Detox Yogası/ Yoga WashYoga dinginlik, zindelik ve esneklik veren fiziksel bir aktivitedir. Biz Lotus Obezite Cerrahisi ekibi olarak uygun gördüğümüz hastalarımıza obezite cerrahisi sonrası yoga önermekteyiz. Yoga hem germe açma hareketleri ile obezite cerrahisi sonrası cildin yeniden sıkılaşmasına hem de dengin ruh haline katkıda bulunarak yeni hayatınıza uyum sağlamanıza yardımcı olmaktadır.

Yoga hareketlerinin ardışık etkisi (Sekanslar, sağlık adına olumlu değişikliklere sebep olmaktadır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak bu harekelerin etkisi son zamanlarda yoga detoksu anılmaya başlandı, çünkü bu hareketlerle vücutta biriken zararlı maddeler (Toksin) atılabilmektedir. İşte bu etkilerin ön planda olduğu yoga hareketleri (Asanalar) ön plana çıkartılarak Detoks yogası programları hazırlamak mümkün. Detoks yogası programları ile beyaz kan (Lenf), hormonal (Endokrin), ve sindirim sisteminde biriken toksinlerin atılmasına çalışılmakta. Belirli asanalar (Yoga hareketleri) vücudu bazı özel şekil ve formlar vererek, yer çekiminin de yardımıyla organ ve sistemlerdeki kan dolaşımını düzenleyip, dengenin yeniden sağlanmasına katkıda bulunur. Lenfatik akış da bu asanalar (Yoga hareketleri) ile düzenlenerek bu detoks etkisine katkı sağlar. Özellikle kas ve iskelet sistemi üzerine belirgin etkileri olan yoganın, sinir sistemi, mide ve barsaklarımızın hareketleri üzerinde de düzenleyici etkisi vardır. Mutluluk hormonlarımızın büyük bir kısmını barındıran barsaklarımızın ayrıca bağışıklık sistemiz üzerindeki etkilerini de değerlendirirsek Yoga wash ile hayat kalitemizin nasıl artacağını gözümüzde canlandırabiliriz.

Şimdi hangi yoga hareketleri (Asanalar) bize ne tür faydalar sağlıyor bunlara birlikte bir göz atalım; bağdaş kurarken yapılan nefes egzersizleri (Bhastrikasana= Bellows pose), Sırtüstü yatarken bacakların yana çevrilmesi (Supta Matsyendrasana= Supine twist), yüz üstü yatarken omuzlarımızla birlikte başımızın yukarıya kaldırılması ( Bhujangasana= Cobra pozu), mide ve barsak hareketlerinin düzenlenmesine katkıda bulunur.

Vücudumuzdaki bölge ve organlara basınç yaparak, kan dolaşımını artırıran asanalar (Yoga hareketleri) sonrası rahatlama duygusu eşlik eder. Kalça ve bacaklar üzerine etkili yoga hareketleri, kan ve lenf sıvılarının kan dolaşımımıza dönüşünü hızlandırararak detoks etkisi yapmaktadır.

Vücudun bazı özel noktalarındaki basıncın, burma hareketleri (twist) ile artıralarak organlardaki kan ve lenf akışının düzenlenmesi ve barsak hareketlerinin artması; Detoks yogasındaki egzersizlerin ortak özellikleridir.

Yoga yaparken uygulanan fiziksel hareketliliğin olduğu kadar, farkındalığın da detoks etkileri mevcuttur. Bu yüzden detoks yogasının önemli bir parçası da gevşeme ve rahatlamadır. Stres hormonu olarak da bilinen kortizol seviyeleri detoks yogası (Yoga wash) ile dengelenir ve vücudumuzdaki onarım faaliyetleri artar. Böylece stresin olumsuz etkileri detoks yogası ile azalır ve vücudun doğal dengesi yeniden kurulmaya çalışılır.

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square