Mide Küçültme Ameliyatı Beslenmede Yeni Besinlere Geçiş Dönemi

Mide küçültme ameliyatı sonrası beslenme

Mide küçültme/ Tüp mide ameliyatı sonrası beslenmenin temel iki amacı vardır; obezite cerrahisi sonrası doku iyileşmesine yardımcı olmak ve yağsız kas kitlesinin korunup yağ dokusundan kilo vermektir.

Mide küçültme/ tüp mide ameliyatı sonrası yiyecek ve içecekler, reflü ve dumping sendromu oluşturmayacak şekilde tüketilmelidir. Tüp mide/ Mide küçültme ameliyatı sonrası hastalar, çok aşamalı geçişli diyet listesi uygularlar. Şeker, şekerli yiyecek ve içecekler, konsantre tatlılar, meyve suları, fazla miktarda doymuş yağ, yağda kızartılmış yiyeceklerden sakınılmalıdır. Tüp mide/ Mide küçültme ameliyatı sonrası erken dönemde; ekmek, makarna, pirinç gibi tahıl grubu ve sert-kuru etlerin tüketiminden sakınılması veya sınırlandırılması önerilir. Yağlı tohumlar, patlamış mısır ve diğer lifli gıdaların başlangıç süresi de beslenme uzmanınız tarafından belirlenmelidir. Kafein, alkol ve karbonatlı içeceklerin tüketiminden sakınılması veya sınırlı tüketimine izin verilmesi önerilir.

Araştırmalar Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Beslenme için Neler Söylüyor?

Mide küçültme ameliyatı sonrası besinlerin toleransında sorunlar ve davranış değişikliği görülmektedir. Mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların %94’ünün solunum kapasitelerinin arttığı, fiziksel aktivitelerinin arttığı, daha hareketli oldukları ve uyku durumlarının düzeldiği, komorbiditelerle ilgili semptomların azaldığı bildirilmiştir. Diyet ile ilgili olarak; mide küçültme ameliyatının ilk yılında, hastaların %48’inde beslenme alışkanlıklarını değiştirmede zorluklar yaşadıkları belirtilmiştir. Ancak, sekizinci yılın sonunda bu zorlukların; %42 (ilk yıl %48 olan zorlukların neredeyse tamamının ortadan kalktığı görülmektedir) oranında iyileştiği, az yemenin daha kolay hale geldiği, yeme sıklıklarını daha iyi kontrol edebildikleri, tokluğun daha iyi oluştuğu, beslenme kalitelerinin arttığı ve tatlı tüketimlerinin azaldığı bildirilmiştir.

Mide Küçültme Ameliyatı Sonrası Psikoloji

Bu hastaların psikososyal ve beden algılarında: %46’sının ameliyatın ilk yılında zorluklar yaşadıklarını, bu sorunların sekizinci yılın sonunda %69 oranında iyileştiği, kendilerini yeniden doğmuş gibi hissettikleri, kendine güven, benlik saygısında artış yaşadıkları ve mide küçültme ameliyatı sonrası psikolojik olumlu değişiklikler ile beden algılarının iyileştiği bildirilmiştir.

Sonuçta obezite cerrahisi, morbid obez hastalar için kilo kaybını sağlamada ve kilo kontrolünün sürdürülmesinde en etkili araçtır. Ancak, obezite cerrahisi morbid obezitenin tedavisinde tek başına kesin bir çözüm değildir. Mide küçültme ameliyatı sonrasındaki süreçte ASMBS (American Society for Metabolic and Bariatric Surgery) ’nin rehberine baktığımızda, obezite cerrahisi sonrası hastaların ameliyattan sonra beş yıl süre ile takip edilmesinin önerildiğini görmekteyiz. Obezite cerrahı, diyetisyen ve psikolog bulunan bir ekip tarafından yapılan dikkatli bir tarama ve izlem, sonuçların iyileştirilmesine ve uygun hasta seçimine yardımcı olacaktır. Bu hastaların, tekrar ağırlık kazanımını önlemek için fiziksel aktivitelerini artırmaya ve gerektiğinde beslenmeye bağlı yetersizliklerin önlenmesi için vitamin ve mineral desteklerini tüketmeye teşvik edilmelidir. Beslenme durumunun sık izlenmesi ve gerektiği şekilde ek besin ve besin ögesi destekleri, ciddi klinik yetersizlikleri önlemede yardımcı olacaktır.

#mideküçültmesonrası #tüpmideameliyatısonrasıbeslenme #obezitecerrahisisonrası #kiloverme #mideküçültmeameliyatısonasıpsikoloji #morbidobez #ASMBS

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square