Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Besin Öğeleri


Tüp mide ameliyatı sonrası beslenme

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Proteinler

Mide küçültme ameliyatı sonrası hastaların diyetindeki protein miktarını, ideal vücut ağırlığının 1 kilogramı başına 1-1,5 g olacak şekilde ortalama günde 60-80 g olarak belirtmiştir. Obezite cerrahisinde uygulanan ameliyat tekniğine bağlı olarak kişinin ihtiyacı olan protein miktarı değişebilmektedir. BPD veya BPD/DS sonrası hastalarda protein ihtiyacı %30 daha fazladır ve ortalama olarak 90-120 g/gün protein alımı önerilir. Gece boyunca aç kalmanın katabolik duruma neden olduğu düşünülerek iştah ve günlük yiyecek alımını düzenlemek için hastaların kahvaltıya proteinle başlanması önerilmiştir. Lösinin uygun şekilde vücuda alınması protein sentezini uyararak, iskelet kası proteinlerinin bozulmasını önlemede önemli rol oynar. Bu amino asidin en iyi kaynağı peynir altı suyu, kazein, yumurta akı, izole soya proteinidir. erken ve uzun dönemde, hastaların yeterli protein alımının ve optimal hidrasyonunun (Minimum 1500 mL/gün) sağlaması son derece önemlidir.

Proteinler, hızlı kilo kaybı sürecinde yağsız vücut kitlesinin korunması için çok önemlidir. Obezite cerrahisi hastaları, bazı protein kaynaklarını tolere edemeyip kusma nedeniyle tüketmekten kaçınabilmektedir. Bu durum protein-enerji malnütrisyonu için risk oluşturabilmektedir. Kuru, sert kırmızı et veya kümes hayvanları gibi protein kaynakları tolere edilmesi daha güç olan besinlerdir. Proteinden zengin kaynakların toleransı, bariatrik cerrahi sonrası 1 yılda iyileşme eğilimindedir. Obezite cerrahisi geçiren hastalar yeterli protein alamadığı takdirde ek besin takviyeleri önerilir; yüksek proteinli besinlerle (peynir altı suyu proteini izolatları), çinko kaynakları (süt ve süt ürünleri, tam tahıllı ürünler, bakliyat), B6 vitamini (buğday tohumu, bakliyat, fındık, maya) ve pantotenik asit (tam tahıllı ürünler, buğday kepeği, bakliyat) ile zenginleştirilmelidir. Mide küçültme ameliyatı sonrası doğru protein takviyesinin bulunması, tolere edilebilen proteini kaynağının seçilmesi ve bir öğün sırasında ilk olarak proteinin tüketilmesi protein alım hedefine ulaşmada önemli stratejilerdir.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede Karbonhidratlar

Amerikan Klinik Endokrinologlar Derneği, Obezite Derneği ve Amerikan Metabolik ve Bariatrik Cerrahi Derneği tarafından yayınlanan bariatrik hastanın beslenme desteği için son kılavuzlarda mide küçültme ameliyatı sonrası diyette karbonhidrat alımının oranına dair spesifik bir öneride bulunulmamıştır. Bu nedenle, obezite cerrahisi geçiren hastaların karbonhidrat alımı diyet referans alımını (DRI) karşılaması istenmiştir. Çünkü 130 g/gün karbonhidrat alımı, merkezi sinir sistemini okside ederek bir yakıt olarak yeterli glikoz sağlar. Gerekli DRI karşılamak için önerilen besinler; tam tahıllar gibi kompleks karbonhidratlar, baklagiller, az yağlı süt ürünleri ve meyveler gibi lifli kaynaklardır. Ameliyattan sonra öncelikli olarak protein alımına vurgu yapılmasına rağmen amaç; yağsız protein, meyveler, sebzeler ve tam tahıllar dahil olmak üzere sağlıklı beslenme ilkelerini takip etmek olmalıdır. Genel olarak günlük kalori ihtiyacı boy, kilo, yaş ve aktivite faktörlerine dayanır. Mide küçültme ameliyatı sonrası şekerler, tatlılar ve basit karbonhidratlar damping sendromuna neden olduğu için tüketiminden kaçınılmalıdır. Son olarak, ekmek, pirinç, makarna ve hamur dokulu nişastalar gibi bazı karbonhidratlar, hastanın obezite cerrahisi sonrası zor tolere edebileceği besinler arasındadır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenmede ​Yağlar

Obezite cerrahisi sonrası hastalara az yağlı ve kısıtlı kalori içeren bir diyet önerilir. Kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak ve esansiyel yağ asitleri(EFA) gereksinimlerini karşılamak için hastalara doymamış yağları tüketmeleri tavsiye edilir. Mide küçültme ameliyatı sonrası diyette doymuş yağ alımı asgari düzeyde olmalıdır. Ameliyattan sonraki birincil amaç yeterli protein ve sıvı tüketmek olsa da, hastaların EFA gereksinimlerini karşılaması da gereklidir.

#ObeziteCerrahisiSonrasıBeslenme #Mideküçültmeameliyatısonrası #bariatrikcerrahisonrası #Obezitecerrahisi #yüksekproteinlibesinle #Mideküçültmeameliyatısonrası

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square