mide küçültme ameliyatı sonrası ne zaman kahve içebilirim?Obezite cerrahisinden sonra çok sık gelen sorulardan bir tanesi de ; mide küçültme ameliyatı sonrası ne zaman kahve içebilirim? olmaktadır. Bunun cevabı; uygulamaya göre değişmekteyse de, genellikle mide küçültme ameliyatından sonra ilk ay kahve içilmemesini öneriyoruz.

Konu kahve ve obezite cerrahisine gelmişken kahvenin yağ yakıcı etikleri ve faydaları konusunda bilgiler gelmeye devam etsin. Aslında kahve sadece yağ yakımı üzerinde etkili değildir. Kahve içmek, daha enerjik olmanızı, fiziksel performansınızın artmasını sağlar. Uyanık kalmak için içtiğimiz kahvenin etkisinin en fazla görüldüğü zamanın, kahveyi içişimizden 4 ile 8 saat sonrası olduğunu biliyor muydunuz? Bu yüzden geç saatlerde çalışmak için yine geç saatlerde içilen kahve aslında uyku kalitenizi bozar.

Bunun yanı sıra günde bir fincan kahve içmek tip 2 diyabet, Alzheimer, Parkinson gibi hastalıklarından koruyabilir; karaciğerimizi korur; sizi daha mutlu ederek depresyonu önler. Kahve iyi bir antioksidandır. Böylelikle kalın barsak ve karaciğer kanserine karşı koruyucudur.

Güne kahveyle başlamak keyifli bir alışkanlık olabiliyor. Kahve içmek yukarıda saydığımız birçok faydayı beraberinde getiriyor ama kahvenin yağ yakıcı etkisi olduğunu biliyor muydunuz?

Kahve; kafein içerdiği için yağ yakımına yardımcıdır. Kafein, güçlü bir uyarıcı olup sinir sistemini uyarır. Uyarılan sinir sistemi “catecholamine” adlı madde salgılanmasını sağlar, bu sayede vücuttaki yağ hücrelerinin yakılması hızlanır.

Yapılan bir araştırmada normal kilolu ve obez bireylerde her on iki saatte bir 100 miligram (mg) kafein verilmiş. Sonuçta kahvenin yağ yakıcı etkisi olarak; obez bireyler ekstra 79 kalori yakarken, normal kilolu bireylerin ekstra 150 kalori yakmıştır. (1). Görüldüğü üzere obez bireylerde yağ yakım hızı düşmektedir.

Kilo vermek ve yağ yakmak üzerine konsantre olmuşken; kahveyi şekersiz ve kremasız tercih etmek isabet olacaktır. Bu yüzden sade Türk kahvesi, filtre kahve ve Americano iyi bir tercihtir. Şekerli kahve, karbonhidrat kaynağı olacağından, kahvenin yağ yakıcı etkisi azalır. Unutmamalıyız ki şeker, kandaki insülin hormonunu artırır ve yağ yakımı azalır. Bu yüzden bizim önerimiz; tercihinizi sade kahvelerden yana kullanmanız olacaktır.

Sade kahve içmekte zorlananlar ise; kahvelerini badem sütü, az yağlı süt, hindistan cevizi sütü, tarçınla tatlandırarak daha lezzetli hale getirebilir ve yağ yakımından da geri kalmamış olurlar.

Yüksek miktarda alınan kafeinin uykusuzluk ve anksiyete gibi psikolojik bozukluklara sebebiyet verebileceği akıldan çıkartılmamalıdır. Günlük önerilen kafein miktarı; 100-400 mg dir. Bu miktar 1-4 bardak filtre kahveye denk gelmektedir.

Bunun yanı sıra kahvenin idrar söktürücü etkisi de olduğu için, ne kadar kahve içiliyorsa, günlük alınan sıvı miktarına o kadar da su eklenmelidir.


Referans:

  1. Dulloo A.G, Geissler C.A, Horton T, Collins A, Miller D.S, Normal caffeine consumption: influence on thermogenesis and daily energy expenditure in lean and postobese human volunteers, Am J Clin Nutr, 1989 Jan;49(1):44-50. doi: 10.1093/ajcn/49.1.44

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square