Obezite Cerrahisi Sonrası Besin Piramidi

Obezite cerrahisi sonrası beslenmenin mide küçültme (Tüp mide) ameliyatımide baypaslarından Zayıflama ameliyatlarının her iki grubunda da obezite cerrahisi sonrası beslenme için bariatrik besin sonra farklılıkları olsa da genel olarak benzerlikler içerir. piramidi”nde oluşturulmuştur. Dengeli, düşük kalorili ve yüksek proteinli öğünler hazırlamak için hangi besinleri ne miktarlarda tercih etmeniz gerektiği belirtilmiştir. ve uzun dönem beslenme önerilerinin kolay ve anlaşılır olması için “

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede Birinci Piramit Seviyesi:

Yüksek protein, az yağlı besin içeriğine sahiptir. Bu gruptaki besinler günlük alım için temel gıda seçenekleri olarak tavsiye edilmektedir. Bu besin grubu; yağsız et, balık, az yağlı süt ürünleri, baklagiller gibi biyoyararalılığı yüksek protein kaynaklarından oluşur. Hastanın tolerasyonuna bağlı olarak bu kaynaklar günde 4-6 porsiyon şeklinde tüketimi önerilir. Bu gruptaki besinleri tolere edemeyen veya yeterli miktarda tüketemeyen hastalar ise takviyeler kullanmalıdır.

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede İkinci Piramit Seviyesi:

Bu gruptaki besinler yüksek lifli, düşük kalorili yiyeceklerden oluşmaktadır. Ameliyattan sonraki ilk yıl meyve ve sebze tüketimi kontrol altına alınmalıdır çünkü bu besinler mide hacminde yer kaplayarak doygunluğun artmasını sağlar. Bu da hastanın protein kaynağı besin(Et, balık, baklagiller, vs.) alımının azalmasına neden olabilir. Bununla birlikte uzun vadede meyve, sebze ve baklagiller, hastalar için önerilen iyi seçeneklerdir. USDA sağlık önerileri; uzun süreli takiplerde birçok hasta günde iki porsiyon meyve ve iki-üç porsiyon sebze tüketildiğini bildirmiştir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede Üçüncü Piramit Seviyesi:

Literatürde yayınlanan raporlara göre yeterli protein ve kalori alımını sürdürmek için, tam tahıl ve tahılların günde iki porsiyon tüketilmesi tavsiye edilir. Bu enerji kaynakları için öneriler hastanın toleransına bağlı olarak önerilmelidir.

Obezite cerrahisi sonrası beslenmede Dördüncü ve Son Piramit Seviyesi:

Şeker ve şekerli besinler, hamur işleri, kekler (Doymuş ve trans yağ içeriği yüksek) gibi diğer yüksek şeker içeren içecekler, zararlı yan etkilerine ek olarak yüksek kalorili besinler oldukları için diyette kontrol altına alınmalıdır. Yağlı etler ve ilave yağ takviyeleri (Tereyağı veya krema gibi) kullanılmamalıdır. Yüksek kalorili yiyecekler ve içecekler kilo kaybını sınırlayabilir.

Böylece mide küçülte (Tüp mide) ameliyatı ve mide baypasları sonrası beslenmede bu kuralları takip ederek uzun dönemde verilen kiloları koruyarak, mide küçültme sonrası geri kilo alımının önüne geçebilirsiniz.

Kaynak: Moizé VL, Pi-Sunyer X, Mochari H, Vidal J. (2010) Nutritional Pyramid For Post-gastric Bypass Patients. Obes Surg;2:1133-1141.

#Obezitecerrahisisonrasıbeslenme #bariatrikbesin #mideküçültme #tüpmideameliyatı #midebaypasları #zayıflamaameliyatı #yüksekprotein #düşükkalorili #sonrasıbeslenme #mideküçültmesonrasıgerikiloalımının

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square