Çocuklarda Obezite Hızla Artıyor


Çocuklarda mide küçültme

Hangi Çocuklar Obez?

Dünya Sağlık Örgütü obeziteyi ‘vücutta sağlığı olumsuz etkileyecek biçimde anormal veya aşırı yağ birikmesi’ olarak tanımlamaktadır. Obezite tüm dünyada hızlı bir şekilde artarak günümüzde en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Sıklıkla erişkinlerde rastlanan obezite, çocuk ve adolesanları da etkileyerek hızla yayılmıştır. Obezitenin tanımlanmasında beden kütle indeksi kullanılır. Beden kütle indeksi 25’in üzerinde olan yetişkinler fazla kilolu, 30’un üzerinde olanlar obez olarak tanımlanmaktadır. Centers for Disease Control 2000 (CDC) çocukluk ve adolesan çağı için BKİ persantillerini esas alarak persantil çizelgesinin %85-95 persentil aralığını kilolu %95 persentilin üzerini ise obez olarak tanımlamaktadır.

Çocuklarda Obezite Hangi Sıklıkta Görülüyor?

Amerika Birleşik Devletlerinde Ulusal Beslenme ve Sağlık Araştırması (NHANES) sonuçlarına göre 2-19 yaş arasındaki çocuk ve adolesanlardaki obezite oranı % 16.9 (12.5 milyon), yenidoğan ve okul öncesi çocuklarda % 8.1 olarak belirlenmiştir. Ülkemiz için de çocukluk çağı obezitesi önemli bir sağlık sorunudur. Dünya Sağlık Örgütü, Türkiye’de 2015 yılında yapılan çalışmalara göre, 6-18 yaş arası bireylerin %8.2 sinin (erkek %9.1, kız %7.3) obez olduğunu bildirmiştir. Türkiye Okul Çağı Çocuklarında Büyümenin İzlenmesi Projesi araştırma raporu sonucuna göre; Türkiye genelindeki çocukların %6.5’inin obez, %14.3’unun fazla kilolu olduğu tespit edilmiştir. Çocukluk çağı obezitesinde görülen bu hızlı artış birçok psikolojik ve fizyolojik sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda obezite, yandaş hastalıklara ek olarak çocuk ve adolesanlarda güven kaybı, depresyon ve sosyal ortamlardan uzaklaşma gibi psiko-sosyal sorunlara da neden olabilmektedir. Obez çocuk ve adolesanların, yetişkinlikte de obez olma olasılıkları daha yüksektir.

Çocuklar Neden Obez Olur?

Çocukluk çağında obezitenin nedenleri; genetik eğilim, kültürel, çevresel ve davranışsal farklılıklar enerji alımı ile enerji harcaması arasındaki dengeyi bozarak obezitenin oluşumuna neden olmaktadır. Araştırmalar ailede bir kişiden daha fazla obez birey olmasının çocukta da obezite riskini arttırdığını göstermektedir. Yüksek kalorili besinler, büyük porsiyonlar, fast food, şekerli besinlerden oluşan beslenme alışkanlıkları ve hareketsiz yaşam obezite oluşumunda olumsuz birer faktördür. Çocuk beslenmesi üzerine yapılan tüm araştırmalar obezitenin, küçük yaşlarda edinilen yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklandığını göstermektedir.

Çocukluk çağı beslenmesinde öncelikli amaç; yeterli ve dengeli beslenmenin yanı sıra, zihinsel ve bedensel fonksiyonlar açısından, çocuğun duygusal ve sosyal hareketlerini de göz önünde bulundurarak çocukların iyi bir gelişim sağlamasıdır. Çocuklara, temel yiyecekler ve bunların besleyici değerleri dikkate alınarak beslenme uygulanması gerekmektedir. Çocuğun beslenme alışkanlıkları değerlendirilirken, hazır gıda tüketim sıklığı ve miktarı, şekerli ve gazlı içecekleri tüketme sıklığı, sebze meyve tüketme sıklığı, ana ve ara öğün sıklığı ve porsiyon büyüklükleri detaylı bir şekilde anamnez edilmelidir. Günümüzde yüksek kalorili gıdaların devamlı olarak alınması, aşırı beslenmeyle birlikte tek taraflı gıda tüketimi, yanlış beslenme alışkanlığı olarak çocuklarda eksojen obezite gelişimini tetiklemektedir.

Çocuklarda Obeziteyi Nasıl Engelleriz?

2010 yılında yapılan bir çalışmada, çocukluk çağı obezitesini önlemek ve tedavi etmek amacı ile bir program uygulanmıştır. Bu uygulamalar çocuklarda doymuş yağ alımının azaltılmasıyla yağdan alınan enerjinin kısıtlandığı, enerji yoğunluğu yüksek gıdaların yerine meyve ve sebze tüketimlerinin arttırıldığı ve bunun sonucunda okul dönemi çocuklarında günlük alınan enerjinin anlamlı derecede azaldığı ve fiziksel aktivitenin arttığı gözlemlenerek programın başarılı olduğu kanıtlanmıştır.

Obeziteyi önleyici stratejiler bebeklik döneminden itibaren uygulanmaya başlanmalıdır, annelerin en az 6 ay emzirmeleri teşvik edilmelidir. Çünkü anne sütü alan bebeklerde çocukluk döneminde obezitenin görülme sıklığı düşüktür. Çocukların her yıl boy ve ağırlığı ölçülerek, beden kütle indeksi hesaplanmalı, beslenme ve fizik aktivite durumları bir uzman tarafından değerlendirilmelidir. Çocuklar okullarda sağlıklı besinlere ulaşılabilmeli ve günlük fiziksel aktivitelerini yerine getirebilmelidir. Obez çocuklarda diyet tedavisinin temel hedefi, günlük enerji alımı, karbonhidrat ve yağ tüketiminin dengelenmesi, yeme alışkanlığının düzenlenmesi ve çocuğun yeterli, dengeli ve sağlıklı beslenmesinin sağlanmasıdır.

Çocukluk çağı obezitesinin tedavisinde; doktor, diyetisyen, çocuk gelişim uzmanı, hemşire ve psikoloğu içeren multidisipliner ekip çok önemlidir.

#ÇocuklardaObezite #Obezite #bedenkütleindeksi #çocuklukçağıobezitesi #Obezçocuk #Çocukbeslenmesi #Obeziteyiönleyici

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square