Obezite Cerrahisi Nedir?


Mide küçültme/tüp mide ameliyatı sonrası beslenme

Obezite cerrahisi Avrupa'da daha yaygın olarak kullanılan bir terim iken, bariatrik cerrahi Amerika'da daha yaygın kabul görmüş bir terimdir. Yani obezite cerrahisi ve bariatrik cerrahi, ameliyatla zayıflamayı ifade eden terimlerdir. Obezite cerrahisi yöntemleri hastaların; iştahını azaltarak, daha az yiyerek doygunluğa ulaşmalarını sağlayarak yada tüketilen gıdaların emilimini azaltarak ve doğal olarak daha az kalori almalarını sağlayarak kilo vermelerini sağlar.

Fazla kiloların beslenmeye bağlı nedenleri nelerdir?

Obezite cerrahisi öncesi beslenme ile ilgili ve metabolik sorunların nedenleri; cilt altı yağ dokusu fazlalığı, leptin ve diğer iştah düzenleyici hormonlar, tek yönlü beslenme, hareketsiz yaşam, fiziksel aktivite ve D vitamini yetersizliğidir. Obezite cerrahisini takiben çoğu beslenme yetersizliklerinin sebebi bir çok etkene bağlıdır.

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede izlenen yöntemler

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların bazı yiyecekleri tolere etmesi daha güçtür. Bunlar genellikle kuru, yapışkan ve lifli yiyecekler, sert sığır eti gibi kırmızı etler, ekmek, hamurlu yapıdaki nişastalı yiyecekler ve çiğ sebzelerdir. Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı sonrası yeni, küçük midenin bu gıdalara yavaş yavaş alıştırılması gerekir.Bu durumda hastaların zor tolere edilen yiyeceklerden kısa bir süre uzaklaşmaları tavsiye edilir. Sonra zor tolere edilen yiyecekler diyete tekrar eklenir ve yiyeceğin tolere edilip edilemeyeceğine bakılır. Yapılan çalışmalarda, zaman ilerledikçe besin toleransının arttığı görülmüştür.

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı gibi obezite cerrahisi prosedürlerinden sonra, beslenmenin iki amacı vardır; ameliyat sonrası doku iyileşmesinin ve hızı kilo kaybı sırasında yağsız kas kitlesinin korunmasının desteklenmesi için, enerji ve besin öğelerinin yeterli miktarda sağlanmasıdır.

Bariatrik cerrahi/ Obezite cerrahisi sonrası dönemde, hastaların yeme davranışlarının anlaşılması ve genel sağlığa nasıl katkıda bulunduğu önemlidir. Yapılan bir çalışmada, ameliyatla zayıflama sonrası ilk yılda hastaların %94’ünün ameliyat öncesiyle benzer yeme davranışlarına devam ettiği, ancak bunun birinci yıldan sonra olumlu yönde iyileştiği görülmüştür.

Obezite cerrahisi öncesi ve sonrası nütrisyonel ve metabolik sorunların çözümü; hastaların obezite cerrahisi öncesi ve sonrası beslenme durumlarının değerlendirmesi, iyi bir diyet programı ile beslenme desteği, hastalara önerilen diyetlerin içeriği, bir çok farklı branştan oluşan obezite cerrahisi ekibinin bir arada çalışmasını gerektirmektedir. Mide küçültme ameliyatının uzun süreli ve başarılı sonuç vermesi, hastanın ömür boyu beslenme ve yaşam tarzı değişikliklerine bağlıdır.

#ObeziteCerrahisi #bariatrikcerrahi #ameliyatlazayıflamayı #iştahınıazaltarak #Fazlakiloların #metaboliksorunların #leptin #iştahdüzenleyicihormonlar #Mideküçültmeameliyatısonrası #Tüpmideameliyatısonrası #hızıkilokayb #ameliyatlazayıflama #obezitecerrahisiekibinin

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square