Mide küçültme ameliyatı sonrasında yeşil çayYeşil çayı çok seviyorum mide küçültme ameliyatı sonrası yeşil çayı ne zaman ve ne kadar tüketebilirim, yeşil çayın faydaları nelerdir diye sorarsınız bu yazım tam size göre.

Yeşil çay antioksidan bakımından çok zengin bir çaydır. Beyin ve sinir, bağışıklık, kalp damar sisteminiz için oldukça önemli bir çaydır. Bunların yanı sıra yeşil çay kilo koruma ya da kilo verme diyetlerinde tercih edilen bir çaydır.

Yeşil çayın faydaları nelerdir derseniz; öncelikle polifenoller yönünden çok zengindir. Bu içeriği sayesinde sizi kansere karşı korur ve enfeksiyon gibi durumların ortaya çıkma olasılığını azaltır. Yeşil çayın ağırlığının %30 u kateşinden oluşur. Kateşin antioksidandır. Yani hücrelerinizin zarar görmesini önler. Yeşil çay beyin ve sinir sistemi sağlığınızı geliştirir. İçeriğindeki kafeinden dolayı uyarıcı görevi görür. Yeşil çay yağ yakımını destekler. Metabolizma hızınızı arttırır. Erkeklerde yapılan bir araştırmaya göre yeşil çay tüketimi metabolizma hızını %4 oranında arttırmış. (1) Başka bir araştırmada, yeşil çay tüketiminin %17 oranında yağ yakımını arttırdığı bulunmuş.(2) Yeşil çay içmek; prostat, meme, koleraktal kansere yakalanma riskinizi azaltır. Çünkü içeriğinde antioksidan olan kateşin vardır. Kadınlarda yapılan bir çalışmaya göre; yeşil çay tüketen kadınların meme kanserine yakalanma ihtimali %20-30 oranında azaldığı bilinirken; yeşil çay tüketen erkeklerde bu risk %48 oranında azalmıştır. (3,4) Bunlara ek olarak, yeşil çay tüketmek Alzheimer, Parkinson gibi hastalıkların ortaya çıkmasının önüne geçer. Hayvanlar üstünde yapılan araştırmaya göre, yeşil çayın içinde bulunan kateşinin beyin ve sinir sitemi için olumlu etkileri olduğu gözlemlenirken, Alzheimer ve Parkinson hastalıklarının ortaya çıkma riskini azalttığı gözlemlenmiş. Ayrıca yeşil çay tüketmek, tip 2 diyabet hastalığının ortayı çıkma ihtimalini azaltır. Çünkü, yeşil çay kan şekerini düzenler ve insülin duyarlılığını iyileştirir. Yapılan bir çok araştırmalara göre; yeşil çay tüketimi bireylerin tip 2 diyabete yakalanma riskini %18 oranında azaltmıştır. (5) Bunlara ek olarak, yeşil çay kalp hastalıklarının ortaya çıkmasını kötü kolestrol (LDL kolestrol) ve trigliserid düşürerek sağlar. Yeşil çay , ara öğünlerinizde rahatlıkla tüketebileceğiniz bir içecektir. Kilonuzu korumanızı sağlarken, kilo verme diyetlerinde en çok tercih edilen çaylardan biridir.

Mide küçültme ameliyatı oldum ve yeşil çayı ne zaman tüketmeye başlayabilirim

ilk haftada berrak sıvı döneminizde obezite cerrahınız ve bariatrik diyetisyeninizin takibinde ada çayı dışındaki diğer bitki papatya, rezene, melisa, yeşil çay, siyah çay tüketebilirsiniz. Siyah çay içeceklere tavisyemiz; çayınız açık olmalı, şekersiz şekilde tüketilmesidir.

Referanslar:

1. Dulloo AG1, Duret C, Rohrer D, Girardier L, Mensi N, Fathi M, Chantre P, Vandermander J., Efficacy of a green tea extract rich in catechin polyphenols and caffeine in increasing 24-h energy expenditure and fat oxidation in humans., The American Journal of Clinical Nutrition, 1999 Dec;70(6):1040-5

2. Venables MC1, Hulston CJ, Cox HR, Jeukendrup AE. Green tea extract ingestion, fat oxidation, and glucose tolerance in healthy humans., The American Journal of Clinical Nutrition, 2008 Mar;87(3):778-84.

3. Ogunleye AA1, Xue F, Michels KB. G reen tea consumption and breast cancer risk or recurrence: a meta-analysis., Breast Cancer Research and Treatment, 2010 Jan;119(2):477-84. doi: 10.1007/s10549-009-0415-0. Epub 2009 May 13

4. Kurahashi N1, Sasazuki S, Iwasaki M, Inoue M, Tsugane S; JPHC Study Group. Green tea consumption and prostate cancer risk in Japanese men: a prospective study., American Journal of Epidemiology, 2008 Jan 1;167(1):71-7. Epub 2007 Sep 29.

5. Huxley R1, Lee CM, Barzi F, Timmermeister L, Czernichow S, Perkovic V, Grobbee DE, Batty D, Woodward M, Coffee, decaffeinated coffee, and tea consumption in relation to incident type 2 diabetes mellitus: a systematic review with meta-analysis, Archives of Internal Medicine, 2009 Dec 14;169(22):2053-63. doi: 10.1001/archinternmed.2009.439.

Featured Posts
No posts published in this language yet
Stay tuned...
Recent Posts
Archive
Search By Tags
Follow Us
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square