öğün seçenekleri proteinden zengin besinlerden yana olmalıdır. Örneğin süt, proteinli süt, ayran, kefir, yoğurt, proteinli yoğurt, quark peyniri, badem, fındık, ceviz veya meyve güzel birer ara öğün seçenekleridir.

Tüp Mide Ameliyatı Sonrası Sarkmalar

Obezite cerrahisi sonrası uzun dönem başarıyı desteklemenin bir diğer yolu spor ve egzersiz yapmaktır. Tüp mide ameliyatı sonrası hızlı kilo kaybı, bazı kişilerde tüp mide ameliyatı sonrası sarkmalara ve vücut postür bozukluklarına neden olabilir. Ancak bu hızlı kilo kaybı spor ve egzersiz ile desteklendiği zaman kas oranı artışına bağlı olarak vücutta sağlıklı bir postür elde etmeyi ve sıkılaşmayı sağlamaktadır. Mide küçültme ameliyatı sonrası spor ve yaşam tarzına yerleşmiş sağlıklı beslenme planı, mide küçültme ameliyatı sonrası uzun dönemde iyi kilo vermenize ve verdiğiniz bu kiloyu korumanıza yardımcı olacaktır.

Dyt. Hatice Gürgen

#mideküçültmesonrası #obezitecerrahisi #tüpmideameliyatısonras #erkendoygunluk #Obezitecerrahisisonrası #dengelibeslenme #Proteinler #tüpmideameliyatısonrasısarkmalara #Mideküçültmeameliyatısonrasıspor

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square